Правителството предлага за ратификация Финансовия договор между Република България и ЕИБ за финансиране на проект „България - съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 - 2027 (СПЗ)“
Министерският съвет прие решение, с което предлага на Народното събрание да ратифицира Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България - съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 - 2027 (СПЗ)“. С договора се осигурява необходимият финансов ресурс за покриването на националния принос по проектите, изпълнявани по програмите „Транспортна свързаност“, „Околна среда“, „Развитие на регионите“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ през програмния период 2021 - 2027 г. Сключването на финансовото споразумение е предвидено в Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., като договорът е одобрен с решение на правителството и подписан от двете страни.
Успешното изпълнение на проектите и оперативните програми ще допринесе за развитието на жп и пътната инфраструктура, вкл. стратегически важни пътнотранспортни коридори, интегрирането на националната транспортна мрежа в тази на ЕС, за подобряването на системите за управление на водите и отпадъците, за повишаването на енергийната и ресурсна ефективност на сградите и производствата, за разработка на иновативни продукти и услуги и подобряване на конкурентните предимства на страната, за постигането на устойчиво и интегрирано развитие на регионите у нас и на устойчив и балансиран икономически растеж в средносрочен и дългосрочен план. ЕИБ подпомага усвояването на средствата от фондовете на ЕС чрез предоставяне на структурни програмни заеми, средствата от които постъпват в централния бюджет и са предназначени за осигуряването на националния принос по проектите, изпълнявани по оперативните програми. През предходните два програмни периода с финансовата подкрепа на ЕИБ успешно са финансирани и изпълнени 11 377 проекта, изпълнявани по оперативните програми със средства от фондовете на ЕС.
Увеличени са трансферите за общините за проведените парламентарни избори на 27 октомври 2024 г. и новите местни избори на 20 октомври 2024 г.
Със свое постановление Министерският съвет прие изменение и допълнение на ПМС № 305 за приемане на план-сметка за разходите/трансферите по подготовката и произвеждането на изборите за Народно събрание, проведени на 27 октомври 2024 г.
С приетото постановление се одобряват допълнителни трансфери по бюджетите на общините, в общ размер на 271,7 хил. лв., за възнаграждения, включително осигурителни вноски, на членовете на секционните избирателни комисии/подвижните секционни избирателни комисии на изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г., както и за организационно-техническа подготовка на новите избори за кметове на 2 общини, проведени на 20 октомври 2024 г. Средствата са определени на база действителните разходи за възнаграждения и логистично осигуряване на изборния процес, предоставена от кметовете на общините в Министерството на финансите.
Необходимите допълнителни средства ще се осигурят чрез преструктуриране на разходи и/или трансфери по централния бюджет за 2024 г.
С промяната се гарантира обективно разпределение на средствата по бюджетите на общините за 2024 г. за финансиране на възнаграждения, включително осигурителни вноски, на членовете на СИК/ПСИК за парламентарните избори и организационно- техническа подготовка на новите местни избори.
Избран е нов представител на работодателите в управителния съвет на „Сребърния фонд“
Със свое решение Министерският съвет избра Любомир Пейновски от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България за член на управителния съвет на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т. нар. „Сребърен фонд“) за 2025 г.
Любомир Пейновски заменя досегашния член Васил Велев, съгласно ротационен принцип за излъчване на член на управителния съвет от национално представителните организации на работодателите.
Ръководството на „Сребърния фонд“ се осъществява от управителен съвет с 8 членове. Негов председател е министърът на финансите, а заместник-председател - министърът на труда и социалната политика.
Одобрени са допълнителни разходи за изграждане на Национална информационна система за превенция и защита от домашното насилие
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г. в размер на близо 1 млн. лв. за изграждане на Национална информационна система за превенция и защита от домашното насилие.
С друго правителствено постановление се одобряват допълнителни разходи в размер на 1,5 млн. лв. по бюджета на Министерския съвет за 2024 г. за капиталови разходи за 2024 г., включително за капиталови разходи, подпомагащи административната дейност. Средствата се осигуряват за сметка на капиталовите разходи по централния бюджет за 2024 г.
