Сливен. Новини от източника. Последни новини

Нови данни за археологически обекти по долината на р. Тунджа в землището на с. Гергевец

, Фанина Пенева (РИМ - Сливен)

Излъчване: Регион.Ист.Музей-Сливен | България | преди около 1 седмица | 220

Снимка 1

Археолози от Регионалния исторически музей (РИМ) - Сливен и Нов български университет (НБУ) за трета поредна година провеждат заедно теренни археологически издирвания в долината на река Тунджа в община Сливен.

Проектът се финансира изцяло от Министерството на културата на РБ и целта на тазгодишната кампания е да се проучи землището на село Гергевец. Екипът е ръководен от директора на РИМ-Сливен, доц. д-р Николай Сираков, а заместник -ръководители са д-р Богдан Атанасов, преподавател в НБУ, и Теодора Недялкова, уредник в РИМ-Сливен.

За разлика от съседните Крушаре и Камен, в които са проучени богати и интересни гробни съоръжения от бронзовата, класическата и римската епоха, до момента с. Гергевец е почти неизвестно в археологическата наука. Единственият регистриран археологически обект е надгробна могила, разположена в близост до пътя Сливен - Ямбол.

Тазгодишните проучвания допринесоха за разкриването на неизвестни досега археологически обекти, които показват, че територията около днешното село Гергевец е обитавана поне от ранната желязна епоха (XII в. пр. Хр.). Селище от този период, продължило съществуването си и през късната желязна епоха, е разположено в близост до блатото. По всяка вероятност населението е било привлечено тук от плодородните почви, непресъхващият извор и защитата, която непроходимият заблатен терен осигурява срещу евентуални нападения.

През римската епоха в района на днешната помпена станция възниква голямо поселение, което съществува и през епохата на Средновековието.

По време на теренните издирвания екипът откри ценни находки, свързани с бита на обитателите на регистрираните селища. Сред тях са многобройни керамични фрагменти, част от стъклен съд, кремъчни оръдия на труда, тежести за рибарски мрежи и др. Сред вълнуващите изненади в проучването тази година е случайно откритата от студента по археология Димитър Сивов бронзова монета от IV в., която предстои да се почисти и реставрира от специалистите и членове на екипа на РИМ-Сливен Петър Петров и Бойко Банчев.

Теренните археологически издирвания са недеструктивен метод за археологически проучвания, при който се регистрират находки, видими на повърхността на земята, с цел получаване на информация за местоположението и датирането на археологическите обекти. Екипът на Регионалния исторически музей - Сливен и техните партньори от Нов български университет са си поставили амбициозната цел да изследват равнинните райони на община Сливен. Включването на нови археологически обекти в Археологическата карта на България е от съществено значение за опазването и интерпретацията на нашето културно наследство.

Снимки