Създателят на благотворителния проект "Музиката вместо улицата" маестро Георги Калайджиев представи днес във фоайето на зала "Сливен" книга за историята на проекта.
Освен множество снимки от участия, музикални събития, срещи и пресконференции, изданието със съставител журналиста Щилияна Василева, съдържа статии, посветени на проекта от различни медии в страната и чужбина. Публикувани са още отзиви, пожелания, подкрепа от известни личности, сред които покойният Сливенски митрополит Йоаникий, съпругата на президента Румен Радев Десислава Радева, бившият министър на културата Георги Йорданов и много други.
Книгата проследява вече шестнадесетгодишната история на проекта, започнал през 2008 г. Той е насочен предимно към деца от ромския квартал "Надежда" в Сливен, които са от социално слаби семейства и искат да учат. Задължителни условия за участие в музикалната школа са редовното присъствие на уроците и добър успех в училище. През тези години са били обучавани напълно безплатно над 400 деца по солфеж, пиано, цигулка, виола, виолончело, флейта, китара, кларинет и други инструменти. Според кмета на Сливен Стефан Радев проектът е най-доброто, постигнато в стремежа за интеграция на ромския етнос, защото има реални резултати и е пример за Сливен, България и Европа.
"През тези 16 години се случиха много хубави неща, каза маестро Калайджиев. Аз никога не се срамувам да кажа, че ние тръгваме от нищетата. И тази година направихме концерт в махалата на Сливен - пред кофите за боклук свирихме Моцарт и Шостакович. Това, което искам да покажа, е как музиката развива, променя съзнанието, отношението, поведението на хората, особено на децата." Той изрази гордост от възпитаниците си, които не само завършват успешно средно образование, но и постъпват във висши учебни заведения. Първите участници в проекта вече преподават на настоящите.
"Този проект е пример не само в нашия град и страна, но и за цяла Европа", каза заместник-кметът по хуманитарни дейности в община Сливен Пепа Чиликова, която пожела все повече деца да се включват в него. "Освен любовта към музиката, Вие давате на тези деца възможност за един нормален живот, шанс за развитие", каза тя.
"Проектът се развива и неговата популярност печели доверието и на родителите, които все повече подкрепят децата си в развитието им", каза преподавателят по флейта Рая Радушева, която е част от проекта от 10 години.
Четиринайсетгодишният Златко Златков, който от 9 години участва в проекта, свирейки на цигулка, каза, че се надява да излезе от квартал "Надежда". Той ще кандидатства в Консерваторията във Ваймар, Германия.
"Проектът и неговите създатели - Георги Калайджиев и Мария Хаушилд, ни откриха един различен свят, каза 21-годишната Стефка Николаева, която в момента е секретар в школата.
От 5 септември маестро Калайджиев ръководи майсторски клас от Творческа академия за таланти в Сливен. Форумът ще приключи с концерт на 12 септември в зала „Сливен“.
Както БТА съобщи децата от проекта ще участват в концерти в Швейцария на 25 и 26 септември, като събитието е свързано с правата на човека и правата на децата. Осемнадесет души ще участват в концертите, сред които камерният оркестър с по-големите деца от проекта, както и по-малките музиканти.