Сливен. Новини от източника. Последни новини

XXVII Национален фестивал на детската книга - Втори ден

, Людмила Калъпчиева

Излъчване: Туида Нюз | Сливен | преди 3 часа | 104

XXVII Национален фестивал на детската книга - Втори ден

Вторият ден на XXVII Национален фестивал на детската книга, 13 май /вторник/, отново е наситен с интересни прояви.

Важен момент в програмата на фестивала е провеждането на кръгла маса с международно участие по проблемите на детската книга. От 9:00ч. до 12:00ч. в РБ „Сава Доброплодни” ще се проведе форумът, който тази година е на тема: „Съвременната литература за деца и юноши - жанрови тенденции, модерни стилове, теми и похвати“, с участието на автори, издатели, литературни критици, библиотечни специалисти и педагози. При откриването на кръглата маса, по традиция гостите и участниците ще бъдат приветствани от областния управител на Сливенска област Чавдар Божурски.

Целта на форума е чрез преглед на конкретни произведения от съвременната детска и юношеска литература да се очертаят тенденциите свързани с трансформациите на жанровете, да се анализират новите стилове и иновативното разказване на истории и как техните автори ги дообогатяват и надграждат, за да печелят по-голяма читателска аудитория. Да се изследват и новите теми в детската и юношеската литература, които привличат по-силно интереса на младия читател с трудните избори, предлаганите нови модели на поведение и отношения в сложния реален свят.

Докладите на участниците от България, Сърбия, Унгария, Гърция, Турция и Молдова вече са отпечатани в двуезичен сборник на български и английски език, което ще позволи да има дискусии по засегнатите в текстовете тенденции.

Форумът ще премине в две сесии: първата – присъствена, във втората сесия чрез видео-конферентна връзка ще бъдат представени няколко доклада от чужбина.

В програмата за включени и пет премиери на нови детски книги, литературен маратон с писатели и издателства - гости на Фестивала по училища, уъркшоп с деца от школи по изобразително изкуство, дискусия и уъркшоп с млади илюстратори и представители на професионалната общност, спектакъл “Снежанка и седемте джуджета" на ДКТ – Бургас на откритата сцена фестивала, карнавално шествие, тържествен концерт и официална церемония по връчване на Националната награда „Константин Константинов” за принос в детското книгоиздаване за 2025г. в различните категории.

От 9:30ч., в ДТ ”Ст. Киров”/фоайе/, ще бъде представена книгата „Морски приказки“ на Лилия Старева. /ИК “Жанет 45“/.

Лилия Старева е доктор по философия. Дълги години е била водеща на рубриката „Празничен календар“ по програма „Хоризонт“ и председател на фондация „Детето и фолклора“.

Автор е на два исторически романа, седем енциклопедични издания за българската традиция и множество специализирани сборници. Над 30 години изследва и популяризира ценностите на българския фолклор: традиции, празници, ритуали и обичаи, митове и легенди, приказки, пословици и поговорки, басни и гатанки. Събирала ги е в издания като „Български светци и празници“, „Български ритуали и обичаи“, „Български имена и традиции“, „Български ритуали за късмет“, „Митове, творци и време“ и др.

Съставител е на сборниците „Български народни приказки“, „Български народни пословици, поговорки и гатанки“, „Българските басни“ и др.

През 2024 г. излиза нейната първа книга за деца „Морски приказки. За две земни деца, приятеля им делфин и морските хора“.

От 10:30ч. в Камерна зала на Драматичен театър „Ст. Киров” ще се състои премиерата на книгата „Мил домашен комар“ на Зорница Христова. /ИК “Точица“/

Зорница Христова е родена през 1974г. в гр. Добрич. Завършва английска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализира в Оксфорд „Постколониална литература“, с акцент върху съвременната индийска литература на английски език.

Зорница Христова е преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено издателство „Точица“ за забавна и образователна детска литература.

Превела на български език автори като Ивлин Уо, Джон Ланчестър, Джулиан Барнс, Джумпа Лахири, Мартин Еймис , Гилбърт Кийт Честъртън, Джон Ървинг, Дон Де Лило, Тони Джуд, Трейси Шевалие, Джеръм К. Джеръм, Мелиса Банк, Джесика Олбърн, Том Улф, Йосиф Бродски.

Книги за деца: „Направи си сам приказка“ (2010); „Умножение без уморение“ (2011); „Ваканция в Средните векове“ (2013) в съавторство с Иво Чолаков; „Вкусна география“ (2013) в съавторство с Десислава Димитрова, Анна Бодакова, Дара Варадинова, Алена Маркова; „Сладоледена реторика“ (2014); „Когато искам да мълча“ (2014) в съавторство с художника Кирил Златков; „Кратки приказки за досънуване“ (2017); „Нарисува за децата Вадим Лазаркевич“ (2020); „Един ден в музея“( 2021); „Още един ден в музея“ (2023); „Мил домашен комар“ (2024).

