
Правителството одобри национална позиция за напредъка в изпълнението на препоръките от Комитета за регулаторна политика на ОИСР
Министерският съвет одобри национална позиция за напредъка в изпълнението на препоръките от Комитета за регулаторна политика на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) във връзка е предстоящ преглед на присъединяването на Република България към Комитета през април 2025 г.
Присъединяването към Комитета за регулаторна политика на ОИСР е част от процеса на присъединяване на страната ни към Организацията, което е външнополитически приоритет на българското правителство.
Правителството одобри резултатите от Неформалния съвет на министрите на ЕС по транспорт
Правителството одобри резултатите от Неформалния съвет на министрите от ЕС по транспорт, който се проведе в периода 17-18 март във Варшава, Полша.
България изрази позиция, че водещ приоритет за страната е развитието на транспортната инфраструктура, както за националното развитие, така и за свързаността на ЕС в съответствие с целите на европейската транспортна мрежа TEN-T.
Основен акцент в българската позиция в рамките на сесията, посветена на „Киберсигурността в транспортния сектор“ бе, че темата изисква засилване на стратегическото сътрудничество между държавите-членки, компетентните органи и индустрията. Необходимостта от инвестиции в киберсигурността трябва да бъде преценявана през призмата на икономическите и социални последици, които би могъл да причини потенциален кибер инцидент.
Правителството реши да спре частично действието на разпоредба от Споразумението за освобождаване от визи на притежателите на грузински дипломатически и служебни паспорти
Министерският съвет прие решение за частично спиране действието на разпоредба от Споразумението между правителството на Република България и правителството на Грузия за освобождаване от изискването за виза на притежателите на дипломатически и служебни паспорти (Обн. - ДВ, бр. 91 от 2012 г., в сила от 30.11.2012 г.).
С приетото решение, гражданите на Грузия - притежатели на дипломатически и служебни паспорти, които влизат в Република България за престой не повече от 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период, следва да притежават виза за краткосрочно пребиваване, считано от 16.04.2025 г.
На 28 януари 2025 г. в Официален вестник на ЕС беше публикувано Решение (ЕС) 2025/170 на Съвета от 27 януари 2025 година за частично спиране на прилагането на Споразумението между Европейския съюз и Грузия за улесняване на издаването на визи. Решението влиза в сила на 27 януари 2025 г. и се прилага директно и изцяло за Република България. С него де суспендира безвизовият режим за притежателите на грузински дипломатически паспорти.
Европейската комисия призова за суспендиране и на двустранните визови спогодби с Грузия на държавите членки, като се суспендира безвизовият режим и за притежатели на служебни паспорти, ако те са включени в двустранните споразумения.
Частичното спиране действието на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Грузия за освобождаване от изискването за виза на притежателите на дипломатически и служебни паспорти е единствено по отношение разпоредбата на чл. 1, т. 1, във връзка с чл.4, т.2 от него, които предвиждат безвизово влизане, транзитно преминаване и пребиваване на територията на Република България до 90 дни в рамките на период от 180 дни, считано от датата на първото влизане, за граждани на Грузия, които са притежатели на валидни служебни паспорти.
Грузинските граждани, които притежават обикновени паспорти, ще продължат да се ползват от освобождаването от задължението да притежават виза, когато пътуват до Република България за краткосрочен престой.
Правителството взе решение за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД, гр. София
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на промени по бюджета на Министерството на отбраната за 2025 г. във връзка с увеличаване капитала на търговско дружество и Решение за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на „ТЕРЕМ- ХОЛДИНГ“ ЕАД, гр. София.
С приетите актове се предвижда с предоставените средства в размер на 17 626 282 (седемнадесет милиона шестстотин двадесет и шест хиляди двеста осемдесет и два) лева от бюджета на Министерство на отбраната за 2025 г. да се увеличи акционерното участие на държавата в капитала на „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД, гр. София.
Средствата ще бъдат използвани за извършване на ремонтни дейности по привеждане на производствената база на „ТЕРЕМ-Ивайло“ ЕООД, гр. Велико Търново в съответствие с изискванията на General Dynamics Land Systems - Канада и разширяване на ИТ инфраструктурата на дружествата, във връзка с изпълнение на Международен договор (LOA) BU-B-UCP "Придобиване на бойни машини Страйкър", ратифициран със закон, обн., ДВ, бр. 102 от 8.12.2023 г„ в сила от 8.12.2023 г.
