Сливен. Новини от източника. Последни новини

В Сливен се състоя първото освобождаване на три новоизлюпени брадати лешояда

, Връзки с обществеността (Община Сливен)

Излъчване: Общински съвет - Сливен | Сливен | преди 4 часа | 80

Osvobojdavane na bradat leshoqd

В Сливен се проведе историческо природозащитно събитие, очаквано повече от 30 години. За него неуморно са работили ежедневно природозащитници от няколко държави. На май януари на антична и средновековна крепост “Туида” в Сливен се състоя първото освобождаване на три новоизлюпени брадати лешояда. Брадатият лешояд е изключително рядък вид. Последната птица у нас е намерена мъртва през 1972 г. в природния парк „Сините камъни“. Видът е изчезнал от Балканския полуостров.

Кметът Стефан Радев привества официалните гости, сред които зам.- министърът на земеделието Янислав Янчев, представителси на посолствата на Чехия и Кралство Испания, структурите на горските предприятия в Сливен, много приятели на каузата за опазване на природата местни и национални медии, граждани и гости на Сливен.

“ За мен е истинска чест точно Сливен да бъде домакин на това чакано дълги години събитие. Нашата община подкрепя усилията на всички, които участват в опазването на защитените видове. Благодаря на всички, които неуморно са работили за този исторически момент. Те заслужават огромно уважение и подкрепа. Да си пожелаем успешно завръщане и адаптация на птиците, за да се върнат над родното небе брадатите лешояди”, каза Кметът Стефан Радев. На него беше предадена символично една от птиците.

Председателят на Общинския съвет Димитър Митев също поздрави активистите, помогнали през годините събитието да стане факт.

"Поздравявам ви за това, че се грижите за природата и превърнахте Сливен в екологично пространство", каза Митев.

Двамата с кмета получиха грамоти за съдействието от страна на Общината и Общинския съвет. Грамоти бяха връчени и на всички официални гости.

Трите птици бяха извадени от клетките и присъстващите имаха възможност да се снимат с тях. След това лешоядите бяха транпортирани до парк “Сините камъни”, където бяха настанени в специално изкуствено гнездо. Там те ще се адаптират към околната среда до момента, в който са готови да излетят. Адаптацията е трудна заради опасности и отнема време. Екип от доброволци ще се грижи през следващите три месеца за тяхното оцеляване.

Два от лешоядите са предоставени като дарение от чешкия зоопарк “Злин”. Другият е излюпен в България.

Организатор на това значимо за българската природа събитие, са “Зелени Балкани” и ДПП “Сините камъни“, с подкрепата на Община Сливен. То е част от международният проект „Живот за брадатия лешояд“, който обединява усилията на 8 партньори от 3 европейски страни.

Събитието на крепост „Туида“ e част и от програмата на Община Сливен за Европейската нощ на музеите. Това е инициатива, насочена към културното обогатяване на хората, устойчивото развитие на туризма и опазването на природното и културното наследство.

Начало на програмата поставиха гостите от Прабългарска школа за оцеляване „БагаТур“. През деня се изявяват естни самодейци, творци и артисти, сред които: Ансамбъл за народни песни и танци-Сливен; Рок група „Монолог“ към Профилирана хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“; МТА „Браво“; ДТА „Българче”; ДТА „Шарено коланче“; ЦПЛР-Детски комплекс-Сливен с ДТС „Тракийче“; Класически хор „Дружна песен“ и Хор за народени песни; балет „Грация“; театър „Свободен електрон“; ДЮТС „Бисерче” към Военен клуб-Сливен и най-малките участници ДТС „Нашенчета“. Имаше и спортни демонстрации.

С информационни щандове, дейностите си за възстановяване на лешоядите представиха и партньорите по проекта – СНЦ „Зелени Балкани“, ДПП „Сините камъни“ , Фонд за дивата флора и фауна, Северозападно държавно предприятие, Фондация „Екообщност“ и „EVN България“.

В Образователно-занимателната зона бяха разположени творчески ателиета, занаятчийници и занимателни игротеки.

Част от събитието е и Фермерски базар с местна продукция. Експонирани бяха изложби на защитени видове и местообитания, както и произведенията на участниците в Конкурса „Сините камъни - дом на брадатия лешояд“. Екипът на крепост „Туида“ демонстрира традиционна стрелба с лък. Българската кайт асоциация се представи с работилница за хвърчила.

Община Сливен предложи на публиката още едно атрактивно и запомнящо се преживяване – 360° видео будка, която създаде незабравима емоция и улови ценни мигове от паметното събитие.

Програмата завършва вечерта с кино на открито и филма „Хрониките на една сбъдната мечта“ от 19.30 часа.

Снимки