Сливен. Новини от източника. Последни новини

Европейският парламент иска задължително презаселване на мигранти в ЕС

, Станимир Петков (Клуб на инвалидите - Сливен)

Излъчване: Клуб на инвалидите-Сливен | Европейски съюз | преди около 1 месец | 146

Европейски парламент

В четвъртък евродепутатите подкрепиха искането държавите-членки да приемат част от бежанците и мигрантите, идващи в блока в големи потоци - част от горещо оспорвана реформа преди европейските избори през 2024 г., предаде Ройтерс.

Европейският парламент прие позицията си относно предстоящата реформа на правилата на блока за миграцията и убежището, преди да договори окончателната й форма с 27-те държави-членки, които отдавна са разделени относно така нареченото задължително преместване.

Някои страни, включително Полша и Унгария, отказват да приемат новите пристигащи, докато други, включително Италия и Франция - където хора от Близкия изток и Африка пристигат на лодки на контрабандисти през Средиземно море - казват, че не могат да се справят сами.

Варшава, Будапеща и техните съюзници казват, че могат да помогнат, като предоставят пари, персонал или оборудване, вместо да бъдат законово задължени да приемат хора. Средиземноморските страни на пристигане и богати дестинации като Германия смятат, че това не е достатъчно. Системата за миграция и убежище на блока се срина през 2015 г., когато повече от един милион души - предимно бягащи от войната в Сирия - достигнаха южните брегове на Европа. Това изненада ЕС и предизвика вълна от антиимигрантски настроения в целия блок. Оттогава ЕС затегна външните граници и законите за предоставяне на убежище, за да не допуска хората, а чувствителният въпрос за миграцията отпадна от върха на политическия дневен ред на блока, тъй като пандемията от COVID-19 ограничи глобалната мобилност.

Но пристигащите през Средиземно море се увеличиха миналата година, като граничната агенция на блока Frontex отчете около 330 000 неразрешени пристигания.

Какво приеха евродепутатите?

Евродепутатите първо подкрепиха започването на преговори със страните членки за нов регламент за проверка на граждани на трети страни.

Тези правила ще се прилагат на границите на ЕС за хора, които обикновено не отговарят на условията за влизане в държава-членка. Те включват идентификация, пръстови отпечатъци, проверки за сигурност и предварителна оценка на здравето и уязвимостта.

В своите изменения евродепутатите добавиха независим механизъм за наблюдение на основните права, който също така ще проверява наблюдението на границите, за да гарантира, че възможните отблъсквания се докладват и разследват.

Вторият и централен законопроект определя как ЕС и неговите държави-членки ще работят заедно за управление на убежището и миграцията.

Той установява подобрени критерии за определяне на отговорността на страните при обработката на молбите за убежище (т.нар. „дъблински“ критерии) и справедливо споделяне на отговорността.

Той включва обвързващ механизъм за солидарност за подпомагане на страни, изпитващи миграционен натиск, включително след операции по търсене и спасяване в морето. В случай на внезапно масово пристигане на граждани на трети страни, водещо до кризисна ситуация в дадена държава-членка, по оценка на Европейската комисия ще се извърши задължително преместване и дерогация на процедурите за проверка и убежище. Евродепутатите одобриха и мандат за преговори по предложените промени в директивата за дългосрочно пребиваващи.

Те включват ускоряване на издаването на разрешения за дългосрочно пребиваване след 3 години законно пребиваване и възможност за интегриране на хора със статут на временна закрила.

Дългосрочно пребиваващите в ЕС ще могат да се преместват в друга държава членка без допълнителни ограничения за работа, а децата им автоматично ще получават същия статут.

Източник:

Sofia Photo Agency

www.novinite.com