Сливен. Новини от източника. Последни новини

Уменията за безопасно и ефективно използване на социалните мрежи е част от медийната грамотност

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | Общество | преди около 1 седмица | 263

pixabay.com

Ние трябва да отнасяме умението да използваме социалните мрежи безопасно и ефективно към понятието медийна грамотност, както и да работим активно за подобряването на тези способности. Социалните платформи изглежда се развиват много по-бързо, отколкото групи в обществото ни, които остават силно уязвими към всички техни тъмни страни, включително към начина на предлагане на сделки.

Коментарът е на основателя на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова пред БНР в контекста на заплахите за потребителите и информацията през тази седмица за внесения от Австралия законопроект, който предвижда забрана на достъпа до социалните медии на лица под 16 години и санкции за платформи като X, Instagram, TikTok и Snapchat до 50 млн. австралийски долара за "системни" нарушения.

Тя посочи, че и в Европа се провеждат разговори за по-строги мерки, които да ограничат достъпа и неблагоприятното въздействие на социалните мрежи върху подрастващите. Търсят се формули. Дали да има изисквания за възраст за достъп до така съществуващите, наложили се и развиващи се мрежи. Или да се върви към отделни подплатформи към вече познатите, които да са за по-малките потребители и да са по-защитени от вредните за тях влияния. Във всички случаи стои въпросът за необходимостта от осигуряването на по-стриктна проверка при регистрацията, за да улавят случаите, в които потребителите ще се опитат да въведат неверни данни и да заблудят за своята възраст, подчерта Руменова.

В Европейския съюз (ЕС) и към момента действат правила, според които достъпът до социалните мрежи като Facebook, Snapchat Twitter в Общността е забранен за деца под 16-годишна възраст без съгласието на родителите. Тъй като тези норми са приети с уговорката всяка държава да е свободна сама да определя минималната възрастова граница, Франция например е наложила забрана на социалните мрежи за лица под 15 години, като изключението за родителското разрешение обаче също остава валидно. Такива мерки са обявени и от други европейски държави, сред които Испания, Нидерландия, Норвегия и др. Неотдавна датският премиер Мете Фредериксен поиска да се забранят социалните мрежи за всички под 15 годишна възраст на територията на ЕС.

Иновативният и ключов момент във внесения от Австралия законопроект, който се очаква да бъде приет до края на тази година, е че за първи път отговорността за ограничаването на достъпа на най-младите потребители не се оставя на родителите, а се вменява на платформите. Технологичните компании ще трябва да докажат, че са предприели "разумни стъпки", за да предотвратят регистрирането на акаунти от лица под 16 години, като целта на мярката е намаляване на отрицателното въздействие върху съня, нивата на стрес и вниманието на децата.

Габриела Руменова, „Ние, потребителите“