
Няма негатив, който може да донесе въвеждането на еврото. Такова мнение изрази кметът Стефан Радев в отговор на журналистически въпрос относно евентуалното приемане на еврото от България през 2026 г.
„Отражението на еврото върху общинския бюджет, който сега приехме, ще бъде техническо – процедури, които трябва да бъдат извършени с промяната на вида валута, който се отчита“, посочи Радев. Той изказа и професионалното си мнение като икономист и подчерта, че въвеждането на еврото би дало предимство на страната ни, която се намира във валутен борд, чието поддържане обаче коства средства, които с приемането на еврото, веднага ще се спестят на държавата.
„Ние понасяме всички негативи от инфлацията в Еврозоната, защото сме автоматично закачени към тази валута. В същото време – не можем да ползваме много от позитивите, тъй като не сме част от Европейския банков съюз. Когато Европейската централна банка разхлабва паричната си политика и подпомага банковите сектори в страните от Еврозоната, ние не се възползваме от тази помощ, но в същото време, негативите от по-високата инфлация ги понасяме през увеличението на цените“, обясни градоначалникът. Радев допълни, че разбира опасенията на хората относно увеличенията на цените.
„Ако един търговец иска да продава стока на по-високи цени, ще го прави независимо дали обявява цената в лева, евро, или швейцарски франкове. Може би ще има на места хора, които ще се опитат да спечелят от тази ситуация чисто спекулативно. Затова трябва да бъдем внимателни през преходния период, в който цените ще бъдат обявени в лева и евро, за да няма чисто измамни практики, които не произтичат от вида валута, а от нечие недобросъвестно поведение“, подчерта в заключение Стефан Радев.