Сливен. Новини от източника. Последни новини

26,2% от учениците в Сливен между 9-ти и 12-ти клас са употребявали наркотично вещество поне веднъж

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | Общество | преди 2 дни | 180

ПП-ДБ инициират създаването на временна комисия за борба с разпространението и употребата на наркотични вещества

Вчера в Народното събрание се проведе кръгла маса на тема "Актуално състояние на държавната политика в областта на намаляване на разпространението и употребата на наркотични и психоактивни вещества в България". Събитието бе организирано от парламентарната група на "Продължаваме Промяната – Демократична България" (ПП-ДБ), под патронажа и ангажираността на Председателя на Народното събрание доц.Наталия Киселова събра много експерти, представители на неправителствени организации и народни представители. Основните акценти в програмата включваха представяне на актуални данни за разпространението на наркотични вещества, обсъждане на превантивни мерки и необходимостта от координирани действия между институциите. Според данни изнесени от Националният център по обществено здраве - през последните четири години употребата на наркотици в България е нараснала с 30%, като само през 2024 г. са открити 36 нови вида психоактивни вещества.

Народният представител от област Сливен Татяна Султанова изнесе притеснителни данни, подчертавайки, че 26,2% от учениците в Сливен между 9-ти до 12-ти клас са употребявали наркотично вещество поне веднъж. Тя акцентира върху особено тежката ситуация в региони с преобладаващо ромско население, като Сливен, където липсата на координация и системни политики задълбочава проблема.

Г-жо Султанова, какви са основните изводи от вчерашната кръгла маса?

Основният извод е, че сме изправени пред сериозна криза, свързана с разпространението и употребата на синтетични наркотици, която изисква незабавни и координирани действия. Данните показват тревожен ръст на употребата, особено сред младите хора. Особено притеснително е навлизането на фентанила в България – синтетично вещество, което е 56 пъти по-силно от хероина и 100 пъти по-силно от морфина. В САЩ ежегодно умират над 120 000 души от свръхдоза с фентанил, и ние не можем да си позволим подобен сценарий у нас.

Какви конкретни мерки предлагате за справяне с този проблем?

На първо място, необходимо е да се разработи новата национална стратегия за превенция и подкрепа в борбата с наркотиците, която да обедини усилията на всички институции и неправителствени организации, с план за действие и конкретни срокове, отговорници и контрол над изпълнението. Трябва да се разпишат конкретни стъпки и отговорности, както и да се въведат нормативни промени за отчетност на свършеното. Около това се обединиха всички експерти и представители на редица организации, които присъстваха на конференцията. В момента всичко постигнато е благодарение на усилията на “шепа ентусиасти” както те се определиха, но това не е достатъчно. Необходима е предвидима и системна политика, която да включва засилване на спорта в училищата като превантивна мярка и разширяване на капацитета за лечение чрез метадонови терапии, които доказано спасяват животи.

Каква е ситуацията в Сливенска област? Какви са най-тревожните тенденции?

Сливенска област е сред регионите с най-сериозен проблем с разпространението и употребата на наркотици, особено сред младите хора. По последни данни според общинската стратегия за борба с наркотиците (2021-2024 г.) в Сливен, 26,2% от учениците от 9-ти до 12-ти клас са употребявали наркотично вещество поне веднъж, след като от представените данни средно за страната 13% са пробвали наркотично вещество поне веднъж Все повече ученици започват да експериментират с психоактивни вещества още на 12-14 години. Това е критично ниска възраст, която ни показва, че превантивните мерки в училищата просто не работят ефективно.

Още по-притеснително е, че разпространението на наркотични вещества в самите училища се засилва. През 2023г. са проведени 220 специализирани полицейски операции, според данните на ОбСНВ - Сливен, но въпреки това мрежите на дилърите се разрастват, а учениците все по-често стават част от този процес – било като потребители, било като разпространители.

Допълнителен фактор за влошаващата се ситуация е увеличената употреба на синтетични наркотици и т.нар. дизайнерски дроги. Докато преди години марихуаната беше основното вещество, сега все повече младежи прибягват към метамфетамини и амфетамини, които са достъпни и изключително разрушителни. В района на Нова Загора също се отчита повишена употреба на хероин сред лица между 18 и 40 години според изнесените официални данни от ОбСНВ-Сливен.

Как оценявате ангажираността на институциите по време на срещата?

За съжаление, бяхме изключително разочаровани от липсата на представители на ключови министерства. Очаквахме от Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи, Министерството на образованието и Министерството на социалната политика да представят актуални данни, да предложат работещи решения и да участват в конструктивна дискусия. Вместо това останахме свидетели на тяхното пълно отсъствие и липсата на ангажираност.

Как може да се говори за решаване на този проблем, когато институциите, от които зависи това, дори не присъстват? Това е демонстрация на безразличие и липса на визия за дългосрочна политика в тази сфера. Ако продължаваме така, разпространението на наркотиците ще става все по-неконтролируемо, а младите хора ще плащат цената.

Каква е ролята на ПП-ДБ в тази инициатива?

Като част от парламентарната група на ПП-ДБ, по време на конференцията завихме, че ще инициираме създаването на временна парламентарна комисия, която да изследва в дълбочина възможните политики за ограничаване на употребата на наркотици и да предложи конкретни мерки. Вярваме, че чрез обединение и координация можем да се справим с този нарастващ проблем и да защитим нашите деца и общество.

Какви са следващите стъпки?

Предстои предложението за създаване на временната комисия да бъде обсъдено в Народното събрание. Паралелно с това ще продължим да работим в тясно сътрудничество с неправителствени организации и експерти, за да разработим ефективни стратегии и политики. Много е важно в създаването на работещи политики и процеси, да се допитаме до професионалистите и експертите, тези “шепа ентусиасти”, които в трудни условия дават подкрепа и надежда на зависимите хора и са натрупали знанието за справяне с тази спокойно можем да кажем - криза. Надяваме се на активна подкрепа от всички политически сили и институции, защото само заедно можем да постигнем промяна и темата трябва да бъде надпартийна.

Татяна Султанова подчерта, че борбата с разпространението и употребата на наркотични вещества изисква неотложни и координирани усилия от страна на всички институции и обществото като цяло. Тя изрази надежда, че с общи действия ще успеем да предпазим младите хора и да осигурим по-сигурно бъдеще за всички.