Одобрени са вътрешнокомпенсирани промени на разходи по бюджета на Министерството на финансите за 2024 г.
Със свое постановление правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на финансите за 2024 г. С тях се осигуряват средства по бюджета на Агенция „Митници“ за 2024 г. за изпълнението на важни за страната проекти във връзка с приемане на Република България в Шенгенското пространство по общите сухопътни граници на държавите членки на ЕС и стратегически за Съюза проекти, във връзка с опазване на външните му граници, живота и здравето на гражданите му, като реконструкцията на ГКПП „Станке Лисичково“, ГКПП „Калотина“ и на ГКПП „Капитан Андреево“.
Одобрени са и промени на утвърдените със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. максимални размери на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети през 2024 г., по бюджета на Министерството на финансите за 2024 г., което е свързано с предстоящо сключване на договори за реконструкция и модернизация на ГКПП „Калотина“, ГКПП „Капитан Андреево“ и ГКПП „Лесово“ и по договори за капиталови разходи в областта на електронното управление и за използваните информационни и комуникационни технологии.
Промените са в рамките на утвърдените разходи по бюджета на Министерството на финансите за 2024 г.
Осигурени са средства за плащания по проекти за сключени договори над бюджетите по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 - 2020 г.“ и ОП „Развитие на човешките ресурси 2014 - 2020“
Министерският съвет одобри допълнително финансиране за извършване на плащания по проекти за сключени административни договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ над бюджетите по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 2020 г.“ и Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014 - 2020“ в общ размер до 11 174 078 лв. Средствата се осигуряват чрез сметката за средства на Европейския съюз на Националния фонд в рамките на одобрения Закон за държавния бюджет на Република България за 2024 г.
С осигуряване на финансирането ще се допринесе за запазване на постигнатия висок процент на усвояване на средствата, предоставени по програмите по линия на Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014 г. – 2020 г.
Правителството одобри позицията на Република България за заседанието на Европейския съвет на 19 декември 2024 г.
Министерският съвет одобри позицията на България за участие в редовното заседание на Европейския съвет (ЕВС), което ще се проведе на 19 декември 2024 г. в гр. Брюксел, Белгия. На заседанието на Европейския съвет се предвижда лидерите на държавите-членки на ЕС да обменят мнения по следните теми: Украйна; Близък изток; ЕС в света; Устойчивост, готовност, предотвратяване и отговор на кризи; Миграция и Други въпроси.
По линия на „Устойчивост, готовност, предотвратяване и отговор на кризи“ ЕК, Върховният представител и Съветът ще бъдат приканени да продължат работата по доклада на бившия президент на Финландия Саули Нинистьо.
В част „Миграция“ се очаква лидерите да направят преглед на актуалното състояние и изпълнението на заключенията от Европейския съвет през м. октомври 2024 г.
По темата „Разширяване“ се очаква Европейският съвет да одобри приетите от Съвет „Общи въпроси“ на 17 декември т.г. заключения по Пакет „Разширяване“.
В деня преди заседанието на Европейския съвет е предвидено и провеждане на Среща на върха ЕС - Западни Балкани.
Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на вътрешните работи
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на вътрешните работи (МВР) за 2024 г.
С Постановлението се предлага одобряването на допълнителни разходи по бюджета на МВР, в размер до 20 000 000 лв., за финансиране на капиталови разходи във връзка със сключени от министерството договори.
Приет е План за изпълнение в България на Пакта на ЕС за миграцията и убежището
Министерският съвет прие План за изпълнение в Република България на Пакта на Европейския съюз за миграцията и убежището. Пактът на ЕС за миграцията и убежището съдържа 10 законодателни акта и влезе в сила на 11 юни 2024 г. Държавите членки имат двегодишен срок, до 12 юни 2026 г., за да се подготвят за прилагането на Пакта.
