Песнопения на български и румънски хор прозвучаха на 9 май - в Деня на Европа. Общоевропейският празник събра двете култури в първия двуезичен хоров концерт в румънския православен храм „Света Троица“ - енория Бъръбанц.
Гостуването на смесения сливенски хор „Добри Чинтулов“ в побратимения румънски град Алба Юлия бе по повод 165-ата годишнина на НЧ “Зора 1860“ и 170 години от създаването на библиотека „Зора“.
Песнопенията на сливенския и румънския хор в хармония се обединиха около приятелството, многообразието и европейското единство. Те намериха израз в традиционни хорови пиеси, църковна музика и представителни произведения от българското и международното музикално наследство.
Побратимяването на Сливен с Алба Юлия датира от 2002 г., като през годините двата града се радват на ползотворно сътрудничество, духовна близост, споделяне на християнски, културни и исторически ценности.
Алба Юлия, крепостта на великото обединение, носи в сърцето си съдбата на единството на румънците, така както Сливен носи съдбата на борбата и всеотдайността на българите за свобода и достойнство.
Настоятелството на Народно читалище „Зора 1860“ - Сливен използва случая да сподели най-добри впечатления от топлото посрещане и престоя си в побратимения град.
„Бяхме сърдечно посрещнати от Ралука Крисбай, служител в Кметството на Община Алба Юлия и Николае Маргинеан - комуникативен директор на културния им център“. От настоятелството изказват още благодарности към кмета на община Сливен Стефан Радев, за съдействието около визитата в румънския град.
От сливенското читалище „Зора 1860“ споделиха, че е била отправена покана към домакините от хора на църквата „Света Троица“ да участват в XII Фестивал на източноправославна църковна музика „Николай Триандафилов - Сливенец“, който се планира през октомври 2025 г. - в рамките на Димитровден, празника на Сливен.
Снимки: Народно читалище „Зора - 1860“ - Сливен