Сливен. Новини от източника. Последни новини

Котел посрещна близо 1000 участници в двата престижни фолклорни конкурса „Фолклорна огърлица“ и „Златна гега“

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | Сливен | преди около 1 ден | 114

Котел посрещна близо 1000 участници в двата престижни фолклорни конкурса „Фолклорна огърлица“ и „Златна гега“

На 27 април Котел се превърна в сцена на българския фолклор, като беше домакин на две национални събития от изключително значение – XXV-ия конкурс за певци, инструменталисти и танцьори „Фолклорна огърлица“ и ХХII-рия конкурс-надиграване „Златна гега“. Близо 1000 участници от 16 населени места в страната се включиха в празника на традицията и таланта, доказвайки високото ниво на провеждане на мероприятията.

В „Фолклорна огърлица“, организиран от Община Котел и НЧ „Съгласие – Напредък 1870“, участваха 150 деца от Горна Оряховица, Гълъбово, Котел, Тича и Градец. Жури с председател Георги Пенев и член Пенка Дунчева определи наградите в различните категории. Центърът за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) – Котел спечели наградата за цялостно представяне, а вокалната група при СУ „Васил Левски“ – Гълъбово бе отличена за най-атрактивно изпълнение.

В отделните категории:

В категория „Певци“ първото място си поделиха четирима представители на СУ „В. Левски“ – Гълъбово.

При „Инструменталисти“ второ място заслужи 8-годишният кавалджия Васил Сивов от с. Градец.

Вокалната група „Лъвчета“ отново от Гълъбово спечели първо място в категория „Вокални групи“.

Танцовият състав „Приключенци“ от Горна Оряховица получи поощрителна награда при танцовите колективи.

Паралелно с това се проведе и традиционният конкурс-надиграване „Златна гега“, организиран от катедра „Български танци“ към НУФИ „Филип Кутев“ с подкрепата на Министерството на културата и Община Котел. Близо 800 участници от 13 населени места премериха сили на сцената.

Сред отличените:

Таня Борисова и Николай Бучков от НУТИ – София бяха обявени за най-атрактивна двойка.

Наградата за най-артистичен изпълнител спечели Станимир Стоянов от НУФИ „Филип Кутев“ – Котел.

Раздадени бяха общо 60 награди, включително 6 едногодишни стипендии за млади таланти. Част от събитието беше и благотворителна инициатива в подкрепа на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна, пострадала от пожар.

Котел отново доказа, че е сред водещите центрове за съхранение и развитие на българския фолклор, а събитията преминаха с много емоции, талант и родолюбие.

Снимки: Община Котел

Снимки