Като част от подготовката, на 12 юни 2024 г. Европейската комисия публикува Общ план за прилагане на Пакта, образец за националните планове и контролен списък с ориентировъчно описание на действията, необходими за прилагането на Пакта.
Целта е подготовката в отделните държави да бъде синхронизирана, а националните планове за изпълнение да бъдат разработени по унифициран начин, за да има обективни критерии за оценка на нуждите и предоставяне на средства от европейските фондове за изпълнение на националните планове. Държавите членки трябва да представят одобрени национални планове на ЕК в срок до 12 декември 2024 г.
За разработването на националния план на Република България и за цялостна координация и проследяване на подготовката на страната ни за прилагане на Пакта, бе създадена Стратегическата работна група „Управление на миграцията и убежището“ към Националния съвет по миграция, граници, убежище и интеграция (НСМГУИ).
Националният план обхваща периода на подготовка за прилагане на Пакта (до 12 юни 2026 г.), като се фокусира върху нуждите на България във връзка с практическото прилагане на пакета от законодателни актове - законодателни промени, административни процеси, инфраструктура, техническо обезпечаване, кадрово обезпечаване и обучение на служителите, необходими финансови средства.
Предлаганите дейности и мерки са насочени към постигането на десет основни цели, свързани с постигането на съответствие с изискванията на Пакта по отношение на използването на системата Евродак, извършваните проверки за сигурност на лицата на външните граници (скрининг), бързи процедури за- разглеждане на молбите за международна закрила, ефективно връщане на лицата, които са получили отказ, и създаване на подходящи условия за прием и интеграция на лицата, които имат право на закрила.
Очаква се на основата на оценката на нуждите в отделните области, да бъде отпуснато европейско финансиране за реализиране на основната част от дейностите.
Изменя се решението за участието на военни кораби и военнослужещи в операцията на Противоминната военноморска група в Черно море
Министерският съвет прие Решение за изменение и допълнение на РМС № 380 от 31.05.2024 г. за разрешаване участието на военни кораби и военнослужещи от състава на въоръжените сили на Република България в операцията на Противоминната военноморска група в Черно море (Mine Countermeasures Task Group Black Sea - MCM Black Sea).
Промяната е свързана c добавянето на спомагателен кораб, като тип плавателно средство, което не променя общия брой на военните кораби, за участие в дейностите на Противоминната военноморска група в Черно море.
Увеличава се броят на участниците от Въоръжените сили на Република България, назначавани на длъжности в състава на Противоминната военноморска група в Черно море от до 10 на до 15 военнослужещи.
Министерският съвет прие също така решение за разрешаване участието на до 10 (десет) военнослужещи от състава на Националния мобилен модул по комуникационно-информационни системи на НАТО в операцията на НАТО за подпомагане на Украйна в областта на сигурността и подготовката (NATO Security Assistance and Training for Ukraine - NSATU).
Участието на военнослужещи от състава на националния мобилен модул в мисията на НАТО съответства на стремежа на страната ни да изпълнява поетите ангажименти за принос към колективната сигурност на съюзниците. Допълнително, това ще доведе до придобиването на опит от личния състав, необходим за бъдещото изграждане и доразвиване на способности в сферата на военните комуникации.
Одобряват се допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната
Министерският съвет на Република България прие постановление, с което се одобряват допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната за 2024 г. за сметка на капиталовите разходи по централния бюджет за 2024 г.
С приетия акт се осигуряват допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната в размер на 9 583 200 лева за придобиване на високотехнологично оборудване, което ще позволи на ВМА да постигне подобрения в качеството на хирургичните интервенции и да осигури на пациентите от Българската армия най-добрите възможности за лечение.
Отпуснаха 21719 лева за рехабилитация на военноинвалиди
Правителството одобри допълнителен трансфер в размер на 21 719 лв. по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 година. Със средствата ще се разплатят извършени разходи за престой и ползване на дейности и услуги в базите на „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД от правоимащи лица по Закона за военноинвалидите и военнопострадалите.
