Сливен. Новини от източника. Последни новини

Нови комисии на ЕП по въпросите на сигурността и отбраната, здравеопазването, демокрацията и жилищното настаняване

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | Европейски съюз | преди 3 дни | 168

Европейският парламент

Парламентът одобри промените, предложени от Председателския съвет, с които се създават две нови постоянни и две специални комисии.

Съществуващите подкомисии по сигурност и отбрана и по обществено здраве бяха преобразувани в пълноправни комисии. През 2025 г. ще бъдат създадени и два нови специални комисии: една за така наречената инициатива "Щит на демокрацията", включена в политическите насоки на Комисията за периода 2024-2029 г., и друг за справяне с настоящата жилищна криза в ЕС.

Промените бяха предложени от председателя Мецола и лидерите на политическите групи в Парламента, за да се отговори на настоящите предизвикателства пред Европа, както и на приоритетите на Парламента, като същевременно се вземат предвид опасенията на гражданите и резултатите от европейските избори.

Евродепутатите гласуваха в Страсбург предложенията за определяне на отговорностите и размера на четирите комисии, както и 12-месечния мандат на двете специални комисии:

• Постоянни комисии по сигурност и отбрана и по обществено здраве, всяка от които се състои от 43 членове - 448 гласа "за", 161 гласа "против", 40 гласа "въздържал се“

• Специална комисия относно Европейския щит за демокрация, в състав от 33 членове - 441 гласа "за", 178 гласа "против", 34 гласа "въздържал се“

• Специална комисия по жилищната криза в Европейския съюз, в състав от 33 членове - 481 гласа "за", 148 гласа "против", 20 гласа "въздържал се“

Следващи стъпки

Съставът на двете постоянни и двете специални комисии (които трябва да отразяват състава на Парламента) ще се определя от всяка политическа група и от независимите членове на ЕП. Съставът на комисиите ще бъде обявен по време на пленарната сесия на 20-23 януари 2025 г.

Подкомисиите по сигурност и отбрана и по обществено здраве ще престанат да съществуват в първия ден на януарската пленарна сесия, а четирите комисии ще бъдат официално създадени в същия ден. Председателите и заместник-председателите на всяка комисия ще бъдат избрани на съответните учредителни заседания.

Контекст

Промените в списъка и отговорностите на постоянните комисии (приложение VI към Правилника за дейността на Парламента), както и създаването на специални комисии изискват решение на Председателския съвет и гласуване на пленарно заседание. Специалните комисии, създадени за разглеждане на конкретни въпроси, могат да заседават за срок до 12 месеца - освен ако мандатът им не бъде удължен с гласуване в Парламента.

Отговорностите на новите постоянни комисии ще допълват адаптираните мандати на комисиите по външни работи (AFET) и по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI). Съответно комисията ENVI също ще бъде преименувана на „Комисия по околна среда, климат и безопасност на храните“.