
559 служители на TNT Белгия на летище Лиеж, които загубиха работата си след прехвърляне на операциите на летище Париж-Шарл де Гол, трябва да получат 1,9 милиона евро помощ от ЕС.
В четвъртък комисията по бюджети одобри искането на Белгия за подкрепа от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за разселените работници (ЕФПГ). Евродепутатите признаха, че „пандемията от COVID-19 и руската агресивна война срещу Украйна са намалили икономическата конкурентоспособност и имат отрицателно въздействие върху икономическия растеж в Белгия“.
TNT Express Worldwide (Euro Hub) SRL, белгийският филиал на FedEx, реши да направи летище Париж-Шарл де Гол основен център за своите операции. Летището в Лиеж беше намалено до второстепенен център. В резултат на това компанията намали броя на персонала на летището в Лиеж през 2022 г. Решението имаше за цел „да засили позицията на групата в нейния силно конкурентен сектор на европейско и национално ниво“, казаха евродепутатите.
Работници от групи в неравностойно положение
Съкращенията се отнасят за региона Валония в Белгия и по-специално за провинция Лиеж. Нивото на безработица във Валония е 8,7%, което е по-високо от средното ниво от 5,9% на национално ниво. Евродепутатите посочват, че голяма част от бившата работна сила на TNT Белгия идва от групи в неравностойно положение, като 60% от разселените работници са заемали нискоквалифицирани работни места и почти половината от тях (47%) са на възраст над 50 години.
Финансирането ще им помогне да намерят нови работни места чрез персонализирани насоки и съвети, обучение и подкрепа за започване на собствен бизнес. Общата прогнозна стойност на тези мерки е около 2,3 милиона евро, от които ЕФПГ ще покрие 85 % (1,9 милиона евро). Регион Валония в Белгия ще финансира останалите 15% (400 000 евро).
Следващи стъпки
Проектодокладът на докладчика Оливие Шастел (RENEW, Белгия), който препоръчва на парламента да одобри помощта, беше приет с 32 гласа, нито един против и нито един въздържал се. Одобрение от пленарна сесия се очаква по време на пленарната сесия на 13-16 март в Страсбург.
Заден план
Съгласно Регламента за ЕФПГ 2021-2027 г. Фондът подкрепя разселени работници и самостоятелно заети лица, които са загубили своята дейност. Всички видове неочаквани големи събития за преструктуриране могат да отговарят на условията за подкрепа от EGF, включително икономическите ефекти от пандемията COVID-19 и неоправданата инвазия на Русия в Украйна, както и по-големи икономически тенденции като декарбонизация и автоматизация. Държавите членки могат да кандидатстват за финансиране от ЕС, когато най-малко 200 работници загубят работата си в рамките на определен референтен период.
Като цяло от 2007 г. насам ЕФПГ е предоставил 688 милиона евро в 175 случая, предлагайки помощ на повече от 167 000 души в 20 държави-членки. Подкрепените от ЕФПГ мерки допълват националните активни мерки на пазара на труда.