
На 10-и април 2025 г., Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ), гр. Сливен, в партньорство с Община Сливен и А21 България, проведе специализирано обучение на тема: „Превенция на трафика на хора в училищна среда с акцент специфики на работния процес насочен към деца и младежи със специални образователни потребности”.
Събитието се организира от Владимир Друмев, секретар на МКБТХ – Сливен, в изпълнение на Програмата за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите за 2025 г.
Форумът бе открит от Пепа Чиликова, заместник-кмет „Хуманитарни дейности” на Община Сливен и председател на МКБТХ – Сливен и Моника Николова, изпълнителен директор на А21 България.
Стратегическа цел на обучението е повишаване квалификацията на педагогически специалисти от региона, с основен акцент предоставяне на иновативни подходи за работа насочени към деца със специални образователни потребности, с фокус превенция на трафика на хора и рисково поведение в реална и дигитална среда.
В рамките на специализираното обучение се акцентира и върху проактивната работа с родители на деца със специални образователни потребности и тяхната подкрепа, като бяха дадени актуални насоки за ефективно сътрудничество и предпазване. Разгледа се Националната образователна политика за деца в риск – допълнителна подкрепа за личностно развитие.
Лектори на специализираното обучение бяха Анет Маринова, психоаналитичен терапевт и Диана Китова, ръководител на Национална телефонна линия за борба с трафика на хора – 080020100.
В рамките на инициативата бяха обучени 32 педагогически специалисти от градовете Сливен, Нова Загора, Твърдица, Кермен, селата - Блатец, Градец, Желю войвода, Злати войвода, Камен, Крушаре, Самуилово, Селиминово, Сотиря и Съдиево.
Трафикът на деца е бързо развиваща се и многостранна форма на трафик на хора, която представлява тежка експлоатация и насилие над деца, включваща малтретиране и нарушаване на правата им. По последни данни на Европейската комисия в периода 2021-2022 г. 81 % от децата жертви са били граждани на Европейския съюз (2 401 деца) и 88 % от тях (2 120 деца) са били експлоатирани в собствената си държава членка.
Децата със специални образователни потребности са още по-уязвима група от попадане в различните експлоатационни форми при трафика на хора, включително са във висок риск от въвличане в онлайн сексуална експлоатация, принуда и изнудване.