Сливен. Новини от източника. Последни новини

Атанас Зафиров от Душанбе: Има огромен неизползван потенциал за развитие на двустранното търговско, икономическо...

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | България | преди около 1 ден | 178

Атанас Зафиров от Душанбе: Има огромен неизползван потенциал за развитие на двустранното търговско,  икономическо, културно и образователно сътрудничество с Таджикистан

Атанас Зафиров от Душанбе: Има огромен неизползван потенциал за развитие на двустранното търговско, икономическо, културно и образователно сътрудничество с Таджикистан

С работна среща с министъра на труда, миграцията и заетостта на Република Таджикистан Холмахмадзода Солеха започна посещението на вицепремиера Атанас Зафиров и водената от него делегация в Таджикистан.

В рамките на тридневното посещение Зафиров и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще се срещнат последователно с министър-председателя на страната, първия заместник министър-председател, министъра на икономиката и търговията, министъра на промишлеността и новите технологии, помощника на президента по икономическите въпроси, председателя на държавния комитет по инвестиции и управление на държавното имущество и председателя на комитета по туризма към правителството на Таджикистан.

Възлов момент от посещението е речта, която Зафиров ще произнесе на откриването на Международната конференция на високо равнище по защита на ледниците, която ще се открие на 30 май в Душанбе в присъствието на държавни глави, министри, депутати, представители на бизнеса, общо 2200 делегати от 65 страни и 70 международни организации.

Конференцията ще бъде отразявана от 350 журналисти от 150 медии в целия свят и има за цел да привлече вниманието на световното общество към глобалните проблеми на изменението на климата и стремителното топене на ледниците.

Атанас Зафиров е първият български държавник, който посещава централно азиатската държава от 18 години и едва третия в 32 годишната история на дипломатически отношения между двете страни. За целия този период от време няма подписан нито един действащ двустранен международен договор, както и на практика липсва двустранен диалог на високо ниво.