Одобрени са вътрешнокомпенсирани промени по бюджета на Министерство на труда и социалната политика за 2024 г.
Правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на труда и социалната политика за 2024 г. Целта на измененията е да се осигури нормалното функциониране на основните структури към министъра на труда и социалната политика през 2024 г.
Чрез промените ще се постигнат заложените основни стратегически и оперативни цели на министерството и ще се изпълнят ангажиментите по политики. С предложената промяна ще се гарантира финансово обезпечаване на разходите за месечна финансова подкрепа за хора с трайни увреждания и месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане.
Промените са в рамките на утвърдените разходи по бюджета на Министерството на труда и социалната политика за 2024 г.
БДЖ-Товарни превози продава имоти с отпаднала необходимост
Министерският съвет разреши продажбата на четири имота, собственост на „БДЖ-Товарни превози” ЕООД. Имотите представляват апартаменти и ще бъдат продадени на наемателите, живеещи в тях. Местонахождението на жилищата е на територията на гр. Карлово, гр. Белица и гр. Димитровград. Конкретните недвижими имоти нямат пряко отношение към дейността на „БДЖ-Товарни превози“ ЕООД.
Одобрена е позицията на България по дело пред Съда на ЕС за компетентността на Съюза да сключи споразумение за въздушен транспорт със Султанат Оман
Одобрена е позицията на България по дело пред Съда на Европейския съюз за сключване на споразумение за въздухоплавателни услуги между Европейския съюз и Султанат Оман. На 13 септември 2024 г. Правната служба на Европейската комисия подаде искане до Съда на ЕС за изясняване на въпроса за компетентността на ЕС и неговите държави членки по отношение на споразуменията за въздухоплавателни услуги с трети държави.
В тази връзка България изготви аргументирано становище, с препоръка към Съда на ЕС да отговори отрицателно на поставения въпрос от ЕК. В становището е защитена тезата, че по отношение на споразуменията между ЕС и трети страни в областта на въздушния транспорт компетентността е споделена между Съюза и държавите членки.
В становището се посочва, че евентуалният положителен отговор от Съда на ЕС може да има негативни последици за националния суверенитет на всички държави членки на ЕС и за техните двустранни споразумения в областта на въздухоплаването с трети страни. Съгласно текста на Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване („Чикагска конвенция“, подписана в Чикаго на 7 декември 1944 г.), суверенитетът на държавите над въздушното им пространство принадлежи на тях.
Позицията на България е обсъдена и координирана с държавите участващи в сформираната от Франция експертна група по темата, като останалите делегации също са заявили, че ще изпратят до Съда на ЕС позиции със сходни текстове.
Променя се статутът на части от имоти, предоставени за управление на Национална компания „Железопътна инфраструктура“
Правителството даде разрешение за промяна на статута на части от имоти, представляващи сгради, като ги обяви за частна държавна собственост и даде съгласието си те да бъдат премахнати от активите на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Имотите се намират на територията на гр. Костинброд. Това ще позволи реализацията на проект „Модернизация на жп линия София — Драгоман - сръбска граница, участък Волуяк - Драгоман“.
„Инертни материали Гарваново“ ЕООД е новият концесионер на находище „Змиярника“
Дружеството „Инертни материали Гарваново" ЕООД е новият концесионер на находище на андезити „Змиярника", област Хасково. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, одобрявайки промяната, поискана от предишния концесионер.
Находище „Змиярника“ се намира на територията на община Хасково. Концесията за него е предоставена през март 2009 г. за срок от 25 години на „Пътстрой – 97“ АД, гр. Хасково.
През 2020 г. правата и задълженията по предоставената концесия са прехвърлени на „АБ“ АД, гр. Хасково и са изменени и допълнени клаузите на концесионния договор, уреждащи отношенията, свързани с предоставянето на банкова гаранция за всяка година от срока на концесията.
