Регионалният исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ в Сливен ще бъде домакин на Национална научна конференция на тема „120 години музей Сливен. Историческа памет и културно наследство“, съобщиха от културния институт. Събитието ще се проведе на 30 и 31 октомври 2025 г. и ще отбележи значимия юбилей на музея, който е основан през 1905 г.
Тематика на конференцията
Научният форум ще се фокусира върху важни въпроси, свързани със съхранението и опазването на културното наследство, дарителството, местата на памет и ролята на културните институции в образованието и възпитанието. Тематичните направления включват:
История на възникването на музейното дело в България
Деятели и основоположници с принос към културното наследство
Аспекти на дарителството
Места на памет
Нематериално културно наследство
Опазване на културното наследство: проблеми и перспективи
Културните институции като средище за образование и възпитание
Конференцията ще бъде отворена за участие на експерти от научни, образователни и културни институции, както и за всички, които проявяват интерес към тематиката.
Публикация на материалите
Материалите от конференцията ще бъдат публикувани в специален сборник след рецензиране от редакционна колегия, което ще допринесе за обогатяване на научната литература в тази област.
Исторически принос на РИМ-Сливен
Музеят „Д-р Симеон Табаков“ е основан през 1905 г. като сбирка към Народно читалище „Зора“. Първите му дарения включват картини на художника Димитър Добрович. През 1920 г. започва воденето на инвентарна книга, в която са записани дарения като 43 картини на Йордан Кювлиев и 200 предмета от фамилия Папазян.
Сред най-значимите експонати са находки от тракийските надгробни могили, открити от д-р Георги Китов, старопечатни книги, оръжия от Възраждането и други. Музеят днес съхранява над 90 хиляди предмета и продължава да бъде център за съхранение на историческа памет.
Покана за участие
РИМ-Сливен кани всички заинтересовани да се включат в научната конференция и да станат част от дискусиите за значимостта на културното наследство и музейното дело в България. Това е уникална възможност за обмен на знания и идеи, които ще допринесат за опазването на историческата памет.