Сливен. Новини от източника. Последни новини

Решения взети на днешното заседание на Министерския съвет

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | България | преди 10 часа | 100

Герб

Одобрено е становище на Министерския съвет по конституционно дело № 8 за 2025 г.

Правителството прие Решение за одобряване становище на Министерския съвет по конституционно дело № 8 за 2025 г.

Становището се основава на Решение № 8 от февруари 2024 г. на Конституционния съд по к.д. № 13 от 2023 г., в което е посочено, че „...Преценката за момента, когато държава членка с дерогация е готова да приеме еврото, т.е. изпълнила е конвергентните критерии, установени в член 140, § 1 ДФ ЕС, се извършва не едностранно от националния парламент на държавата членка, а от Съвета на Европейския съюз по предложение на Комисията, след консултация с Европейския парламент, след обсъждане в Европейския съвет и след препоръка, отправена от квалифицирано мнозинство от членовете на Съвета, представляващи държавите членки, чиято парична единица е еврото.“.

Утвърдени са разходите за командировки в страната за първото тримесечие на 2025 г.

Правителството утвърди разходите за командировки в страната за първото тримесечие на 2025 г. на министрите и заместник-министрите, на областните управители, на председателите на държавни комисии, агенции и институции.

За командировки на министрите и заместник-министрите в страната са изразходвани общо 9 770,03 лв., за командировки на председателите на държавни агенции и техните заместници 1458,09 лв., за командировки на областни управители – 4 386,37 лв., за командировки на ръководители на държавни институции по чл. 19, ал. 4 от Закона за администрацията – 20 лв. Не са направени разходи за командировки на председатели и членове на държавни комисии.

ДА „Архиви” ще възлага дейностите по системна интеграция на сис¬темния интегратор - „Информационно обслужване“ АД

Министерският съвет прие допълнение на РМС № 727 от 2019 г. за определяне на административните органи, които при изпълнението на своите функции, свързани с дейности по системна интеграция, възлагат изпълнението на тези дейности на системния интегратор - „Информационно обслужване“ АД. Решението е свързано с необходимостта Държавна агенция „Архиви” (ДА „Архиви”) да се включи към административните органи, които при изпълнение на своите функции, свързани с дейността по системна интеграция, възлагат изпълнението на тези дейности на „Информационно обслужване“ АД.

ДА „Архиви” провежда държавната политика в областта на подбора, комплектуването, регистрирането, обработването, опазването, съхраняването и използването на документите от Националния архивен фонд (НАФ), както и в областта на развитието и усъвършенстването на архивното дело. НАФ е носител на историческата памет и има важно значение за осигуряване на държавата и обществото с документална информация. Развитието и модернизирането на държавните архиви е пряко обвързано е обогатяването на НАФ, опазването и съхранението на документалното богатство на нацията. Агенцията управлява критично важни за НАФ и обществото информационни системи и услуги: Информационната система на държавните архиви, Системата за е-архивиране на ценни електронни документи, Регистъра на НАФ, Портала за е-услуги. Тези системи са от ключово значение за функционирането на държавните архиви, осигурявайки както административни процеси, така и публичен достъп до описанията на архивните документи и техни копия. Поради това тяхната надеждност, сигурност и непрекъсваемост са не само нормативно задължение, но и обществена необходимост. В изпълнение на своите нормативно опредени функции ДА „Архиви” реализира широк комплекс от дейности, свързани със структуроопределящи за страната процеси. Съхраняваните в държавните архиви и предоставяни за използване архивни документи имат влияние върху различни аспекти на социума, включително такива, свързани с исторически процеси и отношения. Информацията от архивните документи позволява да се формират, насочват и предопределят отношенията на големи групи от обществото към процеси и събития. Реализирането на деструктивно въздействие към процесите, от компетенциите на Агенцията, би имало дългосрочен негативен ефект върху различни обществени отношения. Един от векторите за деструктивно въздействие е информационната инфраструктура, осигуряваща дейността на Агенцията. Поддръжката и развитието на този информационен актив в последните десет години са реализирани при недостатъчно финансиране и с фокус към надеждността. Изградената система не отчита в пълен обем целия спектър от ново появили се заплахи в областта на киберсигурността. Този процес на изоставане допълнително разширява спектъра и потенциала на киберзаплахите. Това налага въвеждане на комплекс от мерки, релевантни към киберзаплахите и поддържани в съответствие с добрите практики в областта.

