Етикети с цени или послания за отстъпки закриват информацията за състава
Коледно-новогодишните свещи внасят много уют и топлина в празничните дни. Затова те са еднакво желан гост, както в дома ни, така и в офиса. А също и чудесна идея за подарък на близък. Има обаче и рискове за здравето. Полезно е да знаем повече за тях, за да се предпазим.
“Един от рисковете при свещите е свързан с отделяните органични съединения при химичните реакции, които протичат при горенето на свещта. Според специалистите, най-вредни са парафиновите свещи, като за техни по-добри алтернативи са сочени тези от соя или пчелен восък.”, обръща внимание Габриела Руменова от онлайн платформата “Ние, потребителите” пред портала за икономически и бизнес новини Economic.bg.
Парафиновият восък е бяло или безцветно меко твърдо вещество, получено от нефт, въглища или шистово масло. Изследвания сочат, че парафиновият восък е опасен и гпродължителното горене на изработени от него свещи води до намаляване качеството на въздуха в помещенията. Отделят се вредни химикали като толуен и бензен, които причиняват респираторни, онкологични, репродуктивни и други здравословни проблеми при вдишване на големи количества.
Проучване на "Ние, потребителите" показа, че по-често е налице информация от производителя за вида на восъка, от който е изработена свещта, но в някои случаи е закрита от поставени от търговеца на дребно етикети с цени, например. Според Габриела Руменова това се случва заради сравнително малкия размер на предмета, но все пак е нарушение на закона, за каквото се предвижда глоба до 1000 лв. и имуществена санкция до 1500 лв. Тя припомня, че действащите правни норми по отношение обозначаване на цените дават възможност цената да се постави в непосредствена близост до стоката и не е задължително да е върху самата нея.
Ароматите на свещите може да изглеждат безобидни, но те също могат да доведат до някои неприятни, скрити странични ефекти. Повечето конвенционални свещи не изброяват съставките, които изграждат аромата. Вместо това в описанието може да прочетете, че съдържат „парфюм“. Знаем обаче, че в свещите няма истински портокал, канела или ванилия, а производителите използват или изкуствени, или естествени съединения, за да постигнат тези успокояващи аромати. Добре известно е, че ароматите могат да предизвикат алергии, астма и при някои хора да причинят мигрена или главоболие. В тези случаи изборът на свещи без аромат може да бъде най-добрият вариант, посочват още от “Ние, потребителите”.
Използваните в производството на свещи пигменти често отделят химикали, които са токсични за хората и планетата при горене. Но има и восъци, които са естествено пигментирани. Например, мекият златист оттенък на пчелния восък. Има и някои нетоксични пигменти, така че проверявайте етикетите, преди да купите, препоръчват от потребителската организация.
Важно е да знаете и да информирате близките си, че продължителността на времето, през което гори свещта, наличието на проветрение или вентилация в помещението, здравословното състояние на тези, които ги ползват също са фактори, които определят степента на вредно въздействие при употребата на декоративните свещи у дома. Ако искате да избегнете ненужното замърсяване в дома си, изберете свещи от естествен восък – те са по-здравословни както за вас, така и за планетата, посочва още Руменова и препоръчва закупените парафинови свещи с изкуствени оцветители и аромати да се употребяват само за украса или да се палят на открито и в помещения с добра вентилация и за кратко.
Съвети как да изберете нетоксични свещи
• Избягвайте парафиновия восък. Вместо това потърсете свещи с естествен восък, като пчелен, кокосов или соев. Имайте предвид, че много компании използват восъчни смеси с парафин, за да намалят разходите си – така че се уверете, че восъкът е 100% натурален!
• Избягвайте изкуствени аромати. Ако искате ароматизирани свещи, потърсете свещи, които са ароматизирани със 100% етерични масла – това са естествени и нетоксични аромати.
• Изберете свещи с фитили от 100% памук, коноп или дърво. Не са токсични и горят чисто.
• Избягвайте синтетичните пигменти. Вместо това потърсете нетоксични, биоразградими пигменти в списъка на съставките или изберете свещи с естествен пигментиран восък, като например пчелен восък.
• Палете свещите си на добре проветриво място, но избягвайте течения. Силните въздушни течения карат вашите свещи да изгарят по-бързо и да произвеждат повече сажди.
• Дръжте фитила с дължина между 1–1,5 cm. Отрежете фитила, за да го запазите с добра дължина, тъй като това ще сведе до минимум количеството сажди, изпускани във въздуха.
Видео: https://fb.watch/wwOEuFUkLv/