Във виртуалните или цифровите активи хората често говорят за актуалната и най-популярна криптовалута - биткойн. Те обръщат специално внимание и на Ethereum - втората по големина криптовалута в света. Крипто ентусиастите обикновено я смятат за много повече от просто цифров токен и вярват, че има огромна присъща стойност, която предлага уникални възможности за печалба за своите инвеститори. Експертите очакваха етериум да достигне нови висоти след надграждането на Dencun, но криптовалутата продължава низходящата си тенденция. Към 1 ноември 2024 г. текущата стойност на Ethereum е $2520, спад с почти 50% от най-високата стойност за всички времена.
Но какво ще бъде бъдещето на разгледаната от нас етериум цена и дали ще продължи да набира скорост през следващите години?
Какво представлява Ethereum?
Етериум е най-големият алткойн в света и втората по големина криптовалута. Но това не е просто крипто токен. Той е широко признат извън крипто общността със своите разширени функции и иновативни блокчейн решения. Работи като блокова верига с отворен код с функционалност на интелигентни договори, прилагана предимно в децентрализираните финанси (DeFi). Етериум функционира по-скоро като непрекъснато актуализирана мрежа, поддържана от валидатори, които го получават като компенсация за техните принос и усилия.
Много експерти предвиждат етериум да достигне оценка от $40 000 до 2030 г. Въпреки че това може да изглежда амбициозно, не е напълно неправдоподобно. Няколко убедителни фактора, като цялостната му пазарна стратегия, уникален модел, решения за мащабируемост и лидерство в различни децентрализирани приложения, позиционират етериум в челните редици на пейзажа на криптовалутите.
Кога можем да използваме Етериум?
Етериум изигра жизненоважна роля в разширяването на блокчейн технологията, предлагайки блокчейн проекти, по-бързи транзакции, подобрена ефективност и децентрализирани приложения за индустрии по целия свят. Някои от употребите на етериум, които са обширни и се разширяват с главоломна скорост, включват децентрализираните финанси (De-Fi), децентрализираните автономни организации (DAO), интелигентните договори, незаменяемите токени (NFT) и децентрализираните приложения или Dapps.
Накратко, има много сектори, в които Ethereum създава стойност и предлага полезност. Индустриите, от развлеченията до недвижимите имоти и дори сектора на здравеопазването, създават приложения и инструменти, базирани на блокчейн решенията, предоставени от етериум.
Как функционира Етериум?
Мрежата започва дейността си с консенсусен механизъм, който първоначално включва доказателство за работа, но през 2022 г. премина към доказателство за залог. Консенсусният механизъм на PoS се счита за изключително сигурен, има тенденция да използва по-малко енергия и е много по-ефективен за прилагане на решения за мащабиране от предишния модел.
В настоящия модел на валидаторите е разрешено да залагат капитал под формата на етериум и да се присъединят към мрежата, където този залог действа като обезпечение. След като бъде активиран, валидаторите получават нови блокове от своите партньори в етериум мрежата и са отговорни за изпращането им и до други възли.
Освен това възлите на валидатора гласуват за валидността на нов блок от транзакции, като колективно гарантират, че новите блокове са автентични и в сила, преди да ги добавят за постоянно към основната блокова верига. След това един възел се избира като „предлагащ блок“ за текущия времеви интервал, който е силно отговорен за изграждането на новия блок от транзакции.
PoS е много по-добър от PoW, тъй като не използва голяма изчислителна мощност за решаване на загадка. Но в PoS системата възелът валидира новите транзакции и залага стойността си като обезпечение. След това тези възли работят компетентно, за да избегнат загубата на това обезпечение. Завършвайки „сливането“ на етериум след години упорита работа, преходът на етериум към PoS най-накрая е активен. С тази решаваща промяна мрежата етериум започна да използва „валидатори“ вместо „копачи“, за да одобрява, създава и добавя блокове към блокчейна.
Какво е бъдещето на етериум?
Ethereum има светло бъдеще, тъй като не е просто транзакционна валута. В крайна сметка той ще се утвърди като „съхранение на стойност“ за субекти, които искат да оптимизират своето богатство. Етериум функционира добре с DApps, NFT, интелигентни договори и DeFi и списъкът продължава да расте всяка година. Докато мрежата става все по-силна и екипът на етериум разработва иновативни функции, нейните инвеститори вероятно ще продължат да растат през идните години.
Към 16 октомври 2024 г. Ethereum се търгува за $2620, с пазарна капитализация от $315,30 милиарда. Валутата показа значителен растеж след надстройката на Shapella през април 2023 г. и отбеляза значително увеличение от $2100 на $4000. Надстройката на Dencun обаче не е повлияла значително на стойността на криптовалутата. Етериум е нараснал с 14,43% спрямо миналия месец. Според анализаторите до края на 2024 г. ETH ще достигне $4000. До 2025 г. се очаква Ethereum да достигне максимално ниво от $4097, с минимум $2685 и среден $3108. До 2030 г. се очаква да достигне максимум $20 643.
Ще може ли етериум да изпревари биткойн?
Предвид силно нестабилния характер на крипто пазара, съществуват различни възможности в сферата на криптовалутите, включително потенциала етериум да надмине биткойн. През 2021 г. това се случи, набирайки близо 400% на етериум в сравнение с 66% на биткойн.
Експертите признават, че Етериум има стабилно бъдеще поради специфичните случаи на употреба и уникалната си блокова верига и може да се представи изключително добре в сравнение с биткойн. Въпреки това се смята за много малко вероятно етериум да надмине цената на биткойн, но той има потенциала да достигне сравнима пазарна капитализация, особено поради неограниченото си предлагане.
Непрекъснатият растеж на Ethereum и неговите постоянни надстройки накараха мнозина да прогнозират, че тази година, 2024 г., и следващите години ще бъдат страхотни за токена, тъй като нарастващото доверие в технологиите и блокчейн решенията със сигурност ще изпратят етериум на едно ново ниво.