Носител е на наградата за художествен превод на СБП (2010); Националната награда „Христо Г. Данов“ за „Вкусна география“ (2014), „Когато искам да мълча“ (2015) заедно с художника Кирил Златков; Носител на Наградата "Кръстан Дянков" за превод (2019); Литературната награда „Перото“ на Националния център за книгата в категория „Детска литература“(2021); Наградата „Златен лъв“ -за издателски проект с най-голяма обществена значимост за книгата „Един ден в музея“(2021).

От 11:30 до 12:30ч. в ДТ „Стефан Киров”, Камерна зала, ще бъде представена книгата „Ухото на света“ на Виолета Христова. /ИК “Буболече“/

Виолета Христова е български поет, детски писател и издател. Родена е в гр. Чирпан. Завършва българска филология в ПУ „Паисий Хилендарски“. Работила е като специалист в отдел „Култура“ на Община Чирпан, редактор във в. „Чирпанско време“, „Чирпански новини“, „Осем дни“, като уредник в къща - музей „Гео Милев“- Стара Загора и преподавател по литература. Живее и работи в София. През 2013 г., заедно с десетина български писатели и поети учредява Литературен кръг „Смисъл” - творческа платформа за издаване и популяризиране на художествена литература, чийто председател е до днес. Член е и на Съюза на българските писатели. Нейни стихове са печатани почти във всички български литературни списания и вестници и участват в различни национални антологии. Преведени са на испански, английски, руски, сръбски, френски и арабски езици. Виолета Христова е и директор на младото детско издателство “БУБОЛЕЧЕ“, което за годините на своето съществуване създаде няколко любими за децата заглавия.

Автор на 11 стихосбирки за възрастни и на книгите за деца: „Малкият Рой“ (2020); „Мармаладко“ (2022); „От слон до мишка в една книжка“ (2023); „Ухото на света“ (2024). През 2023г. книгата „Малкият Рой“ излиза на немски език в Швейцария в превод на Елвира Борман. По мотиви на книгата в Австрия се подготвя анимационен филм. Носител е на: Националната литературна награда „Георги Братанов“ (2006); I-ва награда в Националния литературен конкурс „Мара Белчева“(2008); Втора награда в конкурса на вестник „Труд“ „Златен ланец“(2008); I-ва награда на конкурса „В полите на Витоша“ (2009); I-ва награда в конкурса „Мара Белчева” (2008); „В полите на Витоша” (2009).

От 12:30 ч. в ДТ ”Стефан Киров”, фоайе, ще се състои премиерата на книгата „Сказание за Карина и Габриел“ на Марин Трошанов. /ИК “Кибеа“/.

Марин Трошанов е роден на 24 май 1984г. в гр. Бургас. Завършва магистратура по Международни отношения в СУ „Св. Климент Охридски” и втора, по Бизнес администрация, в Университета в Шефилд /Англия/. През 2015 г. е финалист в конкурса Next Generation Leaders за млади мениджъри и предприемачи в България.

В момента работи в голяма IТ компания. Като блогьр, писател и сценарист на свободна практика работи върху различни фантастични и публицистични произведения. Заедно с художника П. Станимиров създава комикса „Дамга", спечелил наградата за най-добър традиционен комикс на Международен фестивал на комикса в гр. Белград (2012).

Издал е трилогията фентъзи романи: „ЛАМЯ ЕООД" (2016), ,ЛАМЯ ЕООД 2 - Освобождение" (2017) и „ЛАМЯ ЕООД 3 - Сблъсък" (2019).

Автор е и на поредица от детски книги за Робота Чапек: „Роботът Чапек на планетата с трите слънца” (2019). „Роботът Чапек и шпионската мисия на Пафуй Сянката"(2019) и .”Роботът Чапек и лабиринта на сърдитото лигаво чудовище" (2020);на книгите: „Еми и Крадецът на сенки" (2021 и; „Чудният нов свят” (2022). През 2025г. в издателство „Кибеа“ излиза последната му книга „Сказание за Карина и Габриел“.

Носител е на наградата „Перото”, в категория „Детска литература" (2019), на Националната награда „К. Константинов” - за принос в детското книгоиздаване, категория „Автор”(2020) и награда на детското жури в рамките на Националния фестивал на детската книга – Сливен, 2022(2022).

От 13:30 до 14:30ч. в Драматичен театър „Ст. Киров”/Фоайе/ ще бъде представена книгата „Две трудни цветя и един фейояд“ на Катя Антонова. /ИК “Рибка“/.

Катя Антонова е родена през 1982г. в гр. София. От 2013г. е съсобственик и управител на издателство „Рибка“.

