Сливен. Новини от източника. Последни новини

В Котел започва Седмият фестивал на етносите, багрите и котленския килим

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | Общество | преди около 1 година | 932

В Котел започва Седмият фестивал на етносите, багрите и котленския килим

В Котел днес започва Седмият фестивал на етносите, багрите и котленския килим, съобщиха от общинския пресцентър. В парк "Изворите" от 19:00 часа програмата ще бъде открита с концерт на „Jаmbol project“, в 21:00 часа на сцената ще се качат танцьорите от балетна школа ,,Па Де Кре", а час след това - публиката ще види дуета Братя Аргирови.

Официалното откриване ще бъде на 29 юли, събота, от 11 часа. Неговото начало ще бъде дадено на сцената пред едноименния хотел в парка, след което всеки ще може да се наслади на традиционните обичаи, носии или храни на отделните култури, представени в община Котел. Гостите ще бъдат приветствани от талисмана на фестивала – Котленчето, което бе представено за пръв път миналата година.

Освен четирите импровизирани села на етносите - българско, ромско, турско и каракачанско, за най-малките ще има „Омагьосаното село на баба Яга“, „Къщичките на джуджетата“ и „Работилницата на елфите“. Тази година, благодарение на Творителница О' Писменехъ, малки и големи деца за първи път ще имат възможност да се впуснат в пътешествие в историята на писмеността и демонстрация на печат с Гутенберговата преса. Кът на здравето и на баварската кулинария са сред новостите в тазгодишното издание на фестивала. Там посетители ще посреща гост-лекторът д-р Людмила Емилова, а в Къта на баварската кулинария - шеф Андре Токев.

В програмата са включени занаятчийски базар, експозиция на котленски носии, просфорни печати, женски накити и две фотоизложби – „Спомени от Котел“ и „Котленските килимарки“.

В 13 часа ще започне VIII-ма Национална среща на лютиерите в България ,,Родолюбие‘‘ и майсторска надпревара за обявяване на инструмент на 2023 г. – гайда, кавал, гъдулка, тамбура, тъпан.

Стартирал за първи път през 2016 година, Фестивалът на етносите, багрите и котленския килим се наложи като уникален за България със своята мисия да обедини всички етноси, живеещи в община Котел, като предостави възможност всеки да представи своите обичаи, традиционна кухня и облекла в импровизирани „села на етносите и нациите“. От 2022 година форумът е с международен статут, посочват от Общината.

ВЕЛИНА ВАСИЛЕВА

БТА-Сливен

Снимка: ВЕЛИНА ВАСИЛЕВА