Одобрен е проект на Меморандум за разбирателство относно сътрудничеството в областта на C4ISR
Министерският съвет прие решение за одобряване на проект на Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Организацията на НАТО за комуникации и информация, представлявана от Агенцията на НАТО за комуникации и информация относно сътрудничеството в областта на C4ISR (командване, управление, комуникации, компютри, разузнаване, наблюдение и войсково разузнаване).
Настоящият Меморандум за разбирателство продължава сътрудничеството, установено с Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Организацията на НАТО за консултации, командване и управление, представлявана от Агенцията на НАТО за консултации, командване и управление от 24.02.2010 г. и последващия Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Организацията на НАТО за комуникации и информация, представлявана от Агенцията на НАТО за комуникации и информация относно сътрудничеството в областта на C4ISR от 27.03.2015 г.
Одобрена е позицията на България за неформална среща на министрите по заетостта и социалните въпроси
Правителството одобри позицията на България за неформална среща на министрите по заетостта и социалните въпроси, която ще се проведе в периода 14-15 април в гр. Варшава, Полша.
Дискусиите ще се проведат в три пленарни сесии. Първата ще бъде посветена на темата за дигиталните промени и алгоритми в света на труда и ролята на социалния диалог в управлението на цифровата трансформация на работното място. В рамките на втората сесия ще бъде обсъдена активната интеграционна политика на страните - членки на Европейския съюз. По време на третата дискусия министрите ще обсъдят въпросите, касаещи равенството на пазара на труда, и ще обменят информация за иновативни политики в подкрепа на отговорностите за полагане на грижи.
Одобрена е позицията на България за неформална среща на министрите, отговарящи за равнопоставеността
Правителството одобри позицията на България за Неформална среща на министрите, отговарящи за равнопоставеността, 15-16 април, гр. Варшава, Полша.
По време на форума, който е в рамките на Полското председателство на Съвета на ЕС, ще бъдат проведени три работни сесии. По време на първата ще бъдат разгледани въпроси, свързани с борбата с неравенствата между половете в цифровата среда. На втората сесия ще бъде представен доклад по проекта „Roma Shield - защита на ромските жени и мъже от дезинформация“ Третата дискусия е под надслов „Гарантиране, че никой не е изоставен в европейските политики за равенство“.
България споделя важността и необходимостта от консолидирани и координирани усилия на заинтересованите страни и ефективни мерки ниво ЕС за предотвратяване на дискриминацията и насърчаване на правата на всички, включително и на групи в неравностойно положение и риск от социално изключване.
Одобрена е позицията на България по дело С-25/25 пред Съда на Европейския съюз
Правителството одобри позицията на България по дело С-25/25 пред Съда на Европейския съюз, образувано по искане на Европейската комисия (ЕК).
Делото се отнася до неизпълнение на задълженията на Република България по чл. 16 от Директива 2006/123/ЕО за услугите на вътрешния пазар и по чл. 56 и 57 от Договора за функционирането на Европейския съюз като е запазила в националното си законодателство разпоредба, с която се определя по абстрактен начин максималната продължителност на временното трансгранично предоставяне на социални услуги.
България представя аргументи в подкрепа на позицията, че искът следва да се отхвърли като неоснователен.
За да бъде преодоляно забавянето в изменението на националното законодателство, изготвените промени в Закона за социалните услуги бяха включени в преходните и заключителни разпоредби на проекта на Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги, приет от Народното събрание на 28 март 2025 г. С него се отменя дефиницията за временното предоставяне на социални услуги, се казва в позицията на страната ни.
Правителството се разпореди с имоти
Министерският съвет прие решение за възмездно учредяване на безсрочен сервитут върху поземлени имоти в горски територии - публична държавна собственост.
С решението се допуска изграждането и обслужването на подземен газопровод в землищата на селата Долна Градешница и Сливница, община Кресна, както и на селата Рупите, Тополница, Кулата и Марино поле, община Петрич, област Благоевград.
Общата площ на сервитутната зона е 13,735 дка, като обхваща горски територии в обхвата на Югозападно държавно предприятие-Благоевград. Решението е в съответствие със Закона за горите.