Автор е на книгите за деца: „Принцесешки истории и други необикновени случки" (2011); „Как си, Мечо?“ (2014); „Двете кралства. Разкази за гласовете на щастието” (2014); „Малка сладка“ (2015); „Рибка” (2016); поредицата: „Какво значи да си силен” (2016), „Какво значи да си красива” (2016) и „Какво значи да си богат” (2016); „Феята от захарницата” (2017); „Малка соленка“ (2018); „Феята от захарницата 2: Четиринайсет Ванилии и половина“ (2018); „Ангелчета за заспиване“(2018); „Седмицата на мишлето“ (2019); „Феята от захарницата 3: Агент Ванилия в мисия „Горска ягода“ (2020); „Принцеси наистина“(2021); „Празниците на мишлето“(2021); „Феята от захарницата 4: Баобаба“(2021); „Зевс“ (2022); „Феята от захарницата 5: Ванилия Величественова Всемогъщова“(2022); „Величествените рецепти за сладкиши на Ванилия“ (2023); „Феята преди захарницата: Две трудни цветя и един фейояд" (2024)

Определена е за най-четен автор на детска литература за 2022г. в класацията на Столична библиотека. Носител е на Националната награда „Бисерче вълшебно“ на фондация „Детски книги“ в категория „Изследователи” за книгата „Ванилия Величественова Всемогъщова“(2023).

От 9:30 до 11:00ч. в ЦПЛР - Детски комплекс - Сливен /ул.“П. Славейков“ 8/ ще се проведе уъркшоп „Тайните на илюстрацията“ с деца от школи по изобразително изкуство с модератори: Елена Жаблянова и Ралица Мануилова.

От 11:30 до 13:00ч. в РБ „Сава Доброплодни” /ул. „Н. Карев“ 1/ ще се състои дискусия и уъркшоп с млади илюстратори „С погледа на детето читател. Връзката между гледната точка на илюстратора и гледната точка на децата в творческия процес“ с модератори: Лука Тилингер /Сърбия/, проф. Виктор Паунов, Борис Стоилов.

От 10:00 до 13:00ч. ще се проведе Литературен маратон с писатели и издателства - гости на Фестивала по училища /по отделна програма/.

От 11:30ч., на Открита сцена /бул. „Цар Освободител” №1/, ще започне спектакълът “Снежанка и седемте Джуджета“ на ДКТ-Бургас. С участието на актьорите Александра Енева и Ивайло Енев. /Драматизация: Ирослав Петков; Режисура: Ирослав Петков; Сценография и кукли: Мария Ибришимова; Музика: Мира Искърова, Явор Намлиев/.

С нетърпение се очаква и станалото вече традиционно карнавално шествие с приказни герои. То е с начален час 16:00ч. и ще премине по ларгото от площада пред НТС до Откритата сцена пред община Сливен. Аниматор и водещ на карнавала е актьорът Ангел Попов. В шествието ще се включат и: VI Ученически гвардейски отряд при СУ „Христо Ботев“ - гр. Айтос, Младежки духов оркестър при НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров" - гр.Бургас; Мажоретен състав при ПГИ „Проф. д-р Д. Табаков” - Сливен с хореограф е Атанас Атанасов; Мажоретен състав при СУ „К. Константинов” - Сливен с ръководител Магдалена Луканова; Мажоретен състав „Дъга” при СУ „Пейо К. Яворов”- Сливен с ръководител Таня Русева и Мажоретен състав при ОУ „Е. Багряна” - Сливен с художествен ръководител Тихомир Кондев, както и ученици от всички сливенски училища и деца-гости на фестивала. Специално жури ще определи носителите на наградите за най-оригинален карнавален костюм. И тази година в шествието с карнавални костюми ще се включат и преподаватели и родители. Наградите ще бъдат връчени на откритата сцена на площада пред общината.

От 17:30ч. в Драматичен театър „Стефан Киров” ще се състои официална церемония за връчване на Националната награда „Константин Константинов“ за принос в детското книгоиздаване за 2025г. и тържествен концерт с водещи актьорите Елена Петрова и Руслан Мъйнов. Наградата за „Автор“ е присъдена тази година на Катя Антонова. В категория „илюстратор“, наградата ще получи художникът Ясен Григоров, а в категория „Издателство“ наградата е издателство „Точица“. Ще бъде връчена и наградата и на детското жури на Виолета Христова за книгата й „Ухото на света“.

В концерта ще вземат участие уникалните млади музиканти от НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров" - гр.Бургас, носители на много международни награди - Елена Иванова (17г.) – флейта, Божана Коцева (17г.) – обой и Георги Тодоров (14г.) – тромпет; изпълнителите: Кристиан Илков (12г.) - гр.Русе, Кристиан Менев (15г.) - гр.Русе в дует с оперната прима Симона Кодева, Божидар Неделчев - гр.Бургас, Александра Георгиева (16г.) - гр.Бургас, Богомила Цекова; балерините от балетните формации „Барби“ при Военен клуб - гр.Сливен и НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров" - гр.Бургас; младежa формация и китарен ансамбъл при НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров" - гр.Бургас. Специален гост на концерта ще бъде композиторът Стефан Диомов.

При превалявания от дъжд проявите от открита сцена ще се проведат в залата на Военен клуб – Сливен.