Кликнете тук за да видите тарифите за реклама

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Дейвид Макалистър: Ще подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е нужно

, Станимир Петков (Клуб на инвалидите - Сливен)

Излъчване: Клуб на инвалидите-Сливен | Европейски съюз | преди около 1 месец | 177

Дейвид Макалистър, председател на комисията по външни работи на Европейския парламент

Войната в Украйна ни припомня най-мрачните страници от европейската история, заявява председателят на парламентарната комисия по външни работи.

Разговаряхме с Дейвид Макалистър (ЕНП, Германия) относно нуждата от международен съд за престъпленията на руските войски в Украйна, решението за подкрепа на Киев чрез изпращане на танкове от страни в ЕС и възможността за постигане на мир. Прочетете по-долу какво каза депутатът или гледайте интервюто на нашия канал в YouTube.

От началото на войната измина почти година. Мислихте ли, че ще продължи толкова дълго?

Предполагам, че всеки един от нас беше шокиран на 24 февруари, когато започна интензивното руско нашествие в Украйна, или, както казват хората в Украйна, „вторият етап от войната“, стартирала през 2014 г. Предполагам, че никой не можеше да предвиди резултата от нея.

Това, което виждаме, е, че украинците изключително смело защитават страната и свободата си. Те защитават не само собствената си страна, но и европейските ценности.

Как войната променя световната геополитика и конкретно Европа?

На нашия континент се завърна войната. Това е военна ескалация, истинска война, която много хора смятаха за невъобразима. Това е не само война на най-голямата страна в Европа, Руската федерация, срещу втората по размер страна, Украйна; това е брутално, насилствено нападение срещу мира и сигурността в Европа.

Трябва много ясно да осъдим действията на Руската федерация и на президента Владимир Путин, който е диктатор начело на терористичен режим.

Бихте ли казали, че Европейският съюз прояви наивност спрямо Русия и Путин?

Ако погледнете назад, винаги можете да видите какво можеше да бъде направено по-добре. Видяхме, че в последните години някои от страните в ЕС бяха твърде зависими от вноса на енергийни ресурси от Русия. Това е коригирано.

Незаконното анексиране на Крим през 2014 г. трябваше да бъде истински предупредителен сигнал, че човекът в Кремъл има план и този план беше обявен чрез множество интервюта и речи през последните 10-15 години.

Г-н Путин и хората около него споделят тази концепция за „сферите на влияние“, която е от XIX или XX век и според нея всичко, което беше част от Руската империя до 1917 г. или от Съветския съюз до 1991-1992 г., е очевидно в руското сфера на влияние. Това е напълно странна концепция. Затова като подкрепяме Украйна сега, ние даваме ясен сигнал на руския диктатор, че това не трябва да се случва отново.

Европейският парламент призова за трибунал за военните престъпления на руските войски в Украйна. Как може този съд да бъде създаден?

Това, на което ставаме свидетели в Украйна, ни припомня най-мрачните страници от европейската история. Виждаме безобразни военни престъпления. Това, което руските войски вършат, е толкова шокиращо – убиват цивилни граждани, изнасилват жени, измъчват невинни хора. Това са военни престъпления и хората, които са отговорни за тях, са военнопрестъпници. В крайна сметка има само едно място за военнопрестъпници: те трябва да бъдат подведени под отговорност от международен съд за военните престъпления.

Затова Европейският парламент подкрепя силно, както и много национални парламенти, създаването на специален трибунал за военните престъпления на руските войски в Украйна. Много е важно да документираме внимателно всички тези престъпления... Моля се един ден г-н Путин и други да бъдат привлечени под отговорност.

Европейците все още подкрепят Украйна, но те са все по-притеснени от ефекта от войната върху ежедневието им, особено за ръста на цените на енергията. Колко дълго ЕС може да продължи да подкрепя Украйна?

Разбира се, тази война засяга тежко хората в ЕС: Вие споменахте ръста на цените на енергията, също инфлацията и други неща, но сравнете с бремето върху храбрия украински народ – милиони майки и деца са принудени да напуснат страната, мъжете трябва да се бият на фронта срещу руските нашественици... В сравнение с Украйна бремето за нас е доста леко.

Забележително е колко голямо е единството сред западните общества. Моето впечатление е, че гражданите на ЕС разбират много добре, че ако руският диктатор успее в Украйна, това няма да бъде краят. Той е обявил, че ще се прицели към други страни. Помислете за Молдова и Грузия – две страни, които „посмяха“ да имат проевропейска, евроатлантическа позиция за интеграция.

Руската федерация е опасна страна. Това е опасен режим. Това е тежко въоръжена ядрена сила. Голямото предизвикателство за нас в Европа е какъв да бъде подходът към Руската федерация, докато г-н Путин е начело в Кремъл. Това ще бъде голямото предизвикателство и затова трябва да останем единни.

Тоест подкрепата ще продължи толкова дълго, колкото е нужно?

Ще подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е нужно. В крайна сметка, войната ще свърши. За да свърши войната, първа стъпка са преговорите за сключване на примирие. Руската федерация говори за нуждата от мир и примирие и след това изпраща повече и повече войски на фронта. Те бомбардират украинските градове. Те нападат гражданска инфраструктура.

Напълно разбирам защо лидерите на Украйна не вярват на лидерите на Русия. Затова ние ще продължим да подкрепяме Украйна в отбраната им срещу варварската агресия от страна на Руската федерация. И когато условията са налице, може да има примирие, което след това да доведе до мир. Моля се да има мир, но това трябва да бъде мир, който не е наложен под диктовката на Русия.

 
427.65 ms. / 1.2 MB