Чрез възлагането от ДА „Архиви” на дейностите по системна интеграция на сис¬темния интегратор - „Информационно обслужване“ АД, се цели минимизиране на индентифицираните рискове и преодоляване на пропуските в критично важни за НАФ и обществото информационни системи и услуги. В резултат ще бъде осигурена надежд¬ност и непрекъсваемост на работните процеси, високи нива на мрежова и информаци¬онна сигурност, достъпност и наличност на предоставяните услуги.

Одобрени са 900 000 лв. за допълнителни разходи за 2025 г. по бюджета на Националната служба за охрана

Със свое постановление правителството одобри средства в размер на 900 000 лв. по бюджета на Националната служба за охрана (НСО) за 2025 г., предназначени за обезпечаването на предстоящи плащания по сключен договор за осигуряване на ежедневна военна (полева) униформа за офицерите и сержантите.

Необходимите средства се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходите и/или трансферите по централния бюджет за 2025 г.

Осигуряването на униформите на НСО ще обезпечи изпълнението на ежедневната дейност на офицерите и сержантите и ще гарантира защита при неблагоприятни метеорологични условия. В допълнение, униформите ще отличават служителите при съвместни учения, участие в международни форуми за обмен на знания и умения, командировка на служители за охрана и транспорт във военни зони, както и при провеждането на ежемесечни полеви обучения.

Правителството одобри нов почетен консул на България в Бангладеш

Министерският съвет реши да освободи г-н Танвир Имам от функциите му на почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в Народна република Бангладеш, и да назначи г-н Н. М. Зияул Хак за нов почетен консул на страната ни в Народна република Бангладеш със седалище в гр. Дака и с консулски окръг, обхващащ територията на Бангладеш.

Г-н Хак е успешен бангладешки предприемач със солиден бизнес профил и висока обществена репутация. Той е управляващ директор на група от компании с дейност в областите производство на текстил и облекла, недвижима собственост, комуникации, консултантска дейност и инвестиции. Член е на Бангладешката асоциация на производителите и износителите на облекла, на Търговско-индустриалната палата на Дака и на редица други асоциации.

Бангладеш е сред най-бързо растящите икономики в света с устойчив икономически растеж от над 5.5% средно годишно за последните три десетилетия. Страната е осма в света по население с над 170 млн. жители.

Назначаването на г-н Н. М. Зияул Хак ще подпомогне дейността на акредитираното и за Бангладеш посолство на България в Делхи и ще способства за развитието на двустранните търговско-икономически връзки, за разширяване на сътрудничеството в областта на културата, образованието, туризма и спорта, както и за защитата на правата и интересите на българските граждани в Бангладеш.

Министерският съвет одобри допълнителни средства за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2025 г. за изплащане на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно- туристическа дейност в държавните детски градини към Министерството на отбраната и държавните висши военни училища.

Средствата в размер на 43 455 лв. се предоставят за децата от детските градини към Министерството на отбраната и за курсантите и студентите в редовна форма на обучение в държавните висши военни училища за учебно-тренировъчната и спортно-състезателната дейност, и за материално-техническото им обезпечаване.

Средствата се определят за бюджетна година съгласно разработени и утвърдени проекти.

Необходимите средства се осигуряват ежегодно със Закона за държавния бюджет и се разходват на базата на представени разчети за броя на децата от детските градини към Министерството на отбраната и за курсантите и студентите в редовна форма на обучение за подпомагане на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно- туристическата дейност.

Правителството се разпореди с имоти

С решение на правителството се отчуждава имот - частна собственост, необходим за изграждането на обслужваща техническа инфраструктура - път за достъп до Станция за очистване на газопровод „Кресна“, кранови възли „Кресна 2“ и „Кресна“ на Обект „Лупинг от Кулата до Кресна“, на територията на област Благоевград. Имотът, с площ 20 кв. м, се намира на територията на община Кресна и е част от проект „Повишаване на капацитета за пренос на природен газ в точка на междусистемно свързване Кулата/Сидирокастро в посока от Гърция към България“. Средствата за обезщетяване на собствениците на засегнатият имот, се осигуряват от „Булгартрансгаз“ ЕАД. Решението може да се обжалва пред административен съд по местонахождение на имота в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

По решение на Министерския съвет имот в гр. Разград, който е частна държавна собственост, става публична държавна собственост. Той представлява самостоятелен обект в сграда, разположена на бул. „Бели Лом“ № 40. Имотът се управлява от Агенция „Митници“ и се използва за нуждите на Митническо бюро Разград към Териториална дирекция Митница Русе, като така е придобил характер на имот - публична държавна собственост, съгласно на Закона за държавната собственост.