Възможността за прехвърляне на права и задължения по предоставена концесия е регламентирана в чл. 25, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от Закона за подземните богатства.
С днешното си решение Министерският съвет оправомощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да сключи със страните допълнително споразумение за прехвърляне на правата и задълженията по предоставената концесия.
„Инертни материали Лисово“ ЕООД е новият концесионер на находище за мрамори „Лисово“
Дружеството „Инертни материали Лисово" ЕООД е новият концесионер на находище на мрамори „Лисово", област Хасково. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, одобрявайки промяната, поискана от предишния концесионер.
Находище „Лисово" се намира на територията на община Свиленград, област Хасково. Концесията за него е предоставена през юни 2008 г. за срок от 25 години на „АБ" АД, гр. Хасково.
Възможността за прехвърляне на права и задължения по предоставена концесия е регламентирана в чл. 25, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от Закона за подземните богатства.
С днешното решение на МС се предвижда също да бъде отправено предложение до новия концесионер за промяна на някои от клаузите на концесионния договор. Става въпрос за отношенията, свързани с предоставянето на банкова гаранция за всяка година от срока на концесията. До момента исканата банкова гаранция покриваше 50% от паричните задължения на концесионера. След измененията тя ще се отнася 100% за всички (не само за паричните) задължения, свързани с изпълнението на концесионния договор. След въвеждането на по-широк обхват на банковата гаранция, вноските за рекултивация също ще бъдат финансово обезпечени с нея.
С днешното си решение Министерският съвет оправомощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да сключи със страните допълнително споразумение за прехвърляне на правата и задълженията по предоставената концесия и за изменение и допълнение на концесионния договор.
Община Радомир получава държавни имоти за жилищно настаняване
С решение на правителството община Радомир получава собствеността върху имоти - частна държавна собственост в гр. Радомир, които ще бъдат използвани за социални дейности, свързани с жилищно настаняване на граждани с установени нужди. Те се намират на ул. „Райко Даскалов“ № 52 и № 58 и представляват три жилища с обща застроена площ 192,35 кв. м, заедно с прилежащи мазета, таван и идеални части от общите части на сградата и съответното правото на строеж върху поземлените имоти. Имотите, управлявани към момента от областния управител на област Перник, са с отпаднала необходимост за областната администрация.
Одобрени са вътрешнокомпенсирани промени по бюджета на Министерство на иновациите и растежа
Министерският съвет одобри проект на Постановление за вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерство на иновациите и растежа за 2024 г.
След анализ в Министерството на иновациите и растежа на изпълнението на бюджета беше установено, че се очаква недостиг на разходи за персонал по бюджетна програма „Администрация". За това е необходимо да бъдат осигурени допълнително разходи над предвидените за 2024 г.
Средствата ще бъдат осигурени чрез на намаление на планираните разходи по бюджетна програма „Насърчаване на инвестициите".
Правителството одобри над 3.1 млн. лв. по насърчителна мярка за изграждане на инфраструктура в община Марица
Министерският съвет одобри финансирането на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ). За целта от бюджета на Министерството на иновациите и растежа на Община Марица ще се предоставят средства в размер до 3 135 907 лв. с ДДС.
С финансирането ще се изгради ВиК инфраструктура във връзка с изпълнението на сертифицирания по ЗНИ проект „Предприятие за производство на електрооборудване“ на „ПРЕМИУМ ИНВЕСТ ПРОПЪРТИ“ ЕООД и „СМАРТ ПАУЪР ГРИД“ ООД. Инвестицията по проекта е в размер на над 10 млн. лв. и се предвижда разкриването на 20 нови работни места. С изграждането на нова и продължаването на съществуващата техническа инфраструктура ще се подобри икономическото и социално развитие на района.
С реализирането на проектите ще се постигне продължаване и свързаност на канализационна мрежа, което ще облекчи настоящите ползватели и ще окаже благоприятно влияние за привличане на нови инвестиции в района.
