
В четвъртък, 20 април, на две четения Сеймът на Латвия прие закон „За забраната за провеждане на определени публични събития на 9 май“, забранявайки всички тържества и тържества на този ден, с изключение на събитията за Деня на Европа. Когато за такива публични прояви се изисква разрешение от общинските власти, но в текста това право им е отнето.
Решението от миналата година, определящо 9 май като ден в памет на пострадалите и загиналите в Украйна, се запазва, съобщи латвийската информационна агенция "Делфи".
Законът беше подкрепен от 79 народни представители (от общо 100), като изброените цели са:
защита на интересите на държавата и обществената сигурност, предотвратяване на безредици, защита на общественото здраве и морал
за предотвратяване на очерняне и застрашаване на ценностите на Латвия като демократична и национална държава, включително разделение на обществото, възхвала на войната, военна агресия, тоталитаризъм, насилие, както и невярно отразяване на исторически събития
да демонстрира солидарност с украинския народ, чийто национален суверенитет, независимост и териториална цялост са застрашени в резултат на военната агресия на Русия, и да почете паметта на пострадалите и загиналите в Украйна
Законът постановява, че на 9 май е забранено провеждането на обществени развлечения и празнични събития, срещи, шествия и събирания на публични открити пространства на цялата територия на Латвия. Използването на пиротехника е забранено в продължение на 30 часа – денонощно на 9 май и до 7 часа сутринта на 10 май. „9 май символизира окупацията и анексирането на Латвия като част от Съюза на съветските социалистически републики (СССР), той е ден, който определена част от обществото празнува като ден на прослава на тоталитарните и окупационните режими.Следователно в интерес на латвийската държава е мълчаливо да изрази осъдителна позиция срещу незаконната политика на окупационната власт и престъпленията, извършени както от СССР и нацистка Германия, за насърчаване на общественото разбиране на събитията на територията на Латвия по време на Втората световна война и следвоенния период, за укрепване на историческата памет на обществото, за предотвратяване на невярно, неточно и тенденциозно отразяване на исторически събития, като по този начин създаване на общо разбиране за 9 май“, се обяснява в мотивите към закона.
Подчертава се също, че държавата е длъжна да се грижи за собствената си сигурност при всички обстоятелства, като при опазването на държавната сигурност трябва да се прилага принципът на предпазливостта, което в една демократична и правова държава означава, че не трябва да се чака до действителното нанесена е вреда.
„Оправданите подозрения за възможността за подобни вреди са достатъчни, за да може държавата да предприеме навременни, ефективни и пропорционални мерки за предотвратяване на тяхното настъпване“, се казва още в текста.
В него се посочва също, че военната агресия, предприета от граничната страна на Латвия (Русия) в Украйна, изисква да се обърне специално внимание на задължението за защита на националната сигурност и да се обмислят нови мерки за защита на националната сигурност, особено като се позовава на факта, че военните действия на Русия срещу Украйна са безпрецедентна и неоправдана агресия през 21 век в Европа, която се изрази в безброй военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени от руските въоръжени сили.
„Това е грубо нарушение на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, което е в явно противоречие със задълженията на Русия, произтичащи от Устава на ООН и задължителните норми на международното право, както и със задълженията, които Русия пое с подписването на Будапещенския меморандум и Ангажимент за гарантиране на териториалната цялост и суверенитета на Украйна“, се казва в мотивите към закона.
Добавя се също, че Русия не само граничи с Латвия, но и със страна, която дълго време създава по-големи или по-малки заплахи за националната сигурност, включително чрез прилагане на руската „политика на съотечествениците“ в Латвия.
Има и препратка към доклада за 2022 г. на Службата за защита на конституцията, в който се казва, че през последната година руската политика е станала открито враждебна към Латвия.