Правителството взе решение за промяна на статута на имоти, предоставени за управление на Министерството на земеделието и храните в гр. Велико Търново, от публична държавна в частна държавна собственост. Имотите се намират в местността „Трошана“ и са с площ съответно от 4314 кв. м и 5154 кв. м.

Правителството реши да предостави безвъзмездно за управление на Община Плевен част от имот - публична държавна собственост. Той се намира в местност „Кайлъка“ и включва административно - битова сграда със застроена площ 111 кв. м, склад със застроена площ 9 кв. м и тренировъчна стена.

По решение на правителството имоти - публична държавна собственост стават частна държавна собственост и се предоставят в собственост на община Долни чифлик за изграждане на общинска инфраструктура за социални и образователни дейности, складове, гаражи и работилници за съхранение, обслужване и поддържане на общинска техника и материали, и озеленяване. Те се намират в гр. Долни чифлик и представляват два терена, единият от които с построени в него сгради, разположени на територията на бивш войскови район.

Предвижда се създаването на социален комплекс за резидента грижа, включващ центрове за пълнолетни лица с интелектуални затруднения, за пълнолетни лица с психични разстройства, за пълнолетни лица с физически увреждания, център за възрастни хора в над трудоспособна възраст без увреждания и дневен център за пълнолетни лица с трайни увреждания. Инвестиционните намерения на общината обхващат също разширение на съществуващия селищен парк, зони за отдих, детски и спортни площадки за обществени нужди. Предвижда се обособяването на терен за полигон към Професионална гимназия по селско стопанство „Иван Вл. Мичурин“ - гр. Долни чифлик за практика и упражнения, както и изграждането на складове и разширение на терена за съхранение, обслужване и поддържане на общинския автопарк.

Поради отпаднала необходимост управлението на имотите се отнема от Министерството на правосъдието - Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“. Те ще трябва да бъдат върнати обратно на държавата, ако до 5 години от придобиването им общината не реализира предвидените дейности.

Поправя се очевидна фактическа грешка в Решение № 339 на Министерския съвет от 2025 г. за отчуждаване на имоти - частна собственост, необходими за изграждането на обслужваща техническа инфраструктура - път за достъп до Станция за очистване на газопровода (СОГ) „Кулата“ и Кранов възел (КВ) „Кулата“ на Обект „Лупинг от Кулата до Кресна“. С решението на Министерския съвет се отстранява допусната фактическа грешка в т. 1, буква „б“ на Решение № 339, по отношение собственика на имота, предмет на принудителното решение. Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Министерският съвет одобри позицията на България за Съвета на ЕС в областта на научните изследвания

Министерският съвет одобри позицията на България за участието й в неформалното заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност в частта за научните изследвания. Тя ще бъде представена от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев на 16-17 юли в Копенхаген, Дания.

На заседанието ресорните министри ще обсъдят готовността за споделяне на научноизследователски капацитет между страните, за да бъдат създадени водещи в света европейски научноизследователски центрове в областта на критичните технологии - изкуствен интелект, квантови изчисления, биотехнологии и космически технологии.

България ще посочи успеха на Института за изкуствен интелект INSAIT, който от създаването си през 2021 г. успя да постави страната ни на челно място в Източна Европа по развитие на иновации и постижения в областта на изкуствения интелект.

Министрите ще обсъдят и ключовите приоритети за научни изследвания и иновации в контекста на бъдещата Многогодишна финансова рамка на ЕС. България ще отбележи необходимостта от усилия на национално и европейско ниво за подобряване на условията за научни изследвания и сътрудничество, както и опростяване на съществуващите инструменти.

Променя се размерът на частта от продажната цена на дървесината за шестте държавни горски предприятия

Министерският съвет прие изменение на ПМС № 343 от 2011 г. за определяне размера на частта от продажната цена на дървесината и недървесните горски продукти по чл. 179, ал. 1 от Закона за горите.

Удължава се до края на 2025 г. периодът, в който държавните предприятия по Закона за горите ще внасят намален размер от 1 лв. за куб. м от продажната цена на дървесината във фондовете „Инвестиции в горите", като се определя същият размер и за „Южноцентрално държавно предприятие".