Изпълнението на насърчителната мярка по ЗНИ ще създаде условия за разширяване на инвеститорската дейност в региона.
Ползватели на инфраструктурата ще са „Зиес Юръп“ ЕООД, „Латекоер България“ ЕООД, „Бией Глас България, „Сифер“ ООД, „Ел Смарт“ ООД, „Профилинк“ ООД, „Шнайдер Електрик България“ ЕООД, „Три-Уол България“ ЕООД, както и всички бъдещи инвеститори.
Правителството одобри 4 млн. лв. по насърчителна мярка за техническа инфраструктура в община Марица
Министерският съвет прие Решение за одобряване на финансирането на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ).
От бюджета на Министерството на иновациите и растежа на Община Марица ще се предоставят средства в размер до 3 998 499 лв. с ДДС за изграждане на елементи на общинска инфраструктура.
Инфраструктурата се изгражда във връзка с изпълнението на сертифицирания по ЗНИ проект „Предприятие за производство на хартиени опаковки" на „Три-Уол България“ ЕООД.
Инвестицията по проекта е в размер на над 60 млн. лв. и се предвижда разкриването на 150 нови работни места.
Изграждането на нова и продължаването на съществуващата техническа инфраструктура ще подобри икономическото и социално развитие на района. С реализирането на проектите ще се постигне продължаване и свързаност на транспортната и ВиК мрежата, което ще облекчи настоящите ползватели и ще има благоприятно влияние за привличане на нови инвестиции.
Ползватели на инфраструктурата ще са още компаниите „Зиес Юръп" ЕООД, „Латекоер България“ ЕООД, „Бией Глас България, „Сифер" ООД, „Ел Смарт" ООД, „Профилинк" ООД, „Шнайдер Електрик България" ЕООД, „Премиум инвест пропърти" ЕООД.
Одобрен е Меморандум за разбирателство между правителството на Република България и „Индустриална зона Загоре“ АД
Министерският съвет одобри Меморандум за разбирателство между правителството на Република България и „Индустриална зона Загоре“ АД за изпълнение на приоритетния инвестиционен проект „Изграждане на Индустриален парк Загоре“. Проектът ще се реализира в община Стара Загора. С решението се създава и междуведомствена работна група за осигуряване на институционална подкрепа при изпълнението на инвестицията.
Проектът на „Индустриална зона Загоре“ АД предвижда изграждането на съвременен индустриален парк, който да отговори на повишеното търсене, породено от засилен интерес за създаване на нови производствени предприятия. Размерът на инвестицията, като дълготрайни материални и нематериални активи, възлиза на 47 582 500 лв. Предвижда се да бъдат разкрити 15 нови работни места, пряко свързани с дейността на дружеството „Индустриална зона Загоре“.
Инвестицията ще допринесе за устойчивото развитие на региона и ще окаже благоприятно влияние върху бизнеса и създаването на нови работни места чрез привличане на стратегически инвеститори на територията на новата индустриална зона.
Приоритетни са инвестиционните проекти, които са особено значими за икономическото развитие на Република България или за регионите на страната съгласно Закона за насърчаване на инвестициите. Политиката за насърчаване на инвестициите се осъществява от Министерството на иновациите и растежа.
Продължава сътрудничеството между България и Украйна в областта на образованието и науката
Продължава сътрудничеството между България и Украйна в областта на образованието и науката. На днешното заседание правителството одобри нов Протокол за сътрудничество и обмен между Министерството на образованието и науката на Република България и Министерството на образованието и науката на Украйна.
Документът регламентира отношенията между двете страни в областта на образованието и науката за следващите четири учебни години - от 2024/2025 до 2027/2028 г. Целта е да продължи обменът на добри практики и да се разшири участието на страната ни в европейски образователни програми и научни изследвания.
Одобреният Протокол оказва важно значение за съхранението на самосъзнанието сред българската общност в Украйна. Освен това съдейства за осигуряването на преподаване на българския език и култура в образователната система.
