
Нова мрежа от европейски телекомуникационни спътници IRIS² ще бъде активна от 2024 г. след зелената светлина от парламента във вторник.
Бюджет от 2,4 милиарда евро ще позволи на ЕС да създаде новата инфраструктура за устойчивост, взаимосвързаност и сигурност чрез сателит (IRIS²); Първата многоорбитална сателитна констелация в Европа. Новите сателити ще осигурят сигурна комуникационна инфраструктура за правителствени органи и агенции на ЕС, служби за спешна помощ и европейски делегации по целия свят.
Схемата ще гарантира стратегическата автономия на ЕС в областта на сигурните правителствени комуникации в контекст, в който заплахите за киберсигурността стават все по-важни, особено след войната на Русия срещу Украйна.
В преговорите с министрите на ЕС евродепутатите се погрижиха да засилят разпоредбите за околната среда и устойчивостта на системата, предотвратявайки разпространението на космически отпадъци, светлинното замърсяване и осигурявайки компенсация за въглероден отпечатък, за да компенсират емисиите от нейното функциониране.
цитат
„Европейските сателити IRIS² са родени. Днешното гласуване ще позволи на Европа да укрепи своята автономия в космоса“, каза докладчикът Кристоф Грудлер (Renew, FR). „Тези сателити ще бъдат полезни за правителствата, но също и за гражданите, като донесат интернет до най-слабо свързаните райони. Също така се радвам, че ще бъдат пример за космическа и екологична устойчивост, както Европейският парламент поиска“, добави той.
Следващи стъпки
След одобрението на Парламента с 603 гласа „за“, 6 „против“ и 39 „въздържал се“, текстът ще трябва да бъде официално приет от Съвета, преди да бъде подписан и публикуван в Официален вестник.
Заден план
Сателитната комуникация се превръща в стратегически актив както за правителствата, така и за гражданското общество в контекста на двойния цифров и екологичен преход. В допълнение към наземните мрежи, той може да допринесе за безпроблемна цифрова комуникация, дори когато такива мрежи липсват или са прекъснати.
Днес ЕС не разполага със специална инфраструктура (включително космически и наземни сегменти), която да предлага сателитни комуникационни услуги на правителствата, икономиката и гражданското общество. Няколко глобални партньори и конкуренти от ЕС инвестират в такива способности. На 15 февруари 2022 г. Европейската комисия представи предложение за подобряване на устойчивостта на комуникационните услуги на ЕС чрез разработване и експлоатация на многоорбитална инфраструктура за свързаност (с космически и наземни сегменти), базирана на модел на публично партньорство.