Намалението е с временен характер и има съществено значение за поддържането на доброто здравословно състояние на горите и опазването на горските ресурси. Целта е да се стимулира по-ефективното управление на оперативните средства на предприятията за изпълнение на регулярната им дейност.

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерство на околната среда и водите

Със свое постановление правителството одобри допълнителни разходи в размер на 3 405 227 лева по бюджета на Министерство на околната среда и водите за 2025 г. Разходите са целеви - за предварително изпълнение на проект „Интегриране на екосистемния подход и прилагане на природосъобразни решения при опазването на защитените зони от мрежата Натура 2000“. Проектът е включен в утвърдената индикативна годишна работна програма на Програма „Околна среда 2021-2027 г.“ за 2025 г. и е на стойност 36 500 00 лева.

Одобрена е позицията на България за неформалната среща на министрите на ЕС по околна среда в Олборг

Правителството одобри позицията на България за неформалната среща на министрите на Европейския съюз по околна среда, която ще се проведе на 10 и 11 юли 2025 г. в Олборг.

В дневния ред на неформалната среща е предвидено министрите да обменят мнения относно целта на Европейския съюз за климата до 2040 г. в контекста на предстоящата 30-а Конференция на страните по РКООНИК, която ще се проведе през ноември тази година в Бразилия. България смята, че за успешно провеждане на Конференцията на ООН за климата СОРЗО е необходимо да бъде постигнат напредък в няколко насоки, сред които предоставяне на амбициозни национално определени приноси и продължаване на дискусиите по отношение на пропуските в изпълнението на поставените цели.

По отношение определянето на междинната климатична цел до 2040 г. считаме, че залагането и успешното изпълнение на новата цел ще бъде възможно, само ако са налице следните ключови условия - наличие на стабилни, географски балансирани и предвидими механизми за финансиране, които да подкрепят трансформацията на индустрията, модернизацията на енергийната инфраструктура и разгръщането на иновациите; гарантиране на справедлив преход и социална устойчивост; конкурентоспособна индустрия, основана на чисти технологии и създаваща стойност в Европа; осигуряване на гъвкавост за държавите членки при спазване на принципа за технологична неутралност.

Министрите ще обсъдят състоянието на околната среда в Европа през 2025 г. и напредъка към постигането на целите за 2030 г. в контекста на осмата Програма за действие за околната среда.

Предмет на дискусия ще бъде и постигането на правно обвързващо споразумение на пластмасите в рамките на Петата среща на Междуправителствения преговорен комитет (INC-5.2) по глобален договор за пластмасите, която ще се проведе през м. август в Женева.

Правителството прие промени в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите

Министерският съвет одобри Постановление за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите. Промените отразяват изцяло последните изменения на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) от март 2024 г. С тях бе въведен предвиденият в Регламент (ЕС) 2019/452 на Европейския парламент и на Съвета механизъм за скрининг на преките чуждестранни инвестиции, като по този начин се хармонизира националното законодателство с това на Европейския съюз.

При изготвянето на промените в Правилника за прилагане на ЗНИ е използван европейският законодателен опит в областта на скрининга на чуждестранните инвестиции. Избраният подход е балансиран, като се отчитат както интересите на страната и защитата на икономическата й сигурност, така и интересите на потенциалните инвеститори.

Промените в ЗНИ от м.г. предвиждат да се създаде към Министерския съвет и Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции, свързани със сигурността или обществения ред. Съветът ще разглежда заявленията от инвеститори, които отговарят на определени условия, изброени в закона. Прилагането на механизма за скрининг ще започне след влизане в сила на подзаконовите нормативни актове - изменения в Правилника и приемане на правилник за дейността на Междуведомствения съвет. С настоящия проект са предвидени и текстове, които актуализират съдържанието на ППЗНИ в съответствие със Закона за въвеждане на еврото в Република България, както и с Класификация на икономическите дейности (КПД 2025).

Одобрена е позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

Кабинетът одобри позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 14 юли 2025 г. в гр. Брюксел, Кралство Белгия.

Датското председателство ще представи своята работна програма в областта на земеделието и рибарството за втората половина на 2025 година.

