559 служители на TNT Белгия на летище Лиеж, които загубиха работата си след прехвърляне на операциите на летище Париж-Шарл де Гол, ще получат 1,9 милиона евро помощ от ЕС.
Във вторник евродепутатите одобриха искането на Белгия за подкрепа от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за разселените работници (EGF). Евродепутатите признаха, че „пандемията от COVID-19 и руската агресивна война срещу Украйна са намалили икономическата конкурентоспособност и имат отрицателно въздействие върху икономическия растеж в Белгия“.
TNT Express Worldwide (Euro Hub) SRL, белгийският филиал на FedEx, реши да направи летище Париж-Шарл де Гол свой основен оперативен център. Летището в Лиеж беше намалено до второстепенен център. В резултат на това компанията намали броя на персонала на летище Лиеж през 2022 г. Решението имаше за цел „да се избегне дублирането на дейности и да се укрепи позицията на групата в контекста на жестока конкуренция в сектора на европейско и национално ниво, “, казаха евродепутатите.
Работници от групи в неравностойно положение
Съкращенията се отнасят за региона Валония в Белгия и по-специално за провинция Лиеж. Нивото на безработица във Валония е 8,7%, което е по-високо от средното ниво от 5,9%. Евродепутатите посочват, че голяма част от бившата работна сила на TNT Белгия идва от групи в неравностойно положение, като 60% от разселените работници са заемали нискоквалифицирани работни места и почти половината от тях (47%) са на възраст над 50 години.
Финансирането ще им помогне да намерят нови работни места чрез персонализирани насоки и съвети, обучение и подкрепа за започване на собствен бизнес. Общата прогнозна стойност на тези мерки е около 2,3 милиона евро, от които ЕФПГ ще покрие 85 % (1,9 милиона евро). Регион Валония в Белгия ще финансира останалите 15% (400 000 евро).
Докладът на докладчика Оливие Шастел (RENEW, Белгия), който препоръчва на парламента да одобри помощта, беше приет с 592 гласа, 25 против и 3 въздържали се.
Заден план
Съгласно Регламента за ЕФПГ 2021-2027 г. Фондът подкрепя разселени работници и самостоятелно заети лица, които са загубили своята дейност. Всички видове неочаквани големи събития за преструктуриране могат да отговарят на условията за подкрепа от EGF, включително икономическите ефекти от пандемията COVID-19 и неоправданата инвазия на Русия в Украйна, както и по-големи икономически тенденции като декарбонизация и автоматизация. Държавите членки могат да кандидатстват за финансиране от ЕС, когато най-малко 200 работници загубят работата си в рамките на определен референтен период.
Като цяло от 2007 г. насам ЕФПГ е предоставил 688 милиона евро в 175 случая, предлагайки помощ на повече от 167 000 души в 20 държави-членки. Подкрепените от ЕФПГ мерки допълват националните активни мерки на пазара на труда.