В ерата на облачните услуги и изкуствения интелект, търсенето на високата производителност на центровете за данни рязко нарасна, което доведе до експоненциално разрастване на информационните центрове за данни по целия свят. Новите инсталации обаче се сблъскват с ограниченията на по отношение на дълготрайността на системите, пространството и бюджета. Хората, които вземат решения, признават ползите от центровете за данни за производителността, икономическия растеж и научните изследвания, но все още има напрежение относно тяхното въздействие върху местните общности, използването на вода и електричество. Най-доброто решение е да се оптимизира инфраструктурата на центровете за данни, която вече е налице, за да отключим повече производителност, като същевременно имаме предвид практическите ограничения.
Градовете, потребителските продукти и най-общо светът ще стават по-дигитални и се нуждаем от повече компютри, за да сме в крак с времето. Оптимизирането на инфраструктурата на наличните центрове за данни, за да се отключи повече производителност, е най-добрият начин, по който ограниченията могат да се превърнат в конкурентно предимство.
Защо е важна оптимизацията на центровете за данни
ИТ директорите и ИТ лидерите все по-често се сблъскват с призиви да осигурят високопроизводителна фундаментална изчислителна инфраструктура в своите бизнеси и да се справят с новите, по-взискателни случаи на използване, като същевременно балансират ангажиментите за дълготрайност, пространство и бюджетни ограничения. Мнозина се стремят да изградят изцяло нови центрове за данни, за да отговорят на търсенето и да ги съчетаят с енергийно ефективни технологии, за да минимизират въздействието им върху околната среда.
Например суперкомпютърът LUMI (Large Unified Modern Infrastructure), един от най-мощните в Европа, използва 100% безвъглеродна водноелектрическа енергия за своите операции и неговата отпадна топлина се използва повторно за отопление на домове в близкия град Каяни във Финландия. Има много други примери като LUMI, показващи значителния напредък, който индустрията на центровете за данни е постигнала в посрещането на необходимостта от енергийна ефективност. И все пак енергийната ефективност сама по себе си няма да е достатъчна, за да задоволи нарастващите изисквания на AI, който се очаква да увеличи капацитета за съхранение на центровете за данни. Според IDC външните системи за съхранение в EMEA са нараснали с 3,6% през 3Q24, като корпоративните сървъри в EMEA също са отбелязали силен ръст с ръст от 25,0%*.
По-големите енергийни изисквания на решенията с AI също ще изискват по-енергийно ефективни системи, които да помогнат за осигуряване на мащабируемост и за постигане на екологичните цели, а като се има предвид заеманата площ, земята и електрическите мрежи, които се натоварват до своя капацитет, един от начините за оптимизиране е ъпгрейда на старите сървъри. Центровете за данни са скъпи инвестиции и някои ИТ директори и ИТ лидери се опитват да компенсират разходите, като работят с наличния хардуер възможно най-дълго. В резултат на това повечето центрове за данни все още използват хардуер, който е на 10 години (Dell) и разширяват изчислителния капацитет само когато е абсолютно необходимо.
Докато изграждането на нови центрове за данни може да е необходимо в някои случаи, съществуват значителни възможности за надграждане на съществуващата инфраструктура. Надграждането до по-нови системи означава, че центровете за данни могат да изпълняват същите задачи по-ефективно. Глобалният капацитет на ИТ центровете за данни ще нарасне от 180 гигавата (GW) през 2024 г. на 296 GW през 2028 г., което представлява 12,3% CAGR, докато потреблението на електроенергия ще нарасне с по-висока скорост с 23,3% от 397 тераватчаса (TWh) до 915 TWh през 2028 г. За застаряващите центрове за данни това може да означава по-малко стелажи и системи за управление, като същевременно се поддържа същата производителност.
Това може да остави значително място за бъдещи ИТ нужди, но също така прави място за експериментиране, което е абсолютно необходимо при AI работните натоварвания в момента. Те могат да използват пространството, за да изградят по-евтини половин стелажи преди това да доведе до по-големи нови инсталации, и да използват нови свръхефективни чипове, за да помогнат за намаляване на потреблението на енергия и изискванията за охлаждане, възвръщайки инвестицията по-бързо.
Какво е необходимо за ъпгрейд
Има много фактори, които трябва да се вземат предвид при ъпгрейд на сървър и няма универсално решение за нуждите на центъра за данни. Не става въпрос само за закупуване на най-мощния чип, който може да си позволите. Да, значението на добрия чип за енергийната ефективност не може да бъде надценено, но всеки център за данни има различни нужди, които ще оформят хардуерния и софтуерния стек, от който се нуждаят, за да работят най-ефективно.
Например, фирмата за дигитална реклама Criteo трябваше да отговори на предизвикателството за увеличаване на броя на офертите за дигитални реклами в реално време, като същевременно остава в рамките на ограниченията за консумация на енергия. Чрез внедряването на процесори EPYC от 4-то поколение, компанията успя да изпълни 16 пъти повече цифрови рекламни оферти в реално време с половината от броя сървъри, използвани от Criteo през 2020 г., като същевременно остава в границите на електрическата мощност на шкаф в своя център за данни.
Подобно на Criteo, хората, вземащи решения в областта на ИТ, трябва да търсят доставчици, които могат да осигурят цялостна инфраструктура на центъра за данни в мащаб, комбинирайки високопроизводителни чипове, мрежови умения, софтуер и опит в проектирането на системи. Например правилните физически стекове улесняват смяната на нови комплекти, когато нуждите се развиват, а наличието на отворен софтуер е също толкова важно, за да могат различните части от софтуерния стек от различни доставчици да си говорят помежду си.
В допълнение, доставчиците, които непрекъснато инвестират в проектиране на системи от най-висок клас с възможности за AI, ще бъдат в най-добра позиция да ускорят пътните карти за корпоративния хардуер и софтуер за изкуствен интелект.
Бъдещето на центровете за данни
Тъй като зависимостта ни от цифровите технологии продължава да нараства, нараства и нуждата ни от изчислителна мощност. Важно е да се балансира нуждата от повече компютърни системи с целите за устойчивост, а пътят напред е да извлечем максимума от съществуващите, които имаме. Използвайки правилната изчислителна архитектура, центровете за данни могат да изпълняват същите задачи по-ефективно, освобождавайки място за бъдещите технологии, които ще трансформират бизнеса и живота.
Материалът е изготвен от Алекс Трошин, маркетинг мениджър на поделението Enterprise & HPC Server Business на AMD за EMEA