Европейската комисия ще представи актуална информация относно състояние на пазара на селскостопански продукти, по-специално вследствие на нашествието в Украйна. Република България ще изрази сериозни притеснения във връзка с постигнатото принципно споразумение с Украйна, особено по отношение на завишените квоти за някои чувствителни продукти, като пчелен мед, яйца, захар и обезмаслено мляко на прах, както и либерализацията на пазара на някои млечни продукти. Отново ще призовем за въвеждането на автоматични регионални предпазни мерки и индивидуални прагове за чувствителните продукти. Също така ще настояваме Комисията да въведе праг за минимални вносни цени за съответните селскостопански продукти, за да се предотврати продажбата на вносни стоки под цената на произведените в страната селскостопански продукти. В допълнение ще подчертаем, че на държавите членки трябва да се предостави достатъчно време за преглед и анализ на споразумението.

Министрите ще проведат обмен на мнения и по темата за протеините за храни и фуражи. Република България ще отбележи, че страната ежегодно се възползва от възможността да прилага целенасочена подкрепа за производството на протеинови култури чрез инструмента за обвързано с производството подпомагане на доходите.

Смятаме, че по-успешната диверсификация на източниците на протеини за храни и фуражи изисква системен подход, който се основава на разнообразни стимули за по- широкото производство на богати на протеин култури. Затова насърчаването на производството на богати на протеин култури следва да бъде във фокуса и на бъдещата Обща селскостопанска политика, която е необходимо да се запази като отделна и независима политика, урегулирана в самостоятелен регламент, с отделно, твърдо фиксирано финансиране.

Правителството одобри позицията на България за участие във формално заседание на Съвет „Външни работи (Търговия)“ на ЕС

Правителството прие Решение за одобряване позицията на Република България за участие във формално заседание на Съвет „Външни работи (Търговия)“ на ЕС, което ще се проведе на 14 юли 2025 г. в Брюксел.

По време на заседанието се предвижда министрите да проведат дискусии относно актуалното състояние на търговските отношения между ЕС и САЩ, търговските отношения между ЕС и Китай, както и текущите двустранни търговски преговори на ЕС.

Одобрена е позиция по дело С-186/25 на Съда на Европейския съюз, образувано по преюдициално запитване на Административен съд – Варна

Със свое Решение Министерският съвет одобри позицията на Република България по преюдициално дело пред Съда на Европейския съюз, образувано по запитване на Административен съд - Варна. Главното производство, разглеждано от Административен съд - Варна, е образувано във връзка с обжалване на Решение № РД-02-14-956/05.09.2023 г. на директора и Ръководител на Националния орган по Съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество „Черноморски басейн 2014-2020“ и директор на дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“, с което на жалбоподателя „Институт по рибни ресурси“ Варна, е наложена финансова корекция.

Преюдициалното запитване е насочено към тълкуване на разпоредби на Регламент за изпълнение (ЕС) № 897/2014 на Комисията от 18 август 2014 година за определяне на специални разпоредби за изпълнението на програми за трансгранично сътрудничество, финансирани по Регламент (ЕС) № 232/2014 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Европейски инструмент за съседство и на Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета.

Одобрени са промени в Закона за държавната собственост

Министерският съвет одобри промени в Закона за държавната собственост, свързани с извършването на разпоредителните действия по продажба и замяна на имоти - частна държавна собственост, в управление на Министерство на отбраната. Те ще се осъществяват по регламентирания в закона общ ред, а именно чрез областните управители по местонахождение на имотите, министъра на регионалното развитие и благоустройството в случаите по чл. 45, ал. 4 от Закона за държавната собственост, съответно от Агенцията за публичните предприятия и контрол. Така се създава възможност за засилване и укрепване на административния капацитет на Министерството на отбраната чрез насочването му изцяло към реализирането на дейности, свързани с изпълнение на изключително важни за националната сигурност и отбрана инфраструктурни проекти. Промяната ще допринесе и за намаляване на административната тежест при продажбата на имотите в управление на ведомството.

Отменя се Раздел III - „Обезщетение при отчуждаване на земеделски земи и горски територии“ на Глава трета - „Принудително отчуждаване на имоти - частна собственост, за държавни нужди“ на Закона, както и § 1а, т. 1а от Допълнителните разпоредби. По този начин се спазва принципът за равнопоставеност на гражданите пред закона при провеждането на отчуждителните производства по Закона за държавната собственост и коректно отношение към всички засегнати собственици, както и за поддържане на оптимален размер държавни земеделски земи, необходими за изпълнение на произтичащите от разпоредбите на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Правилника за неговото прилагане дейности.

