
Със символична първа копка днес беше дадено началото на ремонта на изложбената зала „Сирак Скитник“ в Сливен. На събитието заместник-кметът Стоян Марков обясни, че това е дългоочакван ремонт, за който през годините са се търсили варианти и средства.
„Освен основният ремонт, който е свързан с енергийната ефективност, ще бъде направена малка пристройка с асансьор. Надявам се след една година да сме приключили и да се съберем отново, за да открием обновената галерия, която е един от символите на Сливен. Надявам се да стане още по-притегателно място за сливенските творци с обновените зали, с подобрените условия за достъп. Вярвам, че както обновените ни сгради, част от музея, така и зала „Сирак Скитник“, с новия си облик, ще получат и едно ново начало за културата и изкуството в нашия град“, каза Марков.
Директорът на галерията Маргарита Пенева сподели, че ремонтът е бил жизнено важен както за посетителите, така и за съхранението на произведенията, които досега са били изложени там. Залата не работи от миналата година заради лошото техническо състояние. „Надявам се след ремонта залата да стане един културен център за града, какъвто винаги е бил“.
На събитието днес присъстваха също председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев и заместник-кметът Пепа Чиликова.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Механизма за възстановяване и устойчивост. Основната цел е устойчивото енергийно обновяване на сградата, водещо до намаляване на разходите за енергия и емисиите от парникови газове, подобряване на вътрешния микроклимат и удължаване на експлоатационния ѝ живот, както и подобряване на достъпа до сградата на хората със затруднена мобилност.
В проекта са включени три типа строителни и ремонтни дейности: Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, предложени от Енергийното обследване на сградата; осигуряване на мерки за достъпна среда; изпълнение на дейностите, посочени в Техническия паспорт на сградата като неотложни.
Предвидено е изграждане на нова пристройка, разположена в югозападния ъгъл на съществуващата сграда. Чрез осигуряване на възможност за монтиране на асансьор, достъпно стълбище и санитарен възел за хора с увреждания, новата пристройка ще осигури достъпна среда между двата етажа на съществуващата сграда.
Предвидено е също изграждане на фотоволтаична централа за собствено потребление. С цел подобряване на енергийната ефективност на сградата е предвидено също монтиране на топлоизолация на външните стени, на покрива, на пода. Ще бъде реконструирано осветлението. Ще бъдат подменени дограмите. Предвидено е изграждане на термопомпена система, въвеждане на система за автоматизация и контрол.
Ще бъдат подменени сградните инсталации – осветителна, силова, водопроводна, канализационна, отоплителна, както и сградните канализационни и водопроводно отклонения.
За подобряване на прилежащата на сградата паркова зона се предвижда изцяло подмяна на съществуващите настилки, ново затревяване, нови пейки, кошове за отпадъци, кашпи и парково осветление. Пред входа ще бъдат монтирани стойки за десет броя велосипеди за посетители.
Строежът се изпълнява на инженеринг, като изпълнител на инвестиционния проект и извършване на строителството е ДЗЗД „Аква-Пойнт“. Строителен надзор се осъществява от „Булконс Груп“ ООД.
Общата стойност на проекта е 2 800 771.58 лв., от които безвъзмездното финансиране от ЕС е 1 898 180.01 лв., със съфинансиране от Община Сливен в размер на 902 591.57 лв.
Зала „Сирак Скитник“ е предоставена на Художествена галерия „Димитър Добрович“ през 1979 г., като през следващите десет години тя е използвана като изложбен център. Едва през 1990 г. на първия етаж от сградата е уредена постоянната експозиция „Съвременно българско изкуство“.