Приета е Национална програма за първична профилактика на ракови заболявалия, причинени от човешки папилома вирус 2025-2030 г.
Министерският съвет прие Национална програма за първична профилактика на ракови заболявалия, причинени от човешки папилома вирус (HPV), 2025-2030 г. По този начин се осигурява възможността за предоставяне на ваксинопрофилактика на различни групи от населението за предпазване от рак на маточната шийка и други ракови заболявалия, причинявани от HPV.
Наред с това се продължават дейностите, които до момента са били реализирани в обхвата на действие на три последователни програмни периода на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, като е отчетена и необходимостта от тяхното разширяване, съобразно Европейската програма за имунизация до 2030 г., както и националните здравни приоритети, посочени в Национален план за борба с рака в Република България, 2027 и в Национална здравна стратегия 2030.
Стратегическата цел на програмата е намаляване на заболяемостта и смъртността от ракови заболявалия, причинени от човешки папилома вирус, която ще се постигне чрез увеличаване на броя на ваксинираните срещу HPV лица от целевите групи: момичета на възраст 10-14 г., момчета на възраст 10-13/14 г. и момичета и жени на възраст 15-21 г., като е заложено поетапно нарастване на броя на ваксинираните лица от 27 557 лица от целевите групи през 2025 г. до 174 932 лица от целевите групи през 2030 г.
Планирано е провеждането на национални информационни кампании, както и на съвместни инициативи с образователния сектор, регионални организации, администрации и др., касаещи ползите от ваксинацията срещу HPV. Целта е повишаване осведомеността на обществото за здравното и социалното значение на раковите заболявалия, причинени от папилома вируса и възможностите за тяхната профилактика чрез имунизация.
Одобрени са резултатите от българското участие в неформалното заседание на Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване“
Министерският съвет одобри резултатите от неформално заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (част „Здравеопазване“), проведено на 25 март 2025 г., в гр. Варшава, Полша. Министрите на здравеопазването проведоха политически дебат по актуални здравни теми в Европейския съюз.
В рамките на първата сесия делегациите обсъдиха предизвикателствата, свързани с ефекта на цифровите технологии върху психичното здраве на децата и юношите. Министрите поставиха силен акцент върху мерките в училищата, вкл. върху важността да бъде ограничена употребата на мобилни телефони, а в началното образование - и използването на екрани. В своето изказване България подчерта значението на дигиталната грамотност, ангажирането в този процес на родителите и доставчиците на услуги, подобряването на информираността за съществуващите рискове.
По време на втората сесия министрите на здравеопазването обсъдиха темата за промоцията на здравословен начин на живот и профилактиката на заболяванията, като откроиха ролята на здравословното хранене, физическата активност, ваксинацията и преодоляването на антимикробната резистентност.
Работният обяд на Съвета се фокусира върху очертаващите се предизвикателства и планираните мерки на ниво ЕС за гарантиране на достъпа до лекарствени продукти в Общността.
По време на Съвета българската делегация проведе двустранна среща с д-р Ханс Клуге, Регионален директор на Световната здравна организация за Европа.
Одобрен е списък с набори от данни за публикуване на Портала за отворени данни през 2025 г.
Правителството прие списък с набори от данни по приоритетни области, които да се публикуват в отворен форматна Портала за отворени данни до края на юли 2025 г. Предвижда се да бъдат публикувани 10 набора от данни, повечето от тях идентифицирани като такива с висока стойност. Сред тях са регистрите за тютюневите изделия; регистърът на индустриалните паркове; регистрите за пътните превозни средства; разрешенията по Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия; списъкът на интернет страниците, чрез които се организират хазартни игри от лица, получили лиценз по Закона за хазарта и др.
Списъкът с набори от данни се приема всяка година по предложение на министъра на електронното управление. Той се изготвя въз основа на постъпили предложения отстрана на граждани и организации с интерес към посочените в него данни, непубликувани към момента. Основен приоритет е публичните данни да бъдат достъпни, добре описани и структурирани, лесни за обработка, анализ и визуализация и предоставящи възможности за формиране на политики и конкретни решения за тяхното прилагане.
Към настоящия момент на Портала за отворени данни са публикувани 11 697 набори от данни от 543 организации.
