
Парламентарната комисия по околна среда се съгласява с амбициозно намаляване на емисиите на флуорирани парникови газове, за да допринесе допълнително за целта на ЕС за климатична неутралност.
В сряда членовете на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI) приеха своята позиция относно преразглеждането на законодателната рамка на ЕС относно емисиите на флуорирани газове (F-газове) с 64 гласа „за“, 8 „против“ и 7 „въздържал се“.
Преминете по-бързо към алтернативни решения
За да се ускорят иновациите и разработването на по-щадящи климата решения и да се осигури сигурност за потребителите и инвеститорите, членовете на ЕП искат да засилят новите изисквания, предложени от Комисията, които забраняват пускането на единния пазар на продукти, съдържащи F-газове (Приложение IV). Текстът също така добавя забрани за използването на F-газове за сектори, където е технологично и икономически осъществимо преминаването към алтернативи, които не използват F-газове, като хладилни, климатични инсталации, термопомпи и електрически разпределителни уредби.
Ускоряване на прехода към климатична неутралност
Докладът въвежда по-стръмна траектория от 2039 г. нататък за постепенно намаляване на флуоровъглеводородите (HFC), пуснати на пазара на ЕС, с цел нулева цел за HFC до 2050 г. (приложение VII). Поетапното премахване на производството и потреблението на HFC в ЕС би привело тези актуализирани правила в съответствие с целта на ЕС за климатична неутралност до 2050 г.
Според евродепутатите Комисията трябва да следи отблизо развитието на пазара в ключови сектори като термопомпи и полупроводници. За термопомпите Комисията трябва да гарантира, че постепенното намаляване на HFC няма да застраши целите за внедряване на термопомпи RePowerEU, тъй като индустрията трябва да работи за замяна на HFC с естествени алтернативи.
Подобряване на правоприлагането за предотвратяване на незаконната търговия
Депутатите предлагат повече действия срещу незаконната търговия с тези газове, като предлагат минимални административни глоби за неспазване. Те също така искат митническите власти да конфискуват и конфискуват F-газове, внесени или изнесени в нарушение на правилата, в съответствие с директивата за екологичните престъпления.
цитат
Докладчикът Bas Eickhout (Зелени/EFA, Нидерландия) каза: „F-газовете не са добре известни, но имат големи последици за нашия климат, тъй като са много мощни парникови газове. В повечето случаи естествените алтернативи са лесно достъпни. Ето защо ние гласувахме за амбициозна позиция за пълно премахване на F-газовете до 2050 г. и в повечето сектори още до края на това десетилетие. Предоставяме яснота на пазара и сигнал за инвестиране в алтернативи. Много европейски компании вече са в челните редици на това развитие и ще се възползват от него поради тяхната пазарна позиция и възможности за износ.“
Следващи стъпки
Предвижда се докладът да бъде приет по време на пленарното заседание на 29-30 март 2023 г. и ще представлява преговорната позиция на Парламента с правителствата на ЕС относно окончателния вид на законодателството.
Заден план
Флуорираните парникови газове, които включват хидрофлуоровъглероди (HFC), перфлуоровъглероди (PFC), серен хексафлуорид и азотен трифлуорид, са парникови газове, създадени от човека (ПГ) с висок потенциал за глобално затопляне. Те се използват в обикновени уреди като хладилници, климатици, термопомпи, противопожарна защита, пяна и аерозоли. Те са обхванати от Парижкото споразумение заедно с CO2, метан и азотен оксид и представляват около 2,5% от емисиите на парникови газове в ЕС.
Необходимо е допълнително намаляване на емисиите на F-газове, за да се допринесе за постигане на целите на ЕС в областта на климата и за спазване на изменението от Кигали към Монреалския протокол за веществата, които нарушават озоновия слой.