С Преходните и заключителните разпоредби на проекта на Закон за изменение на Закона за държавната собственост се предвиждат изменения в Закона за приватизация и следприватизационен контрол с цел унифициране на режима за продажба на имоти - частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната. Ще се разшири приложното поле на Закона за приватизация и следприватизационен контрол. За тази цел се предвижда да отпадне забраната за приватизационна продажба от страна на Агенцията за публичните предприятия и контрол на имоти , в управление _на Министерството на отбраната. Заложено е още отпадане на необходимостта от решение на Народното събрание при приватизацията на обособени части от търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала, включени в списъка по чл. 3, ал. 1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол (т. нар. Забранителен списък). Ще се регламентира и императивен режим при продажбата на обособени части от имуществото на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала и обособени части от имуществото на търговски дружества, чийто капитал е собственост на други търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала, което води до задължителната им продажба на електронната платформа за продажба на имоти.

Правителството предлага промени в Закона за предучилищното и училищното образование

Правителството одобри предложените от Министерството на образованието и науката промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Предстои законопроектът да бъде входиран и разгледан от Народното събрание.

Едно от значимите изменения е свързано с интензивната езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително и за тези, които се връщат от чужбина. Обучението ще се реализира под две форми - индивидуално за децата от 1. до 7. клас, които ще изучават езика в ускорена програма и постепенно ще се включат в клас с останалите ученици. А за тези, които изобщо не го знаят, ще се организира подготвителен езиков клас. При недостатъчно добро владеене на езика се дава възможност и за повтаряне на първи клас за тези деца. Промяната се налага, тъй като незнанието на българския език създава затруднения и пропуски в последващото обучение на учениците по останалите предмети. Това води до загуба на мотивация, а в дългосрочен план и до самоизключване и отпадане от системата.

С друга промяна се подкрепят младите таланти в областта на математиката и природните науки. Създава се нов вид специализирани училища - математически и природоматематически гимназии, които ще приемат ученици още след 4. клас. Това означава, че всички в момента математически и природоматематически гимназии се преобразуват в специализирани. Учениците в тях не само че ще получат профилирана подготовка по математика и природни науки, но и ще могат да продължат обучението си без да кандидатстват отново след 7. клас. Ако желаят, могат да кандидатстват в друго училище, а освободените места ще се запълват с нови ученици. Училищата ще могат да обявяват и допълнителен прием.

Въвежда се и забрана на мобилни телефони в училищата, като се оставя възможността да се използват само за строго образователни и медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. Използването на електронни устройства не само пречи на концентрацията и понижава образователните резултати на учениците, но и влошава техните когнитивни, двигателни, социални, емоционални и комуникативни умения, се посочва в одобрения законопроект.

По отношение на дисциплината в класовете се предлагат законодателни промени, които разширяват правомощията на учителите за налагане на по-голям набор от предупредителни мерки при неприемливо поведение от страна на учениците. Идеята е да могат да се вземат и бързи мерки, когато има системен проблем с конкретно дете, за да може конфликтната ситуация да се разреши навременно и да се избегне налагането на тежки санкции. Заедно с това се запазват всички подкрепящи мерки на сега действащия закон.

Предлага се и въвеждане на задължителен избираем час по възпитание в добро и формиране на ценности - добродетели и религии. Родителите и учениците ще могат да избират от три алтернативни програми за формиране на универсални човешки ценности като честност, уважение, съпричастност, смелост, отзивчивост към нуждите на другите и др., а религията няма да бъде задължителна за нито един ученик. По този предмет няма да се поставят оценки, тъй като целта е не просто да се измерват знанията на децата, а да се насърчават разговорите между тях, обсъжданията, дискусиите и разглеждането на житейски казуси и ситуации.

Чрез законопроекта се разширява и достъпът до обучение на деца със специални образователни потребности. Осигуряват се средства за ежедневно превозване на деца и ученици, които пътуват до център за специална образователна подкрепа в друго населено място. Самите центрове ще могат вече да приемат ученици до 12. клас, а не до 16-годишна възраст, както беше до момента.

Учениците със специални образователни потребности ще могат да валидират компетентности по учебни предмети от втори гимназиален етап, което ще им спомогне за завършване на средно образование. Успоредно с това се предвиждат и административни облекчения при обучението им, възможност за издаване на удостоверения за завършен 12. клас, както и по-широко включване в занимания по интереси, терапевтични и рехабилитационни дейности.