Прецизира се обхватът по системна интеграция в електронното управление
Правителството прие изменение на свое Решение № 727 от 5.12.2019 г., с което се прецизира обхватът по системна интеграция в електронното управление. Това ще позволи навременно изпълнение на законовите правомощия на Министерството на електронното управление и на ИА „Инфраструктура на електронното управление“, както и предприемане на спешни технологични и технически мерки за осигуряване на незабавна реакция в сектора. По този начин се гарантира спазването на Закона за електронното управление и Закона за киберсигурност и подзаконовите нормативни актове по тяхното прилагане.
Със същото решение в обхвата на административните органи, които при изпълнението на своите функции, свързани с дейности по системна интеграция, възлагат изпълнението им на системния интегратор се включват и Министерството на иновациите и растежа, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Българската агенция за инвестиции.
Приети са изменения в Устройствения правилник на Министерството на електронното управление
Министерският съвет прие Постановление за приемане на Устройствен правилник на Министерството на електронното управление (МЕУ).
Промените целят подобряване на ефективността и укрепване на стратегическия капацитет за изпълнение на функциите в администрацията.
Въвежда се изпълнение на функции на общата администрация да се осъществяват като споделени услуги в системата на МЕУ, с което се оптимизират работните процеси и се намалява общата численост на персонала в администрацията на второстепенния разпоредител с бюджет по бюджета на министерството - ИАИЕУ и на МЕУ, по отношение на идентични дейности.
Правителството одобри проект на Постановление за изменение на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на машини и съоръжения, които работят на открито, по отношение на шума
Правителството прие постановление за изменение и допълнение на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на машини и съоръжения, които работят на открито, по отношение на шума, излъчван от тях във въздуха. С нея се цели защита на човешкото здраве, както и опазване на околната среда посредством намаляване на излъчването на шум от съоръжения, предназначени за употреба извън сградите.
Методите за измерване на шума, определени в приложение III към Директива 2000/14/ЕО, не са били актуализирани от нейното приемане. Поради това беше необходимо тези методи да бъдат приведени в съответствие с техническия напредък и напредъка на европейската стандартизация. С тази цел беше приет Делегиран регламент (ЕС) 2024/1208 на Комисията.
В изпълнение на програма за намаляване на административната тежест Европейската комисия предложи отмяна на предвидените в член 16 от Директива 2000/14/ЕО задължения за икономическите оператори да предоставят копия от декларациите за съответствие на органите за надзор на пазара и на Европейската комисия. За тази цел беше приета Директива (ЕС) 2024/2839.
В тази връзка приетите от Правителството изменения в Наредбата отразяват настъпилите промени в европейското законодателство, като актуализират методите за измерване на въздушния шум, излъчван от съоръжения, предназначени за употреба извън сградите. Също така и намаляват административната тежест чрез премахване на задължението на икономическите оператори да предоставят копия от декларациите за съответствие на органите за надзор на пазара и на Европейската комисия.
Одобрена е позицията на България за неформално заседание на Съвета ЕКОФИН
Със свое решение правителството одобри позицията на страната ни за участие в неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). То ще се проведе на 11 - 12 април във Варшава, Полша.
Министрите ще обсъдят геополитическите предизвикателства пред Европа, както и конкурситоспособността на европейските финансови пазари.
В рамките на втората работна сесия е предвидено да се състои дискусия относно финансирането на сигурността и отбраната на Европейския съюз.
Правителството предлага по-строги правила за използването на дронове и механизми за противодействие на нарушителите
Правителството одобри изменения в Закона за гражданското въздухоплаване, с които се засилва контролът над използването на безпилотни летателни апарати (дронове). С промените се забраняват на законово ниво полетите с дронове без разрешение в зони с ограничения или забрани, включително в охраняемите граници на гражданските летища. Определят се и правилата, по които ще бъдат приети процедури за принудително приземяване или отстраняване на дронове, нарушаващи тези разпоредби.
Целта е да се гарантира безопасност и сигурност при експлоатация на дронове и да се предотвратят ситуации на нерегламентираното им навлизане в ограничените зони на българските летища. С изменение в Наказателния кодекс се въвеждат механизми за търсене на наказателна отговорност от лица, управляващи безпилотни летателни апарати без необходимото разрешение.