
Преди срещата на върха ЕС-Украйна евродепутатите потвърждават ангажимента си към членството на Украйна в ЕС, като отново подчертават необходимостта от процес на присъединяване, основан на заслуги.
В четвъртък парламентът прие резолюция, в която подробно описва очакванията си за предстоящата среща на върха между политическите лидери на ЕС и Украйна в Киев на 3 февруари. Обръщайки внимание на перспективата за членство на Украйна в ЕС, текстът изисква от ЕС „да работи за започване на преговорите за присъединяване и да подкрепи пътна карта, очертаваща следващите стъпки, за да се даде възможност на Украйна да се присъедини към единния пазар на ЕС“. Потвърждавайки ангажимента си към бъдещото членство на Украйна в ЕС след официалното заявление на страната на 28 февруари 2022 г., евродепутатите подчертават, че присъединяването е основан на заслуги процес, включващ спазване на съответните процедури и изпълнение на свързаните с ЕС реформи и критерии за присъединяване.
Те също така приканват украинските власти да въведат съществени реформи за ефективно привеждане в съответствие с критериите за членство в ЕС възможно най-скоро.
ЕС трябва да засили подкрепата си за Украйна
Парламентът призовава държавите-членки на ЕС да увеличат и ускорят военната си помощ за Киев, по-специално предоставянето на оръжия, но също и съществена политическа, икономическа, инфраструктурна, финансова и хуманитарна подкрепа.
Той също така призовава лидерите на предстоящата среща на върха ЕС-Украйна да дадат приоритет на цялостен пакет за възстановяване на Украйна. Този пакет трябва да се съсредоточи върху помощ, реконструкция и възстановяване в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план. Подкрепата допълнително би спомогнала за насърчаване на икономическия растеж в Украйна след войната.
Оценявайки нуждите от възстановяване на Украйна, резолюцията също така повтаря призива на парламента за използване на замразени активи на Руската централна банка, както и активи на руски олигарси за финансиране на следвоенното възстановяване.
Необходими са по-твърди действия на ЕС срещу Москва
Подчертавайки важността на това страните от ЕС да продължат да демонстрират единство пред лицето на агресията на Русия, евродепутатите призовават държавите-членки да приемат десети пакет от санкции срещу Москва възможно най-скоро и непрекъснато и проактивно да предлагат нови сектори и лица за насочване.
Парламентът призовава и за санкциониране на компании като Лукойл и Росатом, които все още присъстват на пазара на ЕС. Длъжностни лица, участващи в широк спектър от незаконни дейности, включително принудителни депортации и провеждане на фалшиви референдуми на окупирана украинска територия, също трябва да подлежат на санкции.
Резолюцията накрая повтаря призивите на евродепутатите за незабавно и пълно ембарго върху вноса на ЕС на изкопаеми горива и уран от Русия и за пълното изоставяне на газопроводите Северен поток 1 и 2 в Балтийско море.
Текстът беше приет с 489 гласа "за", 36 "против" и 49 "въздържал се".