Сливен. Новини от източника. Последни новини

Си и Путин обещаха нов световен ред, не се вижда мир за Украйна

, Станимир Петков (Клуб на инвалидите - Сливен)

Излъчване: Клуб на инвалидите-Сливен | Свят | преди 2 месеца | 185

Владимир Путин и Си Дзинпин

Президентът на Китай Си Дзинпин и президентът на Русия Владимир Путин си поставиха за цел да оформят нов световен ред, след като китайският лидер напусна Москва в сряда, след като не изрази пряка подкрепа за войната на Путин в Украйна по време на двудневното си посещение, предаде Ройтерс.

Си направи силна демонстрация на солидарност с Путин срещу Запада, но той почти не спомена конфликта в Украйна и каза във вторник, че Китай има „безпристрастна позиция“. Нямаше признаци, че усилията на Си да играе ролята на миротворец са дали резултат.

И все пак, когато Си си тръгна, той каза на Путин: „Сега има промени, които не са се случвали от 100 години. Когато сме заедно, ние движим тези промени.“

„Съгласен съм“, каза Путин, на което Си отговори: „Погрижете се за себе си, скъпи приятелю, моля“.

Коментирайки срещата Си-Путин, Белият дом заяви, че позицията на Китай не е безпристрастна и призова Пекин да окаже натиск върху Русия да се оттегли от суверенната територия на Украйна, за да сложи край на най-големия конфликт в Европа след Втората световна война.

През нощта, докато Си беше в Москва, руските сили нанесоха "мащабен въздушен удар", като изстреляха 21 дрона Shahed-136, съобщи Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна в сряда.

Докато Си се подготвяше да напусне Москва, сирените за въздушна атака извиха в столицата на Украйна Киев и в северната и източната част на Украйна, със съобщения за атаки с дронове, но без големи разрушения.

Обявено от Кремъл като демонстрация на подкрепа от най-могъщия му приятел, посещението на Си в Москва се отличава с внимателно организирана помпозност и церемония, но спектакълът беше белязан и от много демонстративно приятелство между двамата автократи.

Си и Путин се наричаха един друг "скъпи приятели", обещаха икономическо сътрудничество и описаха отношенията между страните си като най-добрите, които някога са били.

„Лидерите споделиха мнението, че тези отношения са надхвърлили двустранния обхват и са придобили критично значение за глобалния пейзаж и бъдещето на човечеството“, се казва в изявление, публикувано от Китай.

Путин заяви на уебсайта на Кремъл:

„Ние работим в солидарност за формирането на по-справедлив и демократичен многополюсен световен ред, който трябва да се основава на централната роля на ООН, нейния Съвет за сигурност, международното право, целите и принципите на Устава на ООН“.

В по-ранно съвместно изявление лидерите обвиниха Запада в подкопаване на глобалната стабилност и НАТО в нахлуване в Азиатско-Тихоокеанския регион, но заявиха, че тясното партньорство между Китай и Русия не представлява "военно-политически съюз".

Що се отнася до Украйна, Путин похвали Си за мирния план, който предложи миналия месец, и обвини Киев и Запада за отхвърлянето. Западът вижда мирния план на Китай като трик за печелене на време на Путин да прегрупира силите си и да затвърди контрола си върху окупираните земи.

Китайският план от 12 точки няма конкретни подробности за това как да се сложи край на кървавата едногодишна война, която отне живота на десетки хиляди и принуди милиони да бягат.

Западът се опита да изолира Русия чрез глобални санкции и Путин е изправен пред заповед за арест от Международния наказателен съд.

Китай не подкрепи нито един от ходовете и Западът е загрижен, че може да помогне за въоръжаването на Русия в нейния конфликт, което Пекин отрече.

Когато Си и Путин приключиха разговорите си във вторник, Международният валутен фонд обяви предварително споразумение с Киев за четиригодишен пакет от заеми от около 15,6 милиарда долара за разбитата страна.

Отделно, Съединените щати възнамеряват да ускорят доставката на Украйна на 31 бойни танка Abrams до есента, каза говорителят на Пентагона бригаден генерал Патрик Райдър пред репортери.

Киев настояваше за танкове, както и за друга сложна западна военна техника, тъй като конфликтът се забави до война на изтощение, като и двете страни понесоха тежки загуби.

На опашка за храна и за вода

На земята можеха да се чуят залпове от входящ и изходящ артилерийски огън в град Часив Яр точно на запад от Бахмут, малък източен град, който беше център на интензивни боеве от месеци.

Генералният щаб на украинските въоръжени сили съобщи, че най-ожесточените боеве продължават да се водят близо до Бахмут и Авдиевка на юг.

Между жилищните блокове в Часов Яр основно възрастни жители се редят на опашка за вода и храна, доставени от екип на Държавната служба за извънредни ситуации.

Алексий Степанов сподели, че е бил в Бахмут допреди пет дни, но е бил евакуиран, когато къщата му е била унищожена от ракета.

„Ние бяхме в кухнята и ракетата премина през покрива. Кухнята беше всичко, което остана цяло“, каза 54-годишният мъж.

В контролирания от Русия Крим администрацията в Севастопол заяви, че е спряла фериботните маршрути около пристанищния град, малко след като неговият губернатор заяви, че украинска атака с дрон е била отблъсната от противовъздушната отбрана.

Украинското министерство на отбраната съобщи, че експлозия в Джанкой в ​​северната част на Кримския полуостров е унищожила руските крилати ракети, предназначени за използване от Черноморския флот на Русия.

Москва започна мащабна зимна офанзива, използвайки стотици хиляди прясно призовани резервисти и осъдени, вербувани като наемници от затвора.

Въпреки най-кръвопролитните боеве във войната, които и двете страни описват като месомелачка, фронтовата линия почти не се е помръднала в продължение на четири месеца, с изключение на Бахмут, където руските сили постигнаха успехи през януари и февруари. Украйна реши този месец да не изтегля силите си от разрушения град.

Източник: Радио Дарик

Снимка: Getty Images