Сливен. Новини от източника. Последни новини

Парламентът приема ключови закони за постигане на климатичната цел до 2030 г

, Станимир Петков (Клуб на инвалидите - Сливен)

Излъчване: Клуб на инвалидите-Сливен | Европейски съюз | преди около 1 месец | 157

Евродепутатите приемат пет нови закона, които да позволят на ЕС да намали емисиите на парникови газове с поне 55% до 2030 г.

Депутатите приеха реформата на системата за търговия с емисии на ЕС, включително за авиацията и мореплаването, механизма за коригиране на въглеродните граници и нов фонд за социален климат.

Във вторник Парламентът одобри споразуменията, постигнати със страните от ЕС в края на 2022 г. относно няколко ключови законодателни акта, които са част от „Подходящ за 55 в пакет 2030". Това е планът на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове (ПГ) с поне 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. в съответствие с с Европейския закон за климата.

Реформа на системата за търговия с емисии

Реформата на системата за търговия с емисии (ETS) беше приета с 413 гласа „за“, 167 „против“ и 57 „въздържал се“. Това увеличава амбициите на СТЕ, тъй като емисиите на парникови газове в секторите на СТЕ трябва да бъдат намалени с 62% до 2030 г. в сравнение с нивата от 2005 г. Той също така постепенно премахва безплатните квоти за компании от 2026 г. до 2034 г. и създава отделна нова ETS II за гориво за автомобилния транспорт и сгради, която ще постави цена на емисиите на парникови газове от тези сектори през 2027 г. (или 2028 г., ако цените на енергията са изключително високи).

За повече подробности относно реформата на ETS вижте прессъобщение след сделката със страните от ЕС.

Парламентът също така гласува да включи за първи път емисии на парникови газове от морския сектор в ETS (500 гласа "за", 131 "против" и 11 "въздържал се") и се съгласиха с преразглеждане на ETS за авиация (463 гласа „за“, 117 „против“ и 64 „въздържал се“). Това постепенно ще премахне безплатните квоти за авиационния сектор до 2026 г. и ще насърчи използването на устойчиви авиационни горива.

Създаден е нов инструмент за изтичане на въглерод

С 487 гласа „за“, 81 „против“ и 75 „въздържал се“ Парламентът прие правилата за новия механизъм на ЕС за коригиране на въглеродните граници (CBAM), който има за цел да стимулира страните извън ЕС да увеличат своите амбиции в областта на климата и да гарантира, че усилията на ЕС и в световен мащаб в областта на климата не са подкопани чрез преместване на производството от ЕС в страни с по-малко амбициозна политика.

Стоките, обхванати от CBAM, са желязо, стомана, цимент, алуминий, торове, електричество, водород, както и непреки емисии при определени условия. Вносителите на тези стоки ще трябва да платят всяка ценова разлика между цената на въглеродните емисии, платена в страната на производство, и цената на квотите за въглеродни емисии в СТЕ на ЕС.

CBAM ще бъде въведена постепенно от 2026 г. до 2034 г. със същата скорост, с която се премахват безплатните квоти в СТЕ на ЕС.

За повече подробности относно CBAM, вижте прессъобщението след сделката със страните от ЕС.

Социален фонд за климата за борба с енергийната бедност

Споразумението с държавите членки за създаване на социален климатичен фонд на ЕС (SCF) през 2026 г., за да се гарантира, че климатичният преход ще бъде справедлив и социално приобщаващ, беше прието с 521 гласа „за“, 75 „против“ и 43 „въздържал се“. Уязвимите домакинства, микропредприятията и потребителите на транспорт, които са особено засегнати от енергийна и транспортна бедност, ще се възползват от това. Когато бъде напълно въведен, SCF ще бъде финансиран от търг на квоти по ETS II до сума от 65 милиарда евро, като допълнителни 25% се покриват от национални ресурси (възлизащи на приблизително 86,7 милиарда евро).

За повече подробности относно фонда, вижте прессъобщението след сделката със страните от ЕС.

Следващи стъпки

Сега текстовете също трябва да бъдат официално одобрени от Съвета. След това те ще бъдат публикувани в Официален вестник на ЕС и ще влязат в сила 20 дни по-късно.

С приемането на тези законодателни актове Парламентът отговаря на очакванията на гражданите ЕС да осъществи и ускори зеления преход, както е посочено в предложения 3(1), 3(8), 3(9), 11(1) и 11(7), от заключенията на Конференцията за бъдещето на Европа.