Сливен. Новини от източника. Последни новини

Парламентът насърчава Косово и Сърбия да ускорят реформите си за присъединяване към ЕС

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | Европейски съюз | преди 13 часа | 184

Европейският парламент

Нормализирането на отношенията между Белград и Прищина е от съществено значение

Нужно е официално разследване за срутването на покрива на гарата в Нови Сад

Косово трябва да засили борбата си срещу чуждестранната намеса и дезинформация

Косово трябва да ускори реформите си, свързани с ЕС, а Сърбия трябва да направи повече за защита на върховенството на закона, свободата на медиите и борбата с корупцията, смята ЕП.

В два доклада, приети в сряда, евродепутатите оценяват напредъка на Косово и Сърбия в усилията им да се присъединят към Европейския съюз през 2023 и 2024 г.

Косово: от съществено значение са всеобхватните реформи и приобщаващото управление

Според членовете на ЕП Косово е постигнало значителен напредък в областта на изборните реформи, икономическата устойчивост и защитата на основните права. Въпреки това остават предизвикателства по отношение на съдебните реформи, свободата на медиите, ефективността на публичната администрация и цифровизацията на обществените услуги. Те подчертават, че продължаването на ангажимента за всеобхватни реформи и приобщаващо управление е от съществено значение за напредъка на Косово по пътя на европейската му интеграция.

Диалогът между Прищина и Белград за съжаление не е довел до очакваните резултати, отбелязват евродепутатите, и призовават двете страни да изпълнят споразуменията от Брюксел и Охрид. Това следва да включва създаването на Асоциация/общност на общините със сръбско мнозинство и премахване на противопоставянето на Сърбия на членството на Косово в регионални и международни организации.

Евродепутатите изразяват загриженост, че петиция, подписана от близо 500 души, самоопределящи се като етнически българи в Косово и подадена през януари 2023 г., все още не е разгледана. Призовава се Косово да гарантира, че правата на това българско малцинство ще бъдат заложени в законодателството и гарантирани на практика.

Членовете на ЕП заявяват също, че Косово е било обект на чуждестранна намеса и кампании за дезинформация, особено от страна на Русия и Китай, с цел дестабилизиране на региона и подкопаване на европейската интеграция на Западните Балкани. Ето защо Парламентът настоятелно призовава правителството на Косово да засили капацитета си за борба с подобни заплахи.

Докладът беше приет с 353 гласа "за", 145 гласа "против" и 78 гласа "въздържал се".

Цитат

Докладчикът Рихо Терас (ЕНП, Естония) заяви: "Ясно е, че процесът на интеграция на Косово се нуждае от нов тласък. Необходима е нова глава в преговорите между Прищина и Белград. Изключително положително е, че всички основни политически сили в Косово категорично подкрепят европейската интеграция. Бъдещето на Косово е в европейското семейство и ние ще продължим съвместната работа по програмата за реформи, защото всяко бъдещо присъединяване трябва да бъде основано на заслуги."

Сърбия: големи пречки за преодоляване

Според евродепутатите въпреки постигнатия напредък в преговорите Сърбия все още има да преодолява сериозни препятствия. Белград трябва да подобри вътрешния си политически диалог, да защити върховенството на закона и да извърши антикорупционни реформи. Освен това тя трябва да работи за постигането на всеобхватно споразумение за нормализиране на отношенията с Косово и да се присъедини изцяло към външната политика на ЕС.

Парламентът призовава сръбските власти да гарантират независимостта на ключови институции, включително медийните регулатори като Регулаторния орган за електронни медии. Те трябва също така да изпълнят изцяло всички останали препоръки на Бюрото за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ/БДИПЧ) и на органите на Съвета на Европа относно избирателната реформа, далеч преди провеждането на нови избори, предупреждават евродепутатите.

Евродепутатите настояват за пълно и прозрачно съдебно производство и официално разследване на срутването на навеса на гарата в Нови Сад на 1 ноември 2024 г., както и за безпристрастно разследване на предполагаемото използване на незаконни технологии за контрол на струпването на хора, срещу протестиращите. Осъждайки продължаващото насилие срещу студентите, членовете на ЕП изразяват дълбока загриженост и от нарастващия политически и финансов натиск върху учителите и професори, които подкрепят колективните действия на студентите.

Те изразяват загриженост относно значителния спад в населението на някои малцинствени групи, включително българското малцинство в Сърбия. Призовават за гарантиране на правото на използване на имената и езика, специфични за малцинствата, включително правата на жените в българската общност. Евродепутатите осъждат опитите за подкопаване на националната идентичност на общностите чрез популяризирането на наративи като „шопска нация“, които целят за заличат българската общност, нейните исторически корени и културно наследство. Те също изразяват съжаление относно претърсванията в културния център в Босилеград и образуването на досъдебни производства срещу български активисти по обвинения в „етническа омраза“.

Докладът беше приет с 419 гласа "за", 113 гласа "против" и 88 гласа "въздържал се".

Цитат

Тонино Пицула (С&Д, Хърватия), докладчик, заяви: "Продължаващата политическа криза, подсилена от липсата на напредък по основни критерии, като борбата с корупция, върховенство на закона, свобода на медиите и изборна реформа, пряко възпрепятства напредъка на Сърбия по пътя към членство в ЕС. Твърде дълго страната се опитваше да се възползва от най-доброто от европейските фондове, като същевременно загърбваше основните си ценности и геополитическата си ориентация. Процесът на разширяване се основава на заслуги, a напредъкът на Сърбия може да има положително въздействие върху целия регион".