
Комитетът по международна търговия даде зелена светлина в четвъртък за още едно едногодишно спиране на вносните мита от ЕС върху украинския износ, за да подкрепи икономиката на страната.
Членовете на Комитета по международна търговия одобриха предложение за подновяване на суспендирането на вносните мита, антидъмпинговите мита и предпазните мерки върху украинския износ за Европейския съюз за още една година на фона на агресивната война на Русия, която възпрепятства способността на Украйна да търгува с останалата част от света.
Спирането на митата се отнася за плодовете и зеленчуците, които са предмет на системата на входните цени, както и за селскостопанските продукти и преработените селскостопански продукти, които са предмет на тарифни квоти. Промишлените продукти подлежат на нулеви мита от 1 януари 2023 г. съгласно Споразумението за асоцииране ЕС-Украйна, така че не са включени в новото предложение.
Евродепутатите приеха проектодоклада на комисията, изготвен от постоянния докладчик за Украйна Сандра Калниете (ЕНП, Латвия), с 27 гласа, 1 против и 7 въздържали се.
Цитат
„Силно подкрепям подновяването на мерките за либерализация на търговията, които в момента помагат да се гарантира непрекъснатостта и стабилността на търговията в Украйна на фона на бруталната война, причинена от Русия. Тези мерки са от основно значение за укрепване на устойчивостта на Украйна в настоящето и с поглед към бъдещето, докато работим за напредък в постепенната интеграция на Украйна във вътрешния пазар на ЕС. Нашата солидарност с Украйна е последователна, прозрачна и непоколебима, което беше допълнително подсилено от статута на Украйна на кандидатка за членство в ЕС. Бъдещето на Украйна е в Европейския съюз”, каза Сандра Калниете.
Заден план
Отношенията между ЕС и Украйна се регулират от Споразумение за асоцииране. Задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия, включена в споразумението, осигури преференциален достъп до пазара на ЕС за украинските предприятия от 2016 г.
Според Комисията ЕС е най-големият търговски партньор на Украйна, който представлява 39,5% от нейната търговия през 2021 г. Украйна е 15-ият най-голям търговски партньор на ЕС, представляващ около 1,2% от общата търговия на ЕС.
Следващи стъпки
Проектодокладът трябва да бъде гласуван от всички евродепутати по време на пленарната сесия на 8-11 май, като Съветът на ЕС също трябва да одобри инициативата. След като бъде одобрена от Парламента и Съвета, мярката ще бъде публикувана в Официалния вестник на ЕС и ще се прилага в деня след публикуването ѝ.