Документът урежда продължение на командироването на български преподаватели и лектори в Украйна, както и приема на украински граждани от български произход за обучение във висши училища в България.
Двустранното сътрудничество ще регламентира и конкретни квоти на обмен на студенти, докторанти, специализанти, преподаватели, академични и образователни кадри.
Страните ще стимулират и по-тясно партньорство между държавните висши училища и научните организации.
Одобрен е планът за 2025-2027 г. към стратегическата рамка за развитие на образованието
Министерският съвет прие План за действие за периода 2025-2027 г. към Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021-2030). В него са залегнали целите за подобряване на качеството и приложимостта на образованието и се акцентира върху изграждането на умения и ключови компетентности от ранна възраст.
В плана ще се изпълняват заложените в Стратегическата рамка цели и мерки по приоритетни области, насочени към предизвикателствата в системата на образованието и обучението. Такива области са ранното детско развитие, подкрепата на учителите, развиването на компетентности и таланти, сплотени училищни общности и системна работа с родителите. Акцент се поставя и върху ефективното включване и трайното приобщаване на децата и учениците, върху образователните иновации, дигиталната трансформация и професионалната реализация.
Част от мерките са свързани с продължаващата модернизация в образователните институции - ремонтиране и изграждане на нови детски градини и училища, обновяване на общежития, изграждане на спортни площадки и физкултурни салони. В рамките на този период ще се работи активно и за създаването на образователна STEM среда, за развитие на дигитализацията в училищата и подкрепа за иновативните институции.
Предвидено е и модернизиране в сферата на професионалното образование и обучение и създаване на центрове за високи постижения в тази област. Очаква се това да подобри качеството на образованието и връзките с бизнеса, както и да даде повече възможности за развитие на дуалното обучение.
Планът предвижда още организиране на школи за ученици с изявени дарби, посещения на музеи и културни обекти. Планирана е продължаваща квалификация на директорите и подкрепа на новоназначените ръководители чрез обучения за развитие на лидерски качества и споделяне на добри практики. Ще се насочи фокус и към кариерното развитие на педагогическите специалисти и повишаване на техните компетенции.
Изпълнението на дейностите по плана ще повишат интереса и мотивацията за учене на децата и учениците, ще създадат приобщаваща среда за всички деца и ученици, а придобиваните от тях умения в още по-голяма степен ще отговорят на потребностите на пазара на труда. Това ще спомогне за развие на проектно-базираното образование и изграждането на умения, които са необходими и приложими за съвременния свят.
С приемането на плана се изпълняват ангажиментите на страната ни към Компонент 1 от Националния план за възстановяване и устойчивост и към Програма „Образование“ 2021-2027. В него са включени и мерки, свързани с присъединяването ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Средствата по НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ ще се предоставят за учебен срок
Кабинетът актуализира Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“. Изменението цели оптимизиране на обученията по програмата. Занапред финансовите средства ще се предоставят поотделно за всеки учебен срок, вместо еднократно за цялата учебна година, както е към момента. Очаква се по този начин да се постигане повишаване качеството на изпълнение на дейностите.
НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ предлага формат за обучение за придобиване на III степен на професионална квалификация по професията „Приложен програмист“. По програмата могат да се обучават ученици от средни училища и профилирани гимназии, както и ученици от професионални гимназии, които не се обучават по професия от професионалното направление „Компютърни науки“.
Ученици от професионални паралелки, които се обучават по професията „Програмист“ с придобиване на II степен на професионална квалификация, също могат да се включат в програмата и да надградят квалификацията си, като придобият III степен.
Обучението на учениците по програмата се организира присъствено, в смесена форма - присъствено и от разстояние в електронна среда, в свободното време на учениците - през седмицата, в събота и неделя и/или през ваканциите.
НП „Обучение за ИТ умения и кариера“, която се изпълнява от учебната 2017 - 2018 г„ е създадена във връзка с необходимостта от придобиване на умения, свързани с професиите на бъдещето, за осъществяване на прехода към дигитална и зелена икономика и в отговор на заявената от бизнеса необходимост от увеличаване на специалистите по информационни и комуникационни технологии.
