
Финландия официално стана 31-ият член на НАТО, след като външният министър на страната подписа документа за присъединяване и го предаде на държавния секретар на Съединените щати Антъни Блинкен.
Подписването беше последната стъпка от процедурата и беше подписано в Брюксел.
С това физическата граница на Русия със страните от Алианса се удвоява - само финландско-руската граница е дълга 1300 км. От този момент нататък атака срещу Финландия ще бъде, според известния чл. 5 от Северноатлантическия договор, нападение срещу всички страни членки.
Рисковете, свързани с войната на Русия в Украйна, бяха една от причините за нагласата на общественото мнение срещу присъединяването. Въпреки това и Финландия, и Швеция изпитаха тази промяна в нагласите и кандидатстваха за присъединяване към алианса. Турция блокира и двете, но след това постигна компромис с Хелзинки и одобри ратификацията, в очакване Стокхолм да изпълни исканията му.
Преди часове Кремъл отново повтори, че няма да остави без последствия присъединяването на своя съсед, тъй като НАТО използва територията на Финландия, за да разположи военна инфраструктура близо до границите на Русия.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че руският президент Владимир Путин стои зад разширяването на алианса. Той имаше за цел „да получи по-малко НАТО... той получава точно обратното“, каза Столтенберг.
„Може би това е единственото нещо, за което трябва да благодарим на Путин“, каза Блинкен.
Днешната церемония съвпадна със 74-ата годишнина от основаването на отбранителния съюз./Дневник