Предлага се още формата на обучение на децата със специални образователни потребности да се обсъжда съвместно от родителите и екипите за подкрепа за личностното развитие. Въвежда се и възможност за оспорване на формата на обучение от родителите пред регионалния екип за подкрепа за личностно развитие. Заложената промяна едновременно се основава на експертното мнение на екипа, който работи с детето и познава неговите индивидуални потребности, но се отчита и родителската гледна точка. По този начин решението за всеки ученик ще се взема на база обективни критерии, които реално оценяват неговото развитие и възможности, но в същото време се запазва и ролята на родителя като активен участник. Целта на новите текстове е в още по-голяма степен да гарантират личностното развитие на децата и успешната им интеграция в училище.

Съществен акцент се поставя и на оценяването - както на учениците, така и на учителите. Променя се философията на изпитването на децата - от проверка на фактологични знания към оценяване на уменията, свързани с реалния живот, критичното мислене и социално-емоционалното развитие. Този модел ще помогне за проследяване на личния напредък на всяко дете, за установяване на неговите силни и слаби страни, с които да разгърне цялостно потенциала си.

Атестацията на учителите и директорите ще се замени с далеч по-облекчена ежегодна оценка за тяхната работа, която да има едновременно проследяваща, но и мотивираща и развиваща функция. Оценката ще бъде основание за професионалното израстване на педагогическите специалисти, но и за освобождаване от длъжността при несправяне със задълженията.

Заложени са и нови два кариерни статута - базови учители, които да подпомагат студентите в педагогическата практика, и методици по различни учебни предмети, осигуряващи системна подкрепа на учителите на местно ниво.

Предвижда се и въвеждане на ежегодна квалификация с нови форми на обучение, които да отговарят на реалните потребности и резултати от обучението - вътре в училището, и в различни институции, за които ще бъдат издавани кредити. Самите кредити следва да удостоверяват и доказват придобити професионални компетентности, а не да са единствено измерител на академични часове и прекарано време.

Заедно с това се планира и създаването на информационна система към регистъра с квалификационните програми, чрез която да се наблюдават в реално време както провежданите обучения, така и рейтингът на квалификационните програми. Целта е да има по-добра връзка между обучението, придобитите умения и- кариерното израстване на учителите, включително и връзка с висшето образование и професионалните степени.

Друга промяна дава възможност на общините съвместно с РУО да регулират приема на ученици по места, така че да не се допуска концентрация на деца от уязвими групи в едно училище, а да бъдат разпределяни равномерно в образователните институции. Кметовете следва да засилят контрола за обхват на учениците, така че в още по-голяма степен да се ограничи отпадането на деца от образователната система. Местната власт запазва правото си да обявява неучебен ден за училищата на тяхна територия, но това може да се случва само за празника на общината. Във всички останали извънредни ситуации те ще могат да предлагат на министъра на образованието и науката да обявява неучебни дни.

В областта на ранното детско развитие се предвижда разкриване на нова професионална квалификация „специалист по ранно учене и грижи“ в отговор на нарастващия недостиг от медицински сестри в детските ясли и нуждата от подготвени специалисти. Обученията ще осигуряват нужния набор от знания и умения, за да могат специалистите в още по-висока степен да се грижат за възпитанието, социализацията и обучението на децата.

Действащите в момента кариерни консултанти ще бъдат обединени в Национален център за кариерно ориентиране, който ще осигури постоянна подкрепа за учениците при избора им на професионален път и образование. Кариерните консултанти ще подпомагат не само младежите, но и образователните институции.

Законопроектът облекчава и процедурата по оценяване на учебниците, като се засилва ролята и отговорността на МОН, с което ще се избегне и досегашният формализъм на процеса. Към хартиените учебниците ще се създават и електронни издания, които ще са обогатени с интерактивно съдържание.

Въвежда се и нов ред за функционирането на регионалните управления на образованието, като техният статут ще се урежда по Закона за администрацията, а не по Закона за държавния служител, както беше досега. Регионалните управления ще бъдат административни структури към Министерството на образованието и науката, с ясно разписани управленски правомощия, правила за организация на дейността и механизми за отчетност. Целта е да се постигне по-голяма последователност, ефективност и прозрачност в управлението на образователната система на регионално ниво.

Одобрени са промени в Закона за признаване на професионални квалификации

Министерският съвет прие Решение за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации.

Със законопроекта се