Сливен. Новини от източника. Последни новини

Депутатите оценяват мониторинга на Комисията за върховенството на закона в държавите членки

, Станимир Петков (Клуб на инвалидите - Сливен)

Излъчване: Клуб на инвалидите-Сливен | Европейски съюз | преди 2 месеца | 191

Европейски парламент

Парламентът посочва тревожни тенденции въз основа на последните констатации на Комисията в целия ЕС и подчертава конкретни опасения в трите държави-членки.

По време на съвместен дебат по въпросите на върховенството на закона в четвъртък евродепутатите обсъдиха със заместник-председателя на Комисията Йоурова скорошни събития и твърдения за отстъпление от демокрацията в Гърция, Испания и Малта. Те също така гласуваха резолюция, включваща оценката на Парламента на доклада на Комисията за 2022 г. за върховенството на закона и цялостното състояние на ценностите на ЕС.

Доклад на Комисията за върховенството на закона

Резолюцията на Парламента приветства подобренията в инструмента за годишно докладване на Комисията, много от които са в съответствие с предишните препоръки на Парламента. Въпреки това остават редица проблеми. Евродепутатите настояват обхватът на анализа да бъде разширен, за да обхване целия набор от ценности на ЕС, свързвайки констатациите с активирането на инструменти за защита на ценностите и бюджета на ЕС и признавайки умишленото отстъпление в някои страни.

Те показват особена загриженост относно свободата на печата и плурализма и предупреждават, че журналистите ще продължат да бъдат изложени на риск, докато институциите не преследват разкритата корупция. Резолюцията също така съжалява за липсата на специфични за всяка държава препоръки, свързани с незаконното използване на шпионски софтуер от държавите-членки, и осъжда продължаващото политизиране на националните съдебни съвети в някои страни. Можете да прочетете по-подробно резюме на ключовите точки на резолюцията тук.

Резолюцията беше приета с вдигане на ръка.

Притеснения в Гърция, Испания, Малта и в целия ЕС

По време на дискусията, предшестваща гласуването, много членове на ЕП приветстваха мониторинговата работа на Комисията, но поискаха политическа смелост и ефективно проследяване на констатациите, включително коригиращи мерки, особено в случаите, когато нещата не се подобряват или когато отстъплението е умишлено.

Що се отнася до Гърция, дебатът се фокусира върху съдебната независимост, корупцията и наблюдението на журналисти, политически опоненти и други заинтересовани лица. В случая с Испания евродепутатите обсъдиха съдебната независимост, правните реформи и задънената улица при назначаването на членове на националния съвет на съдебната власт. Що се отнася до Малта, борбата с корупцията, разследванията и съдебните процеси, свързани с убийството на Дафне Каруана Галиция, и цялостната политическа култура на страната бяха основните спорни точки.

Парламентът ще приключи дискусията за ситуацията в трите страни членки с резолюция, която ще бъде внесена по време на пленарната сесия на 17-20 април.

Източник: https://www.europarl.europa.eu