Професионалната гимназия по механотехника е със статут на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение съгласно заповед на Министъра на образованието и науката и е една от 28-те професионални гимназии с такъв статут в страната. Това каза Виктор Паскалев, педагогически съветник от Професионална гимназия по механотехника, по време на конференцията „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в пресклуба на Българската телеграфна агенция (БТА) в града. Форумът се организира от БТА по проект с подкрепата на Европейската комисия.
Паскалев обясни, че „реализацията е осъществена в три направления - моторни превозни средства и кораби, машиностроене, металообработване и металургия и производствени технологии-пластмаси, дървесина, хартия и стъкло“. Паскалев допълни, че проектът предвижда осигуряване на високотехнологично оборудване и обзавеждане – уреди, апаратура и технологии. „Те предоставят възможност за надграждане на професионалното обучение, повишаване на нивото на професионална подготовка на учащите в рамките на училищното образование и превръщането на гимназията в съвременен център за високи постижения в професионалното образование и обучение“, каза Паскалев. По думите му именно това отговаря на обществените изисквания на новото време и променящото се търсене на пазара на труда.
По проекта са обновени и оборудвани 18 лаборатории, работилници и зали за близо 3,4 млн. лв., сред тях кабинет по чужд език. „Той осигурява достъп до уеб базираната платформа с готови уроци и тестове по „мехатроника“. Платформата е многоезична - на български, английски, немски език и други. Тя позволява на учениците да упражняват техническите си познания по съответните езици“, каза той. Паскалев допълни, че е създадена зала за теоретична подготовка по автомобилна техника и машиностроене, изградени са лаборатории по програмируеми контролери и роботика, лаборатория по базови технологии за електрическо, пневматика и хидравлика, както и лаборатория по измерване, 3Д моделиране.
Една от най-интересните нови придобивки е създадената симулационна зала с тренажор за категориите „B” и „C”.
По време на дискусията стана известно, че целта на изграждане на такива центрове е учениците да получават високо и качествено професионално обучение, да могат да работят с високи технологии, да могат да прилагат наученото при реализация на пазара на труда, да могат да получат и защитят своята степен на професионална квалификация и да бъдат конкурентоспособни.
Паскалев подчерта, че изборът на помещения за изграждане на Центъра за високи постижения е съобразен с предоставените на гимназията професионални направления, съответстващи на професиите в Списъка на професиите.