Министерският съвет отпусна над 1 млн. лв. за национални програми в образованието
Министерският съвет отпусна 1 003 933 лв. за осигуряване на дейности по осем национални програми за развитие на образованието.
По Национална програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование” средствата са в размер на 117 350 лв. за подкрепа и осигуряване устройства на ученици със специфични нарушения на способността за учене и с физически увреждания и двигателни ограничения, както и за ученици със специални образователни потребности.
Финансирането по НП „Иновации в действие” е 132 000 лв. - за организиране на форуми за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата.
По Национална програма „Без свободен час” се предоставят 137 730 лв. за заместващи учители за периода 01.07.2024 г. - 30.09.2024 г.
Отпуснатите средства по НП „Професионално образование и обучение“ са 11 290 лв. за следните четири общински училища, участвали в организацията и разработването на учебна и изпитна документация: Професионална гимназия "Васил Левски" Мездра; Професионална гимназия по керамика в Елин Пелин; Професионална гимназия по селско стопанство "Земя" в Провадия и Професионална гимназия по селско стопанство в Нова Загора.
Финансиране от 50 000 лв. по НП „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“ получава общинското училище ОУ „Иван Вазов“ - гр. Харманли за изготвяне на учебно помагало.
По Национална програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ 122 248 лв. се разпределят между 76 общински училища за обучение на педагогически специалисти за самооценка и управление на качеството.
По НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ се отпускат 288 540 лв. за провеждане на обучение на ученици в условията на преход към дигитална и зелена икономика и за придобиване на ИТ умения, свързани с професиите на бъдещето. Дейностите по организация и обучение са възложени на пет училища центрове, две от които са общински професионални гимназии - Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“, гр. Пловдив и Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“, гр. Бургас.
По Национална програма „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“ средствата са в размер на 144 775 лв. и се предоставят на 138 общини за възстановяване на направени разходи за профилактика и рехабилитация от 976 педагогически специалисти, работещи в общински образователни институции. Целта на програмата е укрепване на здравето и благополучието на учителите и намаляване на честотата на тежките симптоми, хронифициране на заболяванията и отсъствията от работа.
Министерският съвет одобри резултатите от участието на България в съвета по образование, младеж , на ЕС
Министерският съвет одобри резултатите от участието на България в заседанието на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС в Брюксел. От българска страна се включиха министърът на младежта и спорта Георги Глушков и зам.-министър Петър Младенов, Найден Тодоров, министър на културата и Петя Василева, зам.- постоянен представител на България към ЕС в Брюксел.
В раздел „Младеж“ държавите-членки обсъдиха възможностите за младите хора, живеещи в отдалечен райони и одобриха резолюции, свързани с въпросите на младежта. Проведе се и дебат „Развиващите се демографски тенденции, които оформят възможности за младежите от селата“. В раздел „Образование“ Съветът прие заключения относно стратегическите партньорства в образованието и препоръка за привлекателни и устойчиви кариери във висшето образование. Дебатирано бе насърчаването на ориентирани към бъдещето умения и конкурентоспособност чрез висшето образование. Министрите подчертаха значението на инвестициите във висшите училища и отбелязаха, че дигитализацията и преходът към устойчива икономика изискват нови подходи. От страна на България беше направено изказване в подкрепа на въвеждането на Европейска диплома, в което се посочва, че за нейния успех са необходими добре планирани и координирани предварителни действия.
Министрите на спорта приеха заключения относно насърчаването на трайното наследство от големи спортни събития и проведоха дебат на тема „Ролята на основните характеристики на Европейския спортен модел“. В раздел „Култура“ Съветът прие заключения относно подобряване и насърчаване на достъпа до култура и проведе дебат беше ш потеките за развитието на медийната грамотност“.
За срок от шест месеца се променя р