Кликнете тук за да видите тарифите за реклама

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Нарушения на правата на човека в Иран, Тунис и Камбоджа

, Станимир Петков (Клуб на инвалидите - Сливен)

Излъчване: Клуб на инвалидите-Сливен | Европейски съюз | преди около 1 седмица | 125

Европейски парламент

В четвъртък Европейският парламент прие три резолюции относно зачитането на човешките права в Иран, Тунис и Камбоджа.

Иран: по-специално отравянето на стотици ученички

Позовавайки се на многобройни инциденти от ноември 2022 г. насам, когато хиляди момичета и жени в Иран са били атакувани с токсични химикали, за да им попречат да посещават учебни заведения, членовете на ЕП осъждат най-категорично този жесток опит жените и момичетата да бъдат заглушени.

Призовавайки властите да осигурят на момичетата недискриминационен достъп до образование, евродепутатите призовават иранския режим да отмени всяко законодателство, което дискриминира момичета и жени.

Те призовават Съвета на ООН по правата на човека да възложи на независимата международна мисия за установяване на факти независимо разследване на отравянията на ученички и отговорните да бъдат подведени под отговорност. Резолюцията осъжда продължилото месеци бездействие на режима, както и умишленото му потискане на достоверни доклади за систематични токсични атаки срещу ученички и призовава иранските власти да дадат на международната мисия и специалния докладчик на ООН пълен достъп до информация за състоянието на правата на човека в страната.

Парламентът също така повтаря призива си към Съвета да определи Корпуса на стражите на ислямската революция като терористична организация и да разшири списъка със санкции на ЕС, включително в рамките на механизмите на ЕС за глобални санкции за правата на човека, до всички отговорни за нарушенията на човешките права в Иран, включително Върховния Лидерът Али Хаменей, президентът Ебрахим Раиси и главният прокурор Мохамад Джафар Монтазери.

Резолюцията беше приета с 516 гласа „за“, 5 „против“ и 14 „въздържал се“. За повече подробности пълният текст ще бъде достъпен тук. (16.03.2023 г.)

Тунис: Скорошни атаки срещу свободата на изразяване и сдружаване и профсъюзите, по-специално случаят с журналиста Нуредин Бутар

Дълбоко загрижени за авторитарното движение на президента Саид и неговото инструментализиране на тежката социално-икономическа ситуация в Тунис, за да обърне историческия демократичен преход в страната, евродепутатите призовават за прекратяване на продължаващите репресии срещу гражданското общество в страната.

Те призовават тунизийските власти незабавно да освободят Нуредин Бутар, директор на най-голямата независима радиостанция в Тунис, който беше арестуван миналия месец от антитерористичните звена по политически мотивирани причини и неоснователни обвинения.

Парламентът призовава властите да освободят всички други произволно задържани, включително журналисти, съдии, адвокати, политически активисти и синдикалисти, и да зачитат свободата на изразяване и сдружаване и правата на работниците, в съответствие с конституцията на Тунис и международните договори.

Призовавайки Върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел и държавите-членки да осъдят публично рязкото влошаване на ситуацията с правата на човека в Тунис, евродепутатите призовават за преустановяване на специфичните програми на ЕС за подкрепа на министерствата на правосъдието и вътрешните работи.

Парламентът също остро осъжда расисткия дискурс на президента Саид срещу мигрантите от Субсахара и последвалите атаки срещу тях и призовава властите да спазват международните и националните закони.

Резолюцията беше приета с 496 гласа „за“, 28 „против“ и 13 „въздържал се“. За повече подробности пълният текст ще бъде достъпен тук. (16.03.2023 г.)

Камбоджа: случаят с опозиционния лидер Кем Соха

Парламентът призовава властите в Камбоджа незабавно и безусловно да освободят опозиционния лидер Кем Соха, както и всички опозиционни активисти, осъдени или задържани по политически мотивирани обвинения.

Евродепутатите призовават властите да осигурят свободни и честни избори през юли 2023 г., позволявайки на всички политически партии да проведат еднаква, свободна и прозрачна предизборна кампания в рамките на по-приобщаваща и прозрачна Национална избирателна комисия. Най-голямата опозиционна партия, Партията на националното спасение на Камбоджа (CNRP), трябва да бъде възстановена незабавно, за да може да участва в изборите през 2023 г.

Резолюцията също така призовава VOD, една от последните независими медии в Камбоджа, която беше затворена през февруари, да бъде възстановена незабавно. Той настоятелно призовава Съвета да приеме целенасочени санкции, съгласно глобалния режим на санкции на ЕС за правата на човека, срещу длъжностни лица, за да се търси отговорност от всички лица, отговорни за сериозни нарушения на правата на човека и разпускането и последващите репресии на камбоджанската опозиция.

Резолюцията беше приета с 496 гласа „за“, 11 „против“ и 36 „въздържал се“. За повече подробности пълният текст ще бъде достъпен тук. (16.03.2023 г.).

 
591.68 ms. / 1.2 MB