От началото на месец октомври до днес на територията на област Сливен са възникнали общо 185 пожара. От тях 33 са пожари със загуби, а 18 са във връзка с есенно-зимния сезон, каза на брифинг днес инспектор Милен Русев от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” в Сливен. За съпоставка през 2023 година за същия период броят на пожарите е бил 28, от които 37 със загуби, а във връзка с есенно-зимния сезон пожарите са били 9. Важно е да се отбележи, че отговорност за осигуряване на пожарната безопасност има всеки гражданин. От РДПБЗН-Сливен напомнят, че преди започването на отоплителния сезон е задължително да се почистят от сажди и отлагания комините и димоотводните тръби и този момент не бива да се подценява и неглижира. Повечето от пожарите, възникнали от месец октомври насам, са в резултат на непочистени или неизправни коминни тела, това включва строителни неизправности, допълнителни отвори, зазиждане на отвори и други.
Служителите на РДПБЗН-Сливен стриктно следят за спазването на ПНПБ през зимния сезон, като за времето от октомври до сега са извършени 132 тематични проверки на обекти в експлоатация и за констатираните несъответствия с изискванията за пожарна безопасност са връчвани предписания за привеждането на обектите в съответствие с изискванията на действащите нормативи.
В по-голямата си част пожарите през есенно-зимния сезон възникват в еднофамилни и многофамилни жилищни сгради, които не попадат в списъците и графиците за извършване на проверки по спазване на ПНПБ и не се проверяват регулярно от служителите на пожарната. В тази връзка РДПБЗН насочва вниманието си към гражданите, като припомня няколко основни правила за пожарна безопасност през зимата:
• 1. Отоплителните уреди и съоръжения трябва да се проверяват и при необходимост да се ремонтират за осигуряване на пожарната им безопасност;
• 2. Трябва да се използват само стандартни и технически изправни отоплителни уреди;
• 3. Комините и димоотводните тръби трябва да се почистват от сажди и отлагания в началото на отоплителния период и периодично при необходимост, като се вземат мерки за пожарна безопасност;
• 4. Комините, предвиждани за скари, фритюрници и други подобни, трябва да се осигуряват с негорими мастни филтри (мазниноуловители), които се почистват периодично съгласно инструкциите на производителите;
• 5. Сушенето и поставянето на материали и оборудване върху уреда и на разстояние, по-малко от определеното в инструкциите на производителите, не трябва да се допуска;
• 6. Категорично е забранена употребата на леснозапалими и горими течности за разпалване на огъня при използване на печки с твърдо гориво за отопление;
Традиционно в навечерието на Коледните и новогодишните празници зачестява употребата на различни видове пироизделия и бенгалски огън. Те създават настроение и са неотменна част от празничната атмосфера. Употребата им обаче винаги е съпътствана с известна доза риск и опасност от нараняване и пожари. Не са малък на брой случаите, при които граждани, увлечени в коледния и новогодишен дух, подценявайки правилата за пожарна безопасност са се поставили в ситуация, която е в разрез с техните празнични намерения. За да се избегнат инциденти е необходима да се спазват някои основни правила:
• Отстранете складираните горими вещи и хартии от балкона или терасата - те са опасни за възникване на пожари при попадане на фойерверки, сигнални ракети, незагасени цигари върху тях.
• Когато напускате жилището си, проверете дали са изключени всички електроуреди. По време на приготовленията за коледните и новогодишни трапези домакините не трябва да оставят без наблюдение включени готварските уреди.
• Поставете елхата на безопасно разстояние далеч от пердетата и други горими материали. Не бива да се допуска децата сами да палят бенгалски огън и свещи и да играят с тях около елхата - родителският контрол е задължителен.
• Ако използвате електрическа украса проверете добре техническото й състояние и изправността на електрическото захранване. Не я оставяйте включена без наблюдение.
• Да не се хвърлят безразборно пиротехническите изделия - фойерверки, пиратки, сигнални ракети, бенгалски огън и други средства. Те са предназначени за използване на открити и безопасни места. Да не се опитва повторно да се запалят незадействали се пиротехнически изделия.
• При посещение в църковните храмове паленето на свещи да става само на определените за това места – свещници.
РДПБЗН-Сливен пожелава весели празници на всички и нека да посрещнем Новата година с много